Fotó: Gov.ro
A fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelésének elindításával Románia döntő lépést tesz az energiafüggetlenség felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2023. június 22., 15:342023. június 22., 15:34
2023. június 22., 15:352023. június 22., 15:35
A kormányfő a Victoria-palotában beszélt erről annak kapcsán, hogy az OMV Petrom és a Romgaz szerdán bejelentette: belefog a Fekete-tenger romániai térségének legnagyobb földgázkitermelési projektjébe. A bejelentés apropóján szervezett eseményen Ciolacu kijelentette, a Fekete-tenger talapzatában lévő földgáz kitermelésének elindításával az ország döntő lépést tesz az energiafüggetlensége felé.
– fogalmazott az Agerpres szerint a kormányfő. Kifejtette, a Neptun Deep projekt a közszféra és a versenyszféra kiváló együttműködésének eredménye, és az OMV Petrom és a Romgaz ez irányba tett erőfeszítései „lenyűgözőek”. Ebből kiindulva remélhetőleg 2027-ben megkezdődik a földgáz kitermelése a Fekete-tenger talapzatából – mondta Ciolacu. A miniszterelnök hozzátette,
Nicolae Ciucă, a szenátus elnöke úgy fogalmazott az eseményen, hogy négy éven belül Románia már nem fog gázbehozatalra szorulni. „Az ország állampolgárait megnyugtathatjuk, hogy nem kell aggódniuk a gázkészletek miatt, mert a fekete-tengeri gázzal a lakosságot és az ország összes intézményét fogjuk ellátni, és mindemellett lesz egy gázmennyiség, amelyet exportálni tudunk, hogy biztosítsuk más európai országok szükségleteit is” – hangsúlyozta Ciucă. A politikus rámutatott,
Ugyanakkor arra kérte a két energiavállalatot, hogy tartsák magukat vállalásaikhoz, és időben valósítság meg a projektet. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a Fekete-tenger talapzatában lévő földgáz kitermelése a koalíció kormányprogramjának része, mert ez fontos lépés az energiafüggetlenség irányában.
Négymilliárd eurót pumpál az OMV és a Romgaz a Románia kontinentális talapzatán található lelőhely kiaknázásába, 2027-től kezdik a 100 milliárd köbméter földgáz felszínre hozatalát.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!