Sebastian Burduja szerint a romániai lakosságnak nem kell aggódnia a földgáz drágulása miatt
Fotó: Pixabay
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket, a Digi24-nek úgy nyilatkozott, hogy Romániában van elegendő földgáz a tárolókban, a mennyiség fedezi az idei téli fogyasztást.
2024. október 22., 11:022024. október 22., 11:02
„Romániában április 1-jéig kompenzációs rendszer van érvényben a számlák értékének korlátozása érdekében. Ez azt jelenti, hogy a földgáz ára a végfogyasztók számára maximálva van. Ami a gázkészleteket illeti, túlléptük a 100 százalékot, 103,27 százalékon állunk” – részletezte Sebastian Burduja, energiaügyi miniszter.
Hozzátette: jelenleg 3280 milliárd köbméter földgáz van a tárolókban, 77 millió köbméterrel több, mint tavaly, „amikor egyébként is nagyon jól álltunk”.
„Október 21– 22-től maga a termelés, a tározók nélkül, fedezi a fogyasztást, így várhatóan csak román gázzal tudjuk átvészelni a telet, egyszeri kivételektől eltekintve, amikor egyes vállalatok úgy döntenek, hogy importálnak, mert az importált gáz olcsóbb, mint a lelőhelyekről kitermelt gáz” – fejtette ki az energiaügyi miniszter.
és elmagyarázta, hogy milyen feltételek mellett importálnak gázt, és honnan származik.
„Románia egyetlen molekula orosz gázt sem importál, és minden európai államnak így kellene viselkednie, ezt mondtam a luxemburgi Energiaügyi Tanács ülésén is. Persze vannak szomszédaink is, akik azt mondják, hogy nincs más választásuk, mint továbbra is Oroszországból importálni. Általában Bulgárián keresztül importálunk gázt, tehát ez a gáz Törökországból érkezik a nagy vezetékeken keresztül, beleértve az Azerbajdzsánból származó gázt is, de ha egyszer eléri Törökországot, akkor török gáznak minősül” – mutatott rá az energiaügyi miniszter.
Sebastian Burduja aláhúzta, hogy „minden romániai polgár számára fontos tudni, hogy energiabiztonságunk, sőt energiafüggetlenségünk van a földgáz tekintetében, azaz a hazai fogyasztásunkat saját termelésünkből fedezzük”.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
szóljon hozzá!