Fotó: Facebook/Romgaz
Három héttel a hideg időszak (november–március) beköszönte előtt az energiaügyi minisztérium még nem közölte, milyen vésztervvel készül arra az esetre, ha országos szinten gondok adódnak a gázellátással. Más években mindezt már nyár végén megtette a szaktárca – hívta fel a figyelmet cikkében a Hotnews.ro.
2022. október 07., 16:082022. október 07., 16:08
2022. október 07., 19:532022. október 07., 19:53
A hírportál szerint az energiaválság kellős közepén súlyosbítja a helyzetet, hogy Romániának Oroszországon kívül nincs érvényben lévő gázbeszerzési szerződése más külföldi állammal, így nem tudni, mi lesz, ha a Gazprom a télen elzárja a csapokat.
Miközben a hatóságok képviselői folyamatosan arról beszélnek, Románia elegendő gáztartalékkal rendelkezik, és nem lesz gond télen a gázellátással,
Néhány nappal ezelőtt egy konferencián Dan Drăgan energiaügyi államtitkár azt nyilatkozta, hogy különböző forgatókönyveket elemeznek, amelyek segíthetnek a télen esetlegesen jelentkező kihívásokkor. Amint véglegesítik a terveket, kormányhatározattal elfogadják azokat. Az intézkedések tartalmazni fogják azon nagy fogyasztók listáját is, amelyek ellátási problémák esetén lekapcsolhatók a hálózatról – jelentette ki az államtitkár.
A listán szereplő fogyasztók vészhelyzet esetén nem kapnak gázt annak érdekében, hogy jusson elég a lakosságnak és a szociális hálózatnak. Cserébe ezek a vállalatok kedvezményes áron kapták a gázt már év elejétől, ám idén nem állították össze ezt a listát. Korábban a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát vagy az Interagro mezőgazdasági vállalat is a listán szerepelt, ám ezek időközben felfüggesztették működésüket, illetve jelentősen csökkentették a termelést. Jelenleg is működő nagy fogyasztónak az Elceni és a Brazi hőerőmű számít a hírportál szerint.
A Hotnews cikkében kitért arra is, miért lenne szüksége az országnak külföldi gázfedezetre.
Ion Sterian, a Transgaz vállalat vezérigazgatója szerint a tározókból műszakilag naponta 31-32 millió köbméter gáz nyerhető ki, miközben az országban naponta körülbelül ugyanennyit termelnek. Eközben korábbi években január-februárban előfordult, hogy az ország fogyasztása meghaladta a 70 millió köbmétert is.
A bukaresti hatóságok régóta tervezik egy gázszerződés megkötését Azerbajdzsánnal, ám a hírek szerint mindezt ellehetetleníti a Törökország által követelt magas tranzitdíj. Románia így Görögország felé fordulhat, ám konkrétumok e téren sem történtek – számolt be a Hotnews hírportál.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!