Hatvanöt esetben merült fel a csalás gyanúja a nyugtalottó első fordulójában – tájékoztatott szerdán a pénzügyminisztérium, közleményében jelezve egyúttal, hogy a 17 837 nyertes szelvény tulajdonosának hétfőn folyósították a nyeremény összegét.
2015. július 15., 19:362015. július 15., 19:36
Mint tájékoztattak, összesen 18 215-en jelentkeztek a nyereményekért. Az adóhatóság által végzett előzetes vizsgálatok során 313 kérésről állapították meg, hogy nem teljesítik a 2015/10-es számú, a nyugatlottó megszervezéséről szóló kormányrendeletben rögzített feltételeket – például a kért adatok nem voltak kiolvashatóak, vagy éppen nem minősült nyugtának az a dokumentum, amelylyel bejelentkeztek a nyereményre.
Miután az első húzásra kiutalt nyereményalap 1 millió lej volt, azt osztották 17 902 felé – így egy nyertes szelvény 56 lejt ér. 17 837 nyugta után folyósították is a nyeremény összegét, a 65 gyanús nyugta esetében megvárják a bűnvádi eljárás lezárulását.
A pénzügyminisztérium a csalás három formáját jelöli meg közleményében. Felmerült a gyanú, hogy akadt, aki az elektronikus pénztárgépből szedte ki a kasszaszalagot, ezzel próbálva hozzájutni a nyereményhez. Volt, aki olyan cég által kibocsátott nyugtával próbált hozzájutni a nyereményhez, amit olyan cég adott ki, amely már a nyugtán szereplő időpontot megelőzően felfüggesztette tevékenységét, így adót sem fizetett. Akadtak, akik olyan nyugtákat adtak le, amelyeket olyan elektronikus pénztárgép adott ki, ami nem volt bejelentve az adóhatóságnál.
Mint ismeretes, az ortodox húsvét alkalmából megtartott, első és egyben rendkívüli húzáson a február másodika és március 28. között kibocsátott nyugták vettek részt. Azok jelentkezhettek a felajánlott nyereményért, akik megőrizték február 7-én kiállított, 6 és 6,99 lej közötti értékű pénztári nyugtáikat. A sorsolásokon ugyanis egy dátumot és egy – 1 és 999 lej közötti – nyertes összeget határoznak meg.
Hogy többé ne fordulhasson elő, hogy ilyen kis összeget kapnak a kisorsolt nyugták tulajdonosai, a kormány változtatott a módszertanon, a vonatkozó kormányrendeletet pedig június végén Klaus Johannis államfő ki is hirdette. Ennek értelmében – akárcsak a június végi sorsoláskor – a legközelebbi sorshúzáskor is legfeljebb száz nyertes lesz – ezzel garantálják a nagy pénznyereményt.
A rendelet szerint az egy vagy több nyertes nyugtával rendelkező fogyasztóknak továbbra is az adóhatóság (ANAF) helyi kirendeltségénél kell jelentkezniük, ahol kapnak egy másolatot a számláról, valamint egy egyéni számsort, amellyel bekerülnek egy országos adatbázisba, ezek alapján pedig újabb sorsolást tartanak. Az átláthatóság érdekében a száz nyertes nyugta kódját a pénzügyminisztérium és az ANAF honlapján is közzéteszik.
A nyertesek számának korlátozását Eugen Teodorovici pénzügyminiszter kezdeményezte, az ügyben döntéshozó képviselőház pedig május végén fogadta el a módosító rendeletet. Az akcióra továbbra is egymillió lejt különít el a kormány, ezt az öszszeget osztják majd százfelé, így a garantált nyeremény 10 ezer lej lesz.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!