Minden gazda jól jár, hogy egy adott területen öntésre szövetkezik
Fotó: Makkay József
A romániai öntözőrendszerek kiépítését és korszerűsítését szolgálja a napokban meghirdetett DR-25-ös európai uniós pályázat, amely 400 millió euró finanszírozást biztosít irrigációra. Az önrész nélküli uniós támogatásra mezőgazdasági termelők által közösen létrehozott vízfelhasználó szervezetek pályázhatnak.
2024. március 07., 20:072024. március 07., 20:07
2024. március 07., 20:192024. március 07., 20:19
A 2023-2027-es európai uniós támogatási ciklusban 400 millió euró jut a romániai irrigációs rendszerek korszerűsítésére. A DR-25 nevet viselő pályázati kiírásra 2024. március 15 – 2024. július 15. között lehet benyújtani pályázatot elektronikus formában. Az elavult vagy hiányzó romániai öntözőrendszerek újjáépítésére és korszerűsítésére való tekintettel a DR-25-ös pályázat nagy előnye, hogy más uniós kiírásoktól eltérően nem igényel önrészt, a sikeresen pályázó öntözési egyesület a teljes összeghez hozzájut.
A Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR) honlapján tette közzé a pályázati feltételeket. Ennek értelmében
Ez a feltétele annak, hogy a jogi közösségbe tömörülő gazdák és agrárvállalkozók nagyobb mezőgazdasági terület öntözhessenek.
A pályázatból komplex öntözőrendszereket is lehet vásárolni
Fotó: Sóki Tamás/MTI
A belső-erdélyi és bánsági falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület honlapjának, a Falugazdasz.ro oldalnak a tájékoztatója szerint a pályázat célja az öntözési infrastruktúra (nyomóállomások és a kapcsolódó hálózat) korszerűsítése, nyomóállomások építése és/vagy közművekhez való csatlakoztatása, vízmérő rendszerek telepítése, megújuló energiaforrásokból (nap-, szél-, aerotermikus, geotermikus, hidrotermikus stb.) előállított és felhasznált energia előállítására és felhasználására szolgáló berendezések telepítése.
A kérelmezőnek igazolnia kell a beruházáshoz kapcsolódó földterület/fizikai eszköz tulajdonjogát. Ha a földterület állami tulajdonban van, akkor a földterület kezelőjének beleegyezését kell adnia a beruházás megvalósításához. A pályázónak be kell mutatnia a beruházáshoz kapcsolódó termőföld tulajdonjogát/használati jogát igazoló dokumentumokat, ezekhez mellékelni kell a projektben részt vevő földtulajdonosok hozzájárulását, illetve a pályázó azon kötelezettségvállalását, hogy beszerzi azon földtulajdonosok beleegyezését, akiknek a földjén található a beruházás.
Azok a kérelmezők, akik a 2014-2020-as Nemzeti Fejlesztési Terv keretében benyújtott projektek révén a parcella teljes öntözhető területének öntözésére szolgáló berendezést vásároltak, a 2023-2027-es támogatási ciklusban nem vásárolhatnak további öntözőberendezést!
A támogatható projektek legkevesebb 40 pontot kell elérjenek. Az AFIR honlapjának tájékoztatása szerint a vissza nem térítendő támogatás maximális összege 1 500 000 euró/projekt.
Az Európai Unió és a román állam által támogatott öntözési pályázatokkal kapcsolatban a Krónikának nyilatkozó dr. György Sándor kertészmérnök, nyugalmazott marosvásárhelyi kutató azt mondta, az irrigációs rendszerek kivitelezése csak a gazdák összefogásával oldható meg.
„Abban bízom, hogy az egyre nagyobb aszály ráébreszti a termelőket a szövetkezés, a társulás fontosságára.
Ez még akkor is kifizetődő a gazdák számára, ha nekik kell beruházniuk, és az állami költségvetésből kapnak hozzá támogatást. Ha pályázati lehetőség is van, akkor élni kell a lehetőséggel” – ecsetelte portálunknak a Maros megyei szakember.
Az egyre aszályosabb esztendők miatt égető kérdéssé vált Romániában is az öntözhető területek növelése. Az idei esős év visszafogta a mezőgazdasági minisztérium tavalyi irrigációs lendületét.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.
szóljon hozzá!