2007. április 20., 00:002007. április 20., 00:00
A magyarországi piacon már 2003-ban megjelent multi a romániai, szlovák és bolgár piacot kívánja meghódítani – közölte lapunkkal Dobos László, a Neways magyarországi igazgatója.
A cég kozmetikai és tisztálkodási szereket gyárt és forgalmaz, ugyanakkor kizárólag olyan termékek szerepelnek terméklistáján, amelyek nem tartalmaznak rákkeltő anyagokat. Az amerikai alapítású vállalat vegyészeti kutatásokra hivatkozva azt állítja, a forgalomban levő kozmetikai, illetve tisztálkodási szerek (sampon, szappan) olyan olcsó anyagokat, túlnyomórészt könnyen oldódó kőolajszármazékokat tartalmaznak, amelyek mérgezőek. Ilyen például a szodium-lauryl-szulfát erős tisztító hatású anyag, amely samponok, fogkrémek alkotóelemeként használatos.
A Neways kizárólag a világhálón keresztül forgalmazza termékeit, a cég képviselőinek elmondása szerint így kívánják kiküszöbölni a kis- és nagykereskedések fenntartásából származó kiadásokat, valamint a raktározási költségeket. Ennek szellemében Európában csak Hollandiában tartanak fenn raktárt, a többi európai országban az adminisztrációs központok rendelésre kapják és kézbesítik az on-line vásárolt termékeket, amelyeket egyébként Új-Zélandon, az Egyesült Államokban és Malajziában állítanak elő. Ugyanezen stratégia része, hogy cég a legtöbb multinacionális céggel szemben nem költ reklámra, termékeit úgynevezett ajánlati, vagy hálózati marketing révén értékesíti.
Kiss Előd Gergely
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.