A román kormányfő szerint Románia nem maradhat „offshore ország”
Fotó: Gov.ro
Románia tárgyalásokat kezdeményez az Európai Bizottságnál a jelenleg 4,4 százalékos, Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfő által irreálisnak tartott költségvetési hiánycél felülvizsgálata érdekében.
2023. augusztus 08., 00:122023. augusztus 08., 00:12
2023. augusztus 08., 00:252023. augusztus 08., 00:25
A román miniszterelnök az Aleph News hétfő esti műsorában bírálta az országos helyreállítási és rezilienciaterv jelenlegi (PNRR), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kormányzása idején kidolgozott és Brüsszellel elfogadtatott formáját. Ciolacu példaként többek között azt hozta fel, hogy a PNRR értelmében több tízezer kilométernyi hosszúságú kerékpársáv épülne víz- és csatornahálózat nélküli településeken.
Románia többek között azt szeretné elérni, hogy – a PNRR előírásainak megfelelően – ne vonjanak el az országtól 2,1 milliérd eurót azért, mert az előrejelzetthez képest magasabb gazdasági növekedést produkált. Ezen kívül a PSD és a PNL alkotta koalíció magasabb hiánycélt is kialkudna Brüsszelnél; a bukaresti kormány idén 4,4 százalékos államháztartási hiánnyal számol, miután tavaly a deficit a GDP 5,68 százalékát tette ki.
„Románia az egyetlen tagállama az EU-nak, amely megállapodást kötött a hiánycélról. Képesek vagyunk teljesíteni a 4,4 százalékos hiánycélt, de akkor a műtét sikerül, a páciens pedig meghal” – fogalmazott a tévéműsorban a miniszterelnöki teendőket a koalíciós vetésforgó alapján június 15. óta ellátó Ciolacu. Hozzátette, egyelőre nem sikerült megállapodásra jutni a témában Brüsszellel. A román kormányfő úgy vélekedett, reformintézkedések híján – beleértve a közigazgatási átszervezést is – Románia államháztartási hiánya a tavalyinál is nagyobbra, 6,2 százalékosra hízna, ami az uniós források befagyasztását, drágább hiteleket és politikai instabilitást eredményezne.
Megerősítette, hogy megszüntetnek bizonyosos alkalmazotti kategóriákat – a számítástechnikai ágazat (IT), az építőipar és a mezőgazdaság – jelenleg megillető adókedvezményeket. „Románia nem válhat offshore országgá, nem alkalmazhat egy időben az adóparadicsomokéhoz hasonló fiskális intézkedéseket és európai szociálpolitikát. Románia ezt már nem engedheti meg magának, viszont ez nem jelenti, hogy új adókat vezetünk be” – szögezte le a baloldali kormányfő, valószínűnek nevezve a jövedéki adó emelését.
A bukaresti kormány megszorító intézkedésekre kényszerül, miután már tavasszal kiderült, hogy 20 milliárd lej körüli lyuk tátong a büdzsén, és a költségvetési deficitet – amely tavaly 5,8 százalékos volt – nem sikerül lefaragni. Annál is inkább, mivel az idei első fél évben 37,21 milliárd lejre hízott az államháztartási hiány, ez a hazai össztermék (GDP) 2,34 százalékát teszi ki, és több mint 40 százalékkal meghaladja a tavalyi első hat hónapban feljegyzett 1,67 százalékos GDP-arányos hiányt. Emiatt Románia ellen túlzottdeficit-eljárás zajlik, és idén a GDP 4,4, jövőre 3 százalékára kellene visszaszorítania a hiányt, ami viszont szakértők szerint a lehetetlennel határos. Brüsszel azonban nemrég is arra figyelmeztetett, hogy Románia uniós forrásokat kockáztat, ha nem teljesíti a deficitcélt.
A koalíciót alkotó PSD és PNL vezetői a múlt héten az állami kiadások „lehető legnagyobb mértékű” csökkentését és a költségvetési bevételek növelését célzó intézkedéscsomagról állapodtak meg. A takarékossági intézkedések intézmények összevonását és felszámolását is jelentik. A kiadások csökkentésével év végéig mintegy 6 milliárd lej megtakarítást akarnak elérni.
Ötven intézkedést magába foglaló sürgősségi rendelettel készül csökkenteni a kormány a költségvetési kiadásokat – jelentette be a pénzügyminiszterrel tartott szerdai találkozója utáni sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!