A kkv-k képviselői azt mondják, óriási erőfeszítést feltételez részükről a kormány által bejelentett minimálbér-emelés
Fotó: Borbély Fanni
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára, azt követően, hogy nem sokkal előtte Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelenttette, 2025. január elsejétől 4050 lej lesz a bruttó minimálbér, és továbbra is adómentes lesz 300 lej a juttatásból.
2024. október 17., 08:592024. október 17., 08:59
Sterică Fudulea a kormány, a szakszervezetek és a munkaadó képviselőit tömörítő háromoldalú érdekegyeztető tanács ülése után nyilatkozott a sajtónak. Kifejtette, hogy a minimálbér az év közepén már nőtt 12 százalékkal, jövő év január elsejétől pedig újabb 11 százalékkal emelkedik, amivel a kis- és közepes vállalkozások képviselői nem értenek egyet.
2025. január elsejétől 4050 lej lesz a bruttó minimálbér, és továbbra is adómentes lesz 300 lej a juttatásból – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a háromoldalú egyeztető tanács szerdai ülését követően.
A javaslatuk az volt, hogy a minimálbér legfeljebb 5 százalékkal nőjön, és az összegéből 300 lej továbbra is maradjon adómentes.
„Ez óriási anyagi erőfeszítést jelent a kisebb cégek számára” – idézte a vállalkozók képviselőjét az Agerpres hírügynökség.
Mint ismeretes, a háromoldalú érdekegyeztető tanács szerdai tanácskozása után Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelentette, hogy 2025. január elsejétől 4050 lej lesz az országos bruttó minimálbér, és az összegből 300 lej továbbra is adómentes lesz.
A román kormány jóváhagyta az európai minimálbér romániai bevezetéséről szóló törvénytervezetet – számolt be a munkaügyi minisztérium a pénteki kormányülés után.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
szóljon hozzá!