Téli nyaralás. Ebben a periódusban Egyiptom az egyik legnépszerűbb célpont
Fotó: Pixabay
A foglalások csökkenésétől, a meglevő foglalások visszamondásától tartottak az turisztikai irodák az omikron vírusvariáns megjelenése után bevezetett utazási szigorítások nyomán, a Krónika által megkérdezett utazásszervezők szerint viszont az első riadalom után a helyzet valamelyest stabilizálódott: aki eldöntötte, hogy utazik, ilyen körülmények között is megteszi. Azt azonban logikátlannak tartják, hogy más szabályok vonatkoznak az EU-ból, illetve azon kívülről érkezőkre.
2021. december 14., 08:032021. december 14., 08:03
„Az európai omikron barátságosabb?” – tette fel a kérdést ironikusan Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője, amikor arról kérdeztük, milyen hatással vannak a külföldi utazásokra a bukaresti kormány által az elmúlt héten módosított, egyelőre december 10-e és január 8-a között érvényes beutazási szabályok. Ezek szerint – mint ismeretes – a zöld és sárga besorolású uniós tagországok esetén nem kell karanténba vonulniuk a koronavírus ellen beoltottaknak, illetve azoknak, akik az elmúlt 180 napban estek át a betegségen, vagy 72 órásnál nem régebbi negatív PCR-tesztet mutatnak fel. A vörös besorolású uniós tagország esetében eközben
Az Európai Unión kívüli országok esetében szigorúbb a korlátozás, itt nem számít, hogy milyen besorolás alá esik az ország, a zöldigazolvány mellé itt is fel kell mutatni a negatív PCR-tesztet a karanténmentesség érdekében. Azoknak pedig, akik nem rendelkeznek zöldigazolvánnyal, tehát nincsenek beoltva, vagy nem estek át a fertőzésen az elmúlt 180 napban, mindenképpen karanténba kell vonulniuk hazatéréskor: 10 napra, ha van negatív tesztjük, és 14 napra, ha nincs.
A szövetség szerint jól működött az egyéves gyakorlat, miszerint a zöld, sárga és vörös járványkockázati besorolást vették figyelembe az országba való beutazáskor, most viszont aszerint különböztetik meg az államokat, hogy az EU-hoz tartoznak-e, vagy sem.
László Endre, az ANAT regionális elnöke – aki egyben a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője is – tegnap a Krónika megkeresésére elmondta, a kormány nem vette figyelembe a kifogásaikat, sőt azóta még szigorított is a szabályokon, így az oltatlanok mindenképpen karanténba kerülnek, ha vörös besorolású vagy unión kívüli országból érkeznek, akkor is, ha van negatív tesztjük. Azt azonban nem tapasztalta, hogy a szigorítások jelentős mértékben visszavetették volna az utazási kedvet. „Nincs pánik” – szögezte le kérdésünkre a turisztikai szakember. Mint részletezte,
Viszont – tette hozzá – kényelmetlen, hogy ebben az időszakban, amikor kedvező árak vannak, a költségeket megnöveli a tesztelés kötelezettsége.
Tapasztalatai szerint ugyanakkor a szállodák igyekeznek biztosítani a lehetőséget a tesztelésre a hazatérés előtt, de a költséget nem lehet megspórolni, egy PCR-teszt országtól függően 35–100 euróba kerül. Például Egyiptom az egyik legnépszerűbb célpont ebben az időszakban, jó árakon lehet foglalni, ám egy négytagú családnak akár 200 euróval is megnöveli a kiadásait a tesztelés kötelezettsége.
László Endre szerint az a tény, hogy aki nincs beoltva, teszttel is karanténba kerül, nem változtat lényegesen a helyzeten, ugyanis a turisták többsége be van oltva. A vállalkozó elmondta,
A Maldív-szigetek iránt is van érdeklődés, charter járatok is indulnak
Fotó: Pixabay
„Logikátlan, érthetetlen, hogy különböző szabályok érvényesek az európai uniós és az Unión kívüli országokra” – fogalmazta meg az ANAT hivatalos állásfoglalásához hasonlóan Joós Ștefan, aki viszont azt tapasztalta, hogy a kormányzati döntés befolyásolja az utazási kedvet. Rámutatott: Egyiptom például zöld besorolású, az országban nagyon alacsony a fertőzöttek száma, eddig az oltatlanok is mentek PCR-teszttel, most viszont mindenképpen karanténba kerülnek a hazautazáskor.
„Az Unióban jelenleg nincs is zöld besorolású ország, de ha lenne, akkor gond nélkül lehetne teszttel utazni, ez hátrányos megkülönböztetés” – vallja az utazási iroda képviselője. Kifejtette, tapasztalatai szerint
Mostanra valamelyest stabilizálódott a helyzet, aki eldöntötte, hogy utazni fog, megteszi, vállalva a kényelmetlenségeket, a többletkiadásokat, a tesztelést, hazatéréskor a karantént. Ebben az időszakban Egyiptom mellett Zanzibár, a Maldív-szigetek, Mauritius és Dubai iránt is van érdeklődés, charterjáratok indulnak ezekbe az országokba és Mexikóba is.
A Ziarul Financiar gazdasági lap elemzéséből különben szintén arra derül fény, hogy a járvány az elmúlt két évben leginkább az idegenforgalmat sújtotta, az újabb szigorítások után az utazási irodák hatalmas lemondási hullámra számítottak, hiszen ebben az időszakban az Unión kívüli országok a legnépszerűbbek, azonban ez mégsem következett be, a turisták többsége vállalja a korlátozásokat, és elutazik.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!