Fotó: OMV Petrom
A Greenpeace bepereli a romániai hatóságokat, valamint az OMV Petrom és a Romgaz vállalatokat a Neptun Deep fekete-tengeri földgázkitermelési projekt övezeti rendezési tervének (PUZ) jóváhagyási folyamatában elkövetett súlyos szabálytalanságok miatt – jelentették be szerdán a civil szervezet képviselői.
2024. február 07., 12:192024. február 07., 12:19
A Greenpeace azt állítja, hogy a konstancai Környezetvédelmi Ügynökség (APM) a törvényi előírások megsértésével adta ki a környezetvédelmi engedélyt.
„A Fekete-tenger partján megvalósuló infrastrukturális projektre vonatkozó engedélyt úgy adták ki, hogy nem készítették el a kockázatok felméréséhez elengedhetetlen tanulmányokat. A konstancai Környezetvédelmi Ügynökség megfelelő környezeti hatásvizsgálati tanulmány, a lakosság egészségére, a víztestekre és az éghajlatváltozásra gyakorolt hatásokra vonatkozó tanulmányok, valamint a romániai, az uniós és a nemzetközi előírások által megkövetelt, határokon átnyúló hatásvizsgálat nélkül adta ki a környezetvédelmi engedélyt” – közölte a Greenpeace.
„Ha a hatóságok nem mérik fel megfelelően egy ilyen projekt következményeit, a biológiai sokszínűség és az ökoszisztémák visszafordíthatatlanul károsodni fognak, a szélsőséges időjárási események pedig felerősödnek” – kongatták meg a vészharangot.
Ezeknek a hatóságoknak védeniük kellene a környezetet és a polgárok érdekeit. Ehelyett gondatlanul, a vállalatok érdekeit szem előtt tartva adnak ki engedélyeket, anélkül, hogy felmérnék az emberek egészségére és a természetre gyakorolt hatásokat. Minden eszközt meg fogunk ragadni annak érdekében, hogy az olyan káros projektek, mint a Neptun Deep, ne károsítsák az emberek egészségét és ne pusztítsák el az értékes tengeri ökoszisztémákat” – nyilatkozta Alin Tănase, a Greenpeace Románia kampánykoordinátora.
Mint ismeretes, az OMV Petrom és a Romgaz 2023. június 21-én jelentette be, hogy elfogadták a Neptun Deep gázmező kitermelési tervét. A két vállalat mintegy 4 milliárd eurós beruházással körülbelül 100 milliárd földgázt hozna a felszínre. A Neptun Deep gázmező parttól 160 kilométerre, 100–1000 méteres mélységben, 7500 négyzetkilométeren terül el.
Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója tavaly júliusban úgy nyilatkozott, a mélytengeri kitermelés 2027-re tervezett beindulása után Románia lesz az EU legnagyobb földgáztermelője. Egyúttal azt is hangsúlyozta, hogy a beruházás során az OMV Petrom környezetvédelmi szempontokat is figyelembe vesz.
A fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelésének elindításával Románia döntő lépést tesz az energiafüggetlenség felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Négymilliárd eurót pumpál az OMV és a Romgaz a Románia kontinentális talapzatán található lelőhely kiaknázásába, 2027-től kezdik a 100 milliárd köbméter földgáz felszínre hozatalát.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
2 hozzászólás