Olyan élénk az érdeklődés a RetuRO iránt, hogy egyesek abbahagyták a lopást, átnyergeltek a „palackvadászatra”

Akadnak, akik kukákból szedik ki, házaktól kérik el a visszaváltható csomagolásokat, amelyekért pénz jár •  Fotó: Haáz Vince

Akadnak, akik kukákból szedik ki, házaktól kérik el a visszaváltható csomagolásokat, amelyekért pénz jár

Fotó: Haáz Vince

Egyre nagyobb az érdeklődés országszerte a betétdíjas visszaváltási rendszer (RetuRO) által nyújtott lehetőségek iránt, olyannyira, hogy akadnak, akik abbahagyták a lopást, és az újrahasznosításból keresnek pénzt.

Kiss Judit

2024. július 19., 21:102024. július 19., 21:10

2024. július 19., 21:152024. július 19., 21:15

Az elmúlt hónapokban megtöbbszöröződött Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül újrahasznosított műanyag palackok, italos bádogdobozok és üvegek száma. Úgy tűnik,

a lakosság lelkesen és intenzíven kapcsolódik be ily módon a környezetvédelembe, hiszen amióta – tavaly november végétől – a csomagolások darabjáért 50 banis nyereség jár, napi tapasztalatunk lehet, hogy a „pénz beszél”.

•  Fotó: Székelyhon Galéria

Fotó: Székelyhon

A nagyáruházak által működtetett visszaváltó gépek előtt hatalmas sorokban várakoznak a palackokkal teletömött zsákokkal érkezők. Az is megesik, hogy órákig kell sorban állnia annak, aki elszánta magát, hogy megszabadul italcsomagolásaitól és ily módon árura váltja a palackokért kapott pénzt.

Még az sem tántorítja el a legtöbb sorban állót a hosszas várakozástól, hogy

gyakran elakad vagy megtelik a visszaváltó gép, hibaüzenetet ír ki, hanggal is jelzi, hogy gond adódott, ezért meg kell várni, amíg az illető nagyáruház alkalmazottja előkerül, kiüríti a gépet, elhárítja a hibát és újraindulhat a visszaváltás.

Az adatok szerint márciusig az eladott csomagolások kevesebb mint 10%-át vitték újrahasznosításra. Időközben azonban egyre többen kezdték el gyűjteni a pillepalackokat, bádogdobozokat és üvegeket az intézményektől vagy azoktól a vásárlóktól, akiknek nincs idejük elvinni a csomagolásokat az automatákhoz, vagy esetleg nem szorulnak rá az „aprópénzre”.

Csak azokat a csomagolásokat fogadja el az automata, amelyeken ez a jel látható •  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Csak azokat a csomagolásokat fogadja el az automata, amelyeken ez a jel látható

Fotó: Borbély Fanni

A júniusban forgalomba hozott 694 millió csomagolásból 347 millió darabot – azaz durván számolva a felét – hasznosították újra a RetuRO rendszeren keresztül. Ez azt jelenti, hogy 23 000 tonna műanyag-, fém- és üveghulladéktól tehermentesítette a lakosság a környezetet.

Ez az 50 százalékos újrahasznosítási arány jelentős növekedést mutat a februári 5 százalékoshoz képest.

Az arány növekedéséhez természetesen nagy mértékben járulnak hozzá azok, akik „sportszerűen” vagy „vadászatszerűen”, folyamatosan gyűjtik az újrahasznosítható anyagokat némi plusz pénzért. Látjuk őket az újrahasznosító gépeknél teli zsákokkal, amelyeket nagy erőfeszítéssel töltöttek meg, és bizony vannak, akik számára ez az egyetlen bevételi forrás.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Sepsiszentgyörgy szélén, az egyik nagyáruház által működtetett visszaváltó gépnél majdnem 50 percet kellett várakoznunk, hogy sorra kerüljünk. Ebbe az időtartamba beleilleszkedett az a jó 10 perc is, amennyi az elakadt gépet megjavító alkalmazott érkezését előzte meg.

Az is előfordult, hogy amíg várakoztunk, egy sietősebb fiatalember jött oda nagy zacskóval, de amikor látta, hogy mekkora a sor és milyen nagyok az emberek zsákjai, legyintett, letette csomagját, mondván: aki akarja, váltsa vissza. Persze hogy akadt jelentkező.

Sorban állás közben volt időnk megfigyelni, hogy vannak, akik szinte „otthon” érzik magukat a visszaváltó automata környékén: sokkal tájékozottabbak, gyakorlottabbak az átlagos, a gépekhez nem naponta járuló visszaváltóknál. Az automatánál sorban állók közül többen a nevén szólították Tihamért, akiről sejthető volt, hogy „hivatásszerűen” végzi az újrahasznosítást, és napja nagy részét itt tölti.

