Minden gazda jól jár, hogy egy adott területen öntésre szövetkezik
Fotó: Makkay József
A romániai öntözőrendszerek kiépítését és korszerűsítését szolgálja a napokban meghirdetett DR-25-ös európai uniós pályázat, amely 400 millió euró finanszírozást biztosít irrigációra. Az önrész nélküli uniós támogatásra mezőgazdasági termelők által közösen létrehozott vízfelhasználó szervezetek pályázhatnak.
2024. március 07., 20:072024. március 07., 20:07
2024. március 07., 20:192024. március 07., 20:19
A 2023-2027-es európai uniós támogatási ciklusban 400 millió euró jut a romániai irrigációs rendszerek korszerűsítésére. A DR-25 nevet viselő pályázati kiírásra 2024. március 15 – 2024. július 15. között lehet benyújtani pályázatot elektronikus formában. Az elavult vagy hiányzó romániai öntözőrendszerek újjáépítésére és korszerűsítésére való tekintettel a DR-25-ös pályázat nagy előnye, hogy más uniós kiírásoktól eltérően nem igényel önrészt, a sikeresen pályázó öntözési egyesület a teljes összeghez hozzájut.
A Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR) honlapján tette közzé a pályázati feltételeket. Ennek értelmében
Ez a feltétele annak, hogy a jogi közösségbe tömörülő gazdák és agrárvállalkozók nagyobb mezőgazdasági terület öntözhessenek.
A pályázatból komplex öntözőrendszereket is lehet vásárolni
Fotó: Sóki Tamás/MTI
A belső-erdélyi és bánsági falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület honlapjának, a Falugazdasz.ro oldalnak a tájékoztatója szerint a pályázat célja az öntözési infrastruktúra (nyomóállomások és a kapcsolódó hálózat) korszerűsítése, nyomóállomások építése és/vagy közművekhez való csatlakoztatása, vízmérő rendszerek telepítése, megújuló energiaforrásokból (nap-, szél-, aerotermikus, geotermikus, hidrotermikus stb.) előállított és felhasznált energia előállítására és felhasználására szolgáló berendezések telepítése.
A kérelmezőnek igazolnia kell a beruházáshoz kapcsolódó földterület/fizikai eszköz tulajdonjogát. Ha a földterület állami tulajdonban van, akkor a földterület kezelőjének beleegyezését kell adnia a beruházás megvalósításához. A pályázónak be kell mutatnia a beruházáshoz kapcsolódó termőföld tulajdonjogát/használati jogát igazoló dokumentumokat, ezekhez mellékelni kell a projektben részt vevő földtulajdonosok hozzájárulását, illetve a pályázó azon kötelezettségvállalását, hogy beszerzi azon földtulajdonosok beleegyezését, akiknek a földjén található a beruházás.
Azok a kérelmezők, akik a 2014-2020-as Nemzeti Fejlesztési Terv keretében benyújtott projektek révén a parcella teljes öntözhető területének öntözésére szolgáló berendezést vásároltak, a 2023-2027-es támogatási ciklusban nem vásárolhatnak további öntözőberendezést!
A támogatható projektek legkevesebb 40 pontot kell elérjenek. Az AFIR honlapjának tájékoztatása szerint a vissza nem térítendő támogatás maximális összege 1 500 000 euró/projekt.
Az Európai Unió és a román állam által támogatott öntözési pályázatokkal kapcsolatban a Krónikának nyilatkozó dr. György Sándor kertészmérnök, nyugalmazott marosvásárhelyi kutató azt mondta, az irrigációs rendszerek kivitelezése csak a gazdák összefogásával oldható meg.
„Abban bízom, hogy az egyre nagyobb aszály ráébreszti a termelőket a szövetkezés, a társulás fontosságára.
Ez még akkor is kifizetődő a gazdák számára, ha nekik kell beruházniuk, és az állami költségvetésből kapnak hozzá támogatást. Ha pályázati lehetőség is van, akkor élni kell a lehetőséggel” – ecsetelte portálunknak a Maros megyei szakember.
Az egyre aszályosabb esztendők miatt égető kérdéssé vált Romániában is az öntözhető területek növelése. Az idei esős év visszafogta a mezőgazdasági minisztérium tavalyi irrigációs lendületét.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!