Fotó: Gov.ro
A fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelésének elindításával Románia döntő lépést tesz az energiafüggetlenség felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2023. június 22., 15:342023. június 22., 15:34
2023. június 22., 15:352023. június 22., 15:35
A kormányfő a Victoria-palotában beszélt erről annak kapcsán, hogy az OMV Petrom és a Romgaz szerdán bejelentette: belefog a Fekete-tenger romániai térségének legnagyobb földgázkitermelési projektjébe. A bejelentés apropóján szervezett eseményen Ciolacu kijelentette, a Fekete-tenger talapzatában lévő földgáz kitermelésének elindításával az ország döntő lépést tesz az energiafüggetlensége felé.
– fogalmazott az Agerpres szerint a kormányfő. Kifejtette, a Neptun Deep projekt a közszféra és a versenyszféra kiváló együttműködésének eredménye, és az OMV Petrom és a Romgaz ez irányba tett erőfeszítései „lenyűgözőek”. Ebből kiindulva remélhetőleg 2027-ben megkezdődik a földgáz kitermelése a Fekete-tenger talapzatából – mondta Ciolacu. A miniszterelnök hozzátette,
Nicolae Ciucă, a szenátus elnöke úgy fogalmazott az eseményen, hogy négy éven belül Románia már nem fog gázbehozatalra szorulni. „Az ország állampolgárait megnyugtathatjuk, hogy nem kell aggódniuk a gázkészletek miatt, mert a fekete-tengeri gázzal a lakosságot és az ország összes intézményét fogjuk ellátni, és mindemellett lesz egy gázmennyiség, amelyet exportálni tudunk, hogy biztosítsuk más európai országok szükségleteit is” – hangsúlyozta Ciucă. A politikus rámutatott,
Ugyanakkor arra kérte a két energiavállalatot, hogy tartsák magukat vállalásaikhoz, és időben valósítság meg a projektet. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a Fekete-tenger talapzatában lévő földgáz kitermelése a koalíció kormányprogramjának része, mert ez fontos lépés az energiafüggetlenség irányában.
Négymilliárd eurót pumpál az OMV és a Romgaz a Románia kontinentális talapzatán található lelőhely kiaknázásába, 2027-től kezdik a 100 milliárd köbméter földgáz felszínre hozatalát.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
szóljon hozzá!