Minden gazda jól jár, hogy egy adott területen öntésre szövetkezik
Fotó: Makkay József
A romániai öntözőrendszerek kiépítését és korszerűsítését szolgálja a napokban meghirdetett DR-25-ös európai uniós pályázat, amely 400 millió euró finanszírozást biztosít irrigációra. Az önrész nélküli uniós támogatásra mezőgazdasági termelők által közösen létrehozott vízfelhasználó szervezetek pályázhatnak.
2024. március 07., 20:072024. március 07., 20:07
2024. március 07., 20:192024. március 07., 20:19
A 2023-2027-es európai uniós támogatási ciklusban 400 millió euró jut a romániai irrigációs rendszerek korszerűsítésére. A DR-25 nevet viselő pályázati kiírásra 2024. március 15 – 2024. július 15. között lehet benyújtani pályázatot elektronikus formában. Az elavult vagy hiányzó romániai öntözőrendszerek újjáépítésére és korszerűsítésére való tekintettel a DR-25-ös pályázat nagy előnye, hogy más uniós kiírásoktól eltérően nem igényel önrészt, a sikeresen pályázó öntözési egyesület a teljes összeghez hozzájut.
A Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR) honlapján tette közzé a pályázati feltételeket. Ennek értelmében
Ez a feltétele annak, hogy a jogi közösségbe tömörülő gazdák és agrárvállalkozók nagyobb mezőgazdasági terület öntözhessenek.
A pályázatból komplex öntözőrendszereket is lehet vásárolni
Fotó: Sóki Tamás/MTI
A belső-erdélyi és bánsági falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület honlapjának, a Falugazdasz.ro oldalnak a tájékoztatója szerint a pályázat célja az öntözési infrastruktúra (nyomóállomások és a kapcsolódó hálózat) korszerűsítése, nyomóállomások építése és/vagy közművekhez való csatlakoztatása, vízmérő rendszerek telepítése, megújuló energiaforrásokból (nap-, szél-, aerotermikus, geotermikus, hidrotermikus stb.) előállított és felhasznált energia előállítására és felhasználására szolgáló berendezések telepítése.
A kérelmezőnek igazolnia kell a beruházáshoz kapcsolódó földterület/fizikai eszköz tulajdonjogát. Ha a földterület állami tulajdonban van, akkor a földterület kezelőjének beleegyezését kell adnia a beruházás megvalósításához. A pályázónak be kell mutatnia a beruházáshoz kapcsolódó termőföld tulajdonjogát/használati jogát igazoló dokumentumokat, ezekhez mellékelni kell a projektben részt vevő földtulajdonosok hozzájárulását, illetve a pályázó azon kötelezettségvállalását, hogy beszerzi azon földtulajdonosok beleegyezését, akiknek a földjén található a beruházás.
Azok a kérelmezők, akik a 2014-2020-as Nemzeti Fejlesztési Terv keretében benyújtott projektek révén a parcella teljes öntözhető területének öntözésére szolgáló berendezést vásároltak, a 2023-2027-es támogatási ciklusban nem vásárolhatnak további öntözőberendezést!
A támogatható projektek legkevesebb 40 pontot kell elérjenek. Az AFIR honlapjának tájékoztatása szerint a vissza nem térítendő támogatás maximális összege 1 500 000 euró/projekt.
Az Európai Unió és a román állam által támogatott öntözési pályázatokkal kapcsolatban a Krónikának nyilatkozó dr. György Sándor kertészmérnök, nyugalmazott marosvásárhelyi kutató azt mondta, az irrigációs rendszerek kivitelezése csak a gazdák összefogásával oldható meg.
„Abban bízom, hogy az egyre nagyobb aszály ráébreszti a termelőket a szövetkezés, a társulás fontosságára.
Ez még akkor is kifizetődő a gazdák számára, ha nekik kell beruházniuk, és az állami költségvetésből kapnak hozzá támogatást. Ha pályázati lehetőség is van, akkor élni kell a lehetőséggel” – ecsetelte portálunknak a Maros megyei szakember.
Az egyre aszályosabb esztendők miatt égető kérdéssé vált Romániában is az öntözhető területek növelése. Az idei esős év visszafogta a mezőgazdasági minisztérium tavalyi irrigációs lendületét.
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
szóljon hozzá!