Tihamér széles mosollyal adott szakszerű tanácsokat a tájékozatlanabb sorban állóknak: messziről látta, hogy egy adott csomagolás régi vagy nem megfelelő, tehát ne is próbálkozzon az illető,

úgysem veszi el a gép. De készségesen tájékoztatta a sorban állókat arról is, mennyit is kell várni általában a rendszert újraindító alkalmazott érkezésére. „Te Tihamér, mennyit szoktál itt lenni?” – kérdezte az egyik sorban álló.

Hatalmas zsákokkal érkeznek a visszaváltó gépekhez az újrahasznosítók •  Fotó: László Ildikó Galéria

Hatalmas zsákokkal érkeznek a visszaváltó gépekhez az újrahasznosítók

Fotó: László Ildikó

Tihamér mosolyogva azt mondta: „van időm, most ezt a sort is kiállom, aztán eljövök a másik adaggal, aztán hozok még egyet, estére csak végzek”.

A visszaváltási rendszer egyik szépséghibája, hogy azok a csomagolások, amelyeket nem fogad el az automata, sokszor ott maradnak szanaszét a bódék közül, hiszen sokan nem cipelik haza magukkal.

A román sajtó gyakran szólaltat meg olyanokat, akik kimondottan az újrahasznosításból próbálnak megélni. Korábban arról is beszéltek riportalanyok, hogy a kirándulóhelyeken gyűjtenek csomagolásokat, az erdő szélén piknikezőkhöz mennek oda, elkérik a kiürülő sörös és üdítős bádogokat. A Pro TV riporterének a minap nyilatkozó nő elmondta, a kukákból szedi össze, a házakból kéri el a pillepalackokat, reggelente öt zsákot szokott vinni az automatákhoz, minden nap ezt csinálja, és naponta 50 lejre tesz szert – ebből veszi meg magának az ennivalót.

Akadnak olyan éttermek, boltok is, amelyek az italcsomagolásokat eladják a jelentkezőknek, kevesebbért, mint amennyit a visszaváltó gép ad.

A tévé által megszólaltatott újrahasznosítók egyetlen nap alatt akár 200 darab csomagolást is összegyűjtenek.

„Dolgozunk, jobb, ha dolgozunk... és fáradozunk, higgye el, fáradozunk. Van, hogy így összegyűjtök 30 lejt. Ha nem dolgozol, nem kapsz semmit, mi már nem lopunk, belejöttünk ebbe a dologba" – mondta a tévériporter által megszólaltatott férfi.

Ha eddig kevesen hasznosították újra a műanyagot Romániában, néhány hónap alatt teljesen megváltozott az emberek viszonyulása.

A RetuRO program kezdete és július 1-je között 200 000 tonna üveg-, műanyag- és fémcsomagolást gyűjtött össze a lakosság újrahasznosításra.

Még mindig akadnak szemetesek, amelyekben visszaváltható csomagolások is landolnak: vannak, akik nem törődnek a visszaváltás lehetőségével •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Még mindig akadnak szemetesek, amelyekben visszaváltható csomagolások is landolnak: vannak, akik nem törődnek a visszaváltás lehetőségével

Fotó: Kiss Judit

A romániai polgárok többsége pozitívan értékeli az italos palackok visszaváltását szolgáló rendszert – derült ki az INSCOP közvélemény-kutató intézet által a News.ro hírportál megrendelésére készített felmérésből július 11-én. A felmérés során rákérdeztek arra is, hogy milyen mértékben használják az italok csomagolásának visszaváltását szolgáló rendszert, amely révén visszakaphatják az italos palackokért kifizetett betétdíjat.

A válaszadók többsége, 53,6 százalék azt mondta, hogy mindig visszaváltja a palackokat,

11,4 százalék néha, 13,2 százalék ritkán, 21,5 százalék pedig soha nem váltja vissza a csomagolóanyagokat.

korábban írtuk

A romániaiak többsége az összes betétdíjas italcsomagolást visszaváltja, de sokan elégedetlenek a rendszer működésével
A romániaiak többsége az összes betétdíjas italcsomagolást visszaváltja, de sokan elégedetlenek a rendszer működésével

A Reveal Marketing Research felmérésének kedden közzétett adatai szerint a romániaiak 70 százaléka valamennyi SGR-jelzéssel ellátott italcsomagolást visszavált, 19 százalékuk pedig csak egy részét.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament