Marcel Boloş megfosztana bizonyos adófizetői kategóriákat az adómentességtől
Fotó: Marcel Boloș/Facebook
Marcel Boloş pénzügyminiszter szerint a munka adóterheit csak Románia demográfiai egyensúlyának helyreállításával, munkahelyteremtő programok elindításával egy időben lehet csökkenteni.
2023. augusztus 17., 16:532023. augusztus 17., 16:53
2023. augusztus 17., 18:462023. augusztus 17., 18:46
A Beszterce-Naszód megyei Bethlenben tartott sajtótájékoztatóján a tárcavezető elmondta, a kormánynak és személyesen Marcel Ciolacu miniszterelnöknek szándékában áll csökkenteni a munka adóterheit, de figyelembe kell venni, hogy a népesség elöregedése és a demográfiai fogyás miatt egyre kevesebb alkalmazottnak kell eltartani egyre több nyugdíjast.
„Ez a két számadat sokat elmond. A cél akkor érhető el, ha országos munkahelyteremtő programokat indítunk Románia demográfiai egyensúlyának helyreállításáért. Ellenkező esetben nagyon nagy hiányok keletkeznek a költségvetésben. Ne is akarják megtudni, hogy jelenleg ezek mekkorák” – jelentette ki Boloş.
A bizonyos ágazatoknak nyújtott adókedvezmények tervezett eltörlésével kapcsolatban a miniszter elmondta, hogy mára már 1,2 millió alkalmazott mentesül az egészségbiztosítási járulék kifizetése alól, ami „óriási” bevételkiesést jelent a költségvetésnek. „Nem fogom megmondani, hogy mekkora most a deficit, mert nem akarok ijesztegetni senkit, de az alapprobléma az, hogy ezeknek a kedvezményeknek az együttes hatására nőtt a költségvetési hiány” – fogalmazott Boloş.
Boloş szerint a tervezett intézkedések mérsékelni fogják a deficitet. „Bár kicsit megviselten zárjuk majd az évet, a jövő év sokkal-sokkal jobb lesz” – fogalmazott bethleni sajtótájékoztatóján a tárcavezető. A miniszter szerint a kormánynak szeptemberben el kell fogadnia a költségvetési kiadások csökkentéséről szóló rendeletet, hogy Románia elkerülje az uniós alapok folyósításának felfüggesztése. Hozzátette, augusztus 24-én kezdődnek az egyeztetések az Európai Bizottság (EB) illetékeseivel a tervezett adóügyi intézkedésekről, de a pénzügyminisztérium illetékesei csak 28-án utaznak Brüsszelbe, mert akkor térnek vissza pihenőszabadságukról a pénzügyi kérdésekkel foglalkozó EB-szakemberek.
Marcel Boloş beszélt arról is, hogy a tervezett intézkedések között szerepel az adóügyi intézkedések kiterjesztése a multinacionális vállalatokra, az adócsalás visszaszorítása a jelenlegi bírság legalább tízszeresére növelésével, valamint az ásványi nyersanyagok és szénhidrogénforrások kitermeléséért fizetett bányajáradék összegének ezerszeresére növelése.
A közszférát érintő intézkedések kapcsán leszögezte, decentralizálják és regionalizálják a közszolgáltatásokat, elsősorban azért, hogy legyen kevesebb a „közpénzek fölött rendelkező főnökből”. Mint mondta, több mint 16 ezer önálló költségvetésű intézmény működik az országban, ami túl sok. „Nincsen rendjén, hogy az egyik oldalon behajtod az adókat a szerencsétlen emberektől, a másik oldalon pedig elherdálják a közpénzt” – nyomatékosította a pénzügyminiszter.
Mint arról beszámoltunk, Románia tárgyalásokat kezdeményez az Európai Bizottságnál a jelenleg 4,4 százalékos, Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfő által irreálisnak tartott költségvetési hiánycél felülvizsgálata érdekében. A kormányfő úgy vélekedett, reformintézkedések híján – beleértve a közigazgatási átszervezést is – Románia államháztartási hiánya a tavalyinál is nagyobbra, 6,2 százalékosra hízna, ami az uniós források befagyasztását, drágább hiteleket és politikai instabilitást eredményezne.
A bukaresti kormány megszorító intézkedésekre kényszerül, miután már tavasszal kiderült, hogy 20 milliárd lej körüli lyuk tátong a büdzsén, és a költségvetési deficitet – amely tavaly 5,8 százalékos volt – nem sikerül lefaragni. Annál is inkább, mivel az idei első fél évben 37,21 milliárd lejre hízott az államháztartási hiány, ez a hazai össztermék (GDP) 2,34 százalékát teszi ki, és több mint 40 százalékkal meghaladja a tavalyi első hat hónapban feljegyzett 1,67 százalékos GDP-arányos hiányt. Emiatt Románia ellen túlzottdeficit-eljárás zajlik, és idén a GDP 4,4, jövőre 3 százalékára kellene visszaszorítania a hiányt, ami viszont szakértők szerint a lehetetlennel határos. Brüsszel azonban nemrég is arra figyelmeztetett, hogy Románia uniós forrásokat kockáztat, ha nem teljesíti a deficitcélt.
Románia tárgyalásokat kezdeményez az Európai Bizottságnál a jelenleg 4,4 százalékos, Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfő által irreálisnak tartott költségvetési hiánycél felülvizsgálata érdekében.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!