Fotó: Gov.ro
A fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelésének elindításával Románia döntő lépést tesz az energiafüggetlenség felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2023. június 22., 15:342023. június 22., 15:34
2023. június 22., 15:352023. június 22., 15:35
A kormányfő a Victoria-palotában beszélt erről annak kapcsán, hogy az OMV Petrom és a Romgaz szerdán bejelentette: belefog a Fekete-tenger romániai térségének legnagyobb földgázkitermelési projektjébe. A bejelentés apropóján szervezett eseményen Ciolacu kijelentette, a Fekete-tenger talapzatában lévő földgáz kitermelésének elindításával az ország döntő lépést tesz az energiafüggetlensége felé.
– fogalmazott az Agerpres szerint a kormányfő. Kifejtette, a Neptun Deep projekt a közszféra és a versenyszféra kiváló együttműködésének eredménye, és az OMV Petrom és a Romgaz ez irányba tett erőfeszítései „lenyűgözőek”. Ebből kiindulva remélhetőleg 2027-ben megkezdődik a földgáz kitermelése a Fekete-tenger talapzatából – mondta Ciolacu. A miniszterelnök hozzátette,
Nicolae Ciucă, a szenátus elnöke úgy fogalmazott az eseményen, hogy négy éven belül Románia már nem fog gázbehozatalra szorulni. „Az ország állampolgárait megnyugtathatjuk, hogy nem kell aggódniuk a gázkészletek miatt, mert a fekete-tengeri gázzal a lakosságot és az ország összes intézményét fogjuk ellátni, és mindemellett lesz egy gázmennyiség, amelyet exportálni tudunk, hogy biztosítsuk más európai országok szükségleteit is” – hangsúlyozta Ciucă. A politikus rámutatott,
Ugyanakkor arra kérte a két energiavállalatot, hogy tartsák magukat vállalásaikhoz, és időben valósítság meg a projektet. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a Fekete-tenger talapzatában lévő földgáz kitermelése a koalíció kormányprogramjának része, mert ez fontos lépés az energiafüggetlenség irányában.
Négymilliárd eurót pumpál az OMV és a Romgaz a Románia kontinentális talapzatán található lelőhely kiaknázásába, 2027-től kezdik a 100 milliárd köbméter földgáz felszínre hozatalát.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!