Fotó: Facebook/Romgaz
Három héttel a hideg időszak (november–március) beköszönte előtt az energiaügyi minisztérium még nem közölte, milyen vésztervvel készül arra az esetre, ha országos szinten gondok adódnak a gázellátással. Más években mindezt már nyár végén megtette a szaktárca – hívta fel a figyelmet cikkében a Hotnews.ro.
2022. október 07., 16:082022. október 07., 16:08
2022. október 07., 19:532022. október 07., 19:53
A hírportál szerint az energiaválság kellős közepén súlyosbítja a helyzetet, hogy Romániának Oroszországon kívül nincs érvényben lévő gázbeszerzési szerződése más külföldi állammal, így nem tudni, mi lesz, ha a Gazprom a télen elzárja a csapokat.
Miközben a hatóságok képviselői folyamatosan arról beszélnek, Románia elegendő gáztartalékkal rendelkezik, és nem lesz gond télen a gázellátással,
Néhány nappal ezelőtt egy konferencián Dan Drăgan energiaügyi államtitkár azt nyilatkozta, hogy különböző forgatókönyveket elemeznek, amelyek segíthetnek a télen esetlegesen jelentkező kihívásokkor. Amint véglegesítik a terveket, kormányhatározattal elfogadják azokat. Az intézkedések tartalmazni fogják azon nagy fogyasztók listáját is, amelyek ellátási problémák esetén lekapcsolhatók a hálózatról – jelentette ki az államtitkár.
A listán szereplő fogyasztók vészhelyzet esetén nem kapnak gázt annak érdekében, hogy jusson elég a lakosságnak és a szociális hálózatnak. Cserébe ezek a vállalatok kedvezményes áron kapták a gázt már év elejétől, ám idén nem állították össze ezt a listát. Korábban a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát vagy az Interagro mezőgazdasági vállalat is a listán szerepelt, ám ezek időközben felfüggesztették működésüket, illetve jelentősen csökkentették a termelést. Jelenleg is működő nagy fogyasztónak az Elceni és a Brazi hőerőmű számít a hírportál szerint.
A Hotnews cikkében kitért arra is, miért lenne szüksége az országnak külföldi gázfedezetre.
Ion Sterian, a Transgaz vállalat vezérigazgatója szerint a tározókból műszakilag naponta 31-32 millió köbméter gáz nyerhető ki, miközben az országban naponta körülbelül ugyanennyit termelnek. Eközben korábbi években január-februárban előfordult, hogy az ország fogyasztása meghaladta a 70 millió köbmétert is.
A bukaresti hatóságok régóta tervezik egy gázszerződés megkötését Azerbajdzsánnal, ám a hírek szerint mindezt ellehetetleníti a Törökország által követelt magas tranzitdíj. Románia így Görögország felé fordulhat, ám konkrétumok e téren sem történtek – számolt be a Hotnews hírportál.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!