Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a napokban meghaladta a kétmilliárdot a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében begyűjtött italcsomagolások száma.
Nagyjából 5000–6000 román állampolgár van, akik a betétdíj-visszatérítési rendszernek köszönhetően „kenyeret tehetnek az asztalra” – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Egyre nagyobb az érdeklődés országszerte a betétdíjas visszaváltási rendszer (RetuRO) által nyújtott lehetőségek iránt, olyannyira, hogy akadnak, akik abbahagyták a lopást, és az újrahasznosításból keresnek pénzt.
A betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) működésének az első hat hónapjában a fogyasztóktól begyűjtött italcsomagolások 85 százalékát, azaz 29 000 tonna hulladékot adtak át az újrahasznosító vállalatoknak.
Akadnak, akik szépnek mondható összegeket keresnek azzal, hogy pillepalackokat, üvegeket és fémdobozokat gyűjtenek össze és adnak le a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében.
Egy romániai vállalat hamarosan megnyitja az országban harmadik olyan újrahasznosító üzemét, mely elektromos és elektronikai hulladék feldolgozására, újrahasznosítására szakosodott.
Az állam kifizeti az üzleteknek az újrahasznosítható csomagolóanyagok átvételével kapcsolatos szolgáltatásokat – jelentette ki csütörtöki besztercei sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Valamennyi romániai megyeszékhely problémákkal szembesül a hulladék kezelését illetően, egyikük sem közelítette meg egy felmérésben a maximális pontszámot – közölte szerdán az Agerpres hírügynökség.
Forradalmasíthatják a műanyagok újrahasznosítását egyes enzimek, amelyeket a gyászbogárlárvák emésztőrendszerében találtak – állítják ausztrál tudósok.
Szilágy megyében a begyűjtött hulladék több mint 50 százalékát újrahasznosítják. A Románia szintjén kimagaslónak számító eredményekről Szilágyi Róbert István, a megyei tanács alelnöke számolt be a Krónikának.
Vállalást tett a Coca-Cola HBC AG, hogy 2040-ig a teljes értéklánca karbonsemlegessé válik – közölte a vállalat kedden.
Bíróságon készülnek megtámadni a kereskedők a nagyváradi közterület-fenntartó vállalat rendelkezését, miszerint tilos műanyag koszorúkat vinni a város temetőibe. A példát más városok is alkalmaznák, a koszorúgyártók ellenben üzletüket féltik.
Időben megszervezték a biológiailag lebomló hulladék begyűjtését Háromszéken, így ma már nemcsak komposztot állítanak elő, hanem például virágföldet is.
Nem minden szelektív hulladék újrahasznosítható helyben, vagyis Romániában, és miután Kína egy ideje nem vásárolja fel a fóliát, elemzések igazolják, hogy az amúgy újrahasznosítható szemét húsz százalékával ez nem történik meg. A Krónikának nyilatkozó szakember szerint a környezetvédelmi&
Hamarosan vissza lehet majd vinni a boltokba az újrahasznosítható vizes, sörös vagy üdítős üvegeket, mint ahogy a pillepalackokat és az aludobozokat is, cserébe viszont vásárláskor betétdíjat kell fizeti.
Vasárnap életbe lépett az üvegek visszaváltását kötelezővé tevő rendelkezés, ám a Krónika által megkeresett üzletvezetők, bolttulajdonosok csak név nélkül nyilatkoztak, attól tartva, hogy bár nem tudják, miként kell alkalmazni a jogszabályt, mégis megbírságolják őket.
A hónap végén életbe lépő új szabályozás szerint a nagyobb üzleteknek betétdíjat kellene bevezetniük az üvegekre, amelyekért visszaváltás esetén darabonként 50 banit kellene visszafizetniük a környezettudatos vásárlónak.
Sok ponton is módosításra szorul az érintettek, illetve a szakemberek szerint a közvetlenül újrahasznosítható csomagolóanyagokra betétdíjat előíró törvénytervezet. Még a pénteki nap folyamán lehet véleményezni a környezetvédelmi minisztérium honlapján.