Fotó: Orbán Orsolya
A múlt évben 8568 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme elérte a 8270 lejt, ami 15,3 százalékkal magasabb az előző évi jövedelemszintnél – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
2025. június 10., 13:032025. június 10., 13:03
Ezek szerint tavaly a pénzbeli jövedelem háztartásonként átlagosan havi 7698 lejt (személyenként 3074 lejt), a természetbeni jövedelem pedig háztartásonként havi 572 lejt (személyenként 228 lejt) tett ki.
Az átlagban bruttó 5557 lejes havi összegű bérjövedelmek és a hozzájuk kapcsolódó egyéb bevételek a háztartások összes jövedelmének 67,2 százalékát jelentették. Emellett a szociális ellátásokból származó, átlagban 1668 lejes jövedelem (20,2 százalék), valamint a természetbeni jövedelem (6,9 százalék) is hozzájárult a háztartások teljes jövedelméhez.
Lakóhely szerinti bontásban a városi háztartások havi átlagjövedelme 9207 lej volt a múlt évben, 1,3-szer nagyobb, mint a vidékieké.
Városon a fizetések és a bér jellegű juttatások tették ki a teljes jövedelem 73,3 százalékát, vidéken ez az arány 16,3 százalékponttal kisebb volt. A szociális juttatásokból származó összegek vidéken a jövedelem 21,4 százalékát, városon a 19,4 százalékát jelentették. A természetbeni jövedelem az összbevétel 11,7 százalékát tette ki vidéken, ez az arány 2,9-szer nagyobb a városon jegyzettnél.
A háztartások kiadásainak 60,6 százalékát (4248 lej) a fogyasztási kiadások tették ki, 32,9 százalékát (2308 lej) a helyi és központi adók, illetékek, társadalombiztosítási járulékok, 2,1 százalékát (145 lej) pedig a háztáji gazdálkodással kapcsolatos költségek (a tenyészállatok és baromfik etetésére, vetőmagra, állatorvosi szolgáltatásokra stb. fordított kiadások) – derül ki az INS Agerpres által idézett adataiból.
Rekordméretű forgalmat könyvelhettek el 2024-ben a romániai élelmiszer‑kiskereskedelmi piacon tevékenykedő multinacionális üzletláncok. A néhány százalékos európai átlagot többszörösen meghaladó romániai növekedés éllovasa a piacvezető Lidl üzletlánc.
Miután a hónap végén több ársapka is hatályon kívül kerül, a július drágulásokat hozhat.
Romániában idén az elmúlt 28 év legnagyobb búzatermése várható, ami azt jelenti, hogy a következő évben az ország Európa egyik vezető búzaexportőre lesz – írja az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva a Bloomberg.
Rekordot döntött a napelemparkok termelése Romániában hétfőn – írja az economica.net az országos villamosenergia-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
Nicușor Dan államfő hétfőn a Facebook-oldalán közölte, azért hívta meg a szakszervezetek képviselőit a Cotroceni-palotába, hogy nyíltan megvitassák a költségvetési egyensúlyt biztosító lehetséges megoldásokat.
Március 3-ától a június 13-i határidőig 708 012 agrártámogatási kérelmet nyújtottak be a romániai gazdák összesen 9 875 710,11 hektár területre – tájékoztatott hétfőn a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA).
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) hétfőn közleményben jelentette be, hogy az üzemeltető a nyilvánosságban elhnagzott állításokkal ellentétben nem függeszti fel tevékenység&am
Hétfőn újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt a júniusban.
Nicușor Dan államelnök hétfőn kora reggel találkozott az Alfa Kartell, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS), a CNSLR-Frăția, a Meridian és a Romániai Demokratikus Szakszervezeti Szövetség (CSDR) képviselőivel.
Nagy rössel dolgoznak az elmúlt 35 év legnagyobb romániai energetikai projektjén Dél-Erdélyben, a Hunyad megyei Marosnémetiben, ahol Európa legnagyobb, legmodernebb és leghatékonyabb gázerőműve épül.
1 hozzászólás