Különnyugdíjak: négy megoldást javasol a Világbank – A pénzügyminiszter szerint már „spórolt” az állam

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Négy forgatókönyvet javasolt a Világbank a bukaresti hatóságoknak a különleges nyugdíjak kérdésének rendezése érdekében, ezek között szerepel a juttatások eltörlése, befagyasztása és reformja is. Miközben a speciális illetmények ügyének megoldásától függ a román helyreállítási terv (PNRR) következő tételének kifizetése, Adrian Câciu pénzügyminiszter azt állítja, máris sikerült teljesíteni a vállalás egy részét, miután GDP-arányosan már három éve folyamatosan csökkennek a különnyugdíjakkal járó kiadások.

Bálint Eszter

2023. február 27., 17:062023. február 27., 17:06

2023. február 27., 18:092023. február 27., 18:09

Közzétett egy kivonatot a bukaresti munkaügyi minisztérium a Világbank jelentéséből, amely a washingtoni székhelyű pénzintézet szakembereinek a különleges nyugdíjakként emlegetett szolgálati nyugdíjak jövőjére vonatkozó javaslatait tartalmazza. A forgatókönyvek azonban nem térnek ki a honatyák és a polgármesterek juttatásaira.

Első forgatókönyv: azonnali eltörölni a szolgálati nyugdíjakat

Az első forgatókönyv valamennyi szolgálati nyugdíj azonnali eltörlését szorgalmazza, vagy a speciális juttatások megszüntetését mindazok esetében, akik még nem szereztek annyi szolgálati időt, amely az adott időpontban feljogosítaná őket ezekre a juttatásokra. Ugyanezt a szabályt lehetne alkalmazni azokra is, akik az adott időpontban csak minimális speciális szolgálati nyugdíjjal rendelkeztek.

Idézet
Nagyon valószínű, hogy egy ilyen döntést bíróságon támadnak majd meg,

mivel létezik precedens arra vonatkozóan, amikor hasonló próbálkozást alkotmánybírósági ítéletekkel lehetetlenítettek el. Nem világos, hogy egy újabb hasonló próbálkozás sikerrel járhat-e. Ráadásul az említett kategóriákba tartozó munkavállalók nagy része már jogosult a nyugdíjra” – állapítja meg a jelentés.

Befagyasztani valamennyi speciális juttatást

A második forgatókönyv szerint valamennyi szolgálati nyugdíjat be kell fagyasztani. Ez a lehetőség a juttatások halmozásának jövőbeni leállítására vonatkozik, anélkül, hogy a már megszerzett jogokat érintené.

Idézet
E megközelítés szerint a jelenlegi nyugdíjasok és a nyugdíjba vonulási feltételeknek megfelelő aktív munkavállalók számára a juttatások megmaradnának.

Azok esetében azonban, akik az adott időpontban nem teljesítik a nyugdíjba vonulási feltételeket, teljes egészében eltörlik a különleges nyugdíjra való jogosultságot” – javasolja a nemzetközi pénzintézet dokumentuma.

Harmadik forgatókönyv: referenciahatár a rendszerhez újonnan csatlakozóknak

A harmadik forgatókönyv az újonnan csatlakozók számára új referenciahatárt feltételez. Egy bizonyos időpont után

minden újonnan csatlakozó sokkal alacsonyabb nyugdíjra lenne jogosult, mint a jelenleg folyósítottak.

„Ez a megközelítés diszkriminációt eredményezhet a hasonló helyzetben lévő munkavállalók között. Két azonos pozícióban lévő munkavállaló jelentősen eltérő nyugdíjra lehet jogosult, pusztán attól függően, hogy mikor alkalmazták őket” – irányítja rá a figyelmet a Világbank.

Negyedik forgatókönyv: átfogó reform

A különleges nyugdíjak rendszerének átfogó reformját vázolja fel a világbanki jelentésben szereplő negyedik forgatókönyv.

„A kormány által a 2023/4-es számú törvényben megfogalmazott verzió: figyelembe véve, hogy a speciális nyugdíjak teljes megszüntetése vagy befagyasztása politikai szempontból nem kívánatos és/vagy nem kivitelezhető, illetve hogy az újonnan csatlakozók számára egy másik nyugdíjrendszer kialakítása nem megvalósítható, akkor a legjobb megközelítés a szolgálati nyugdíjak reformja lenne.

Idézet
Az ilyen típusú reformok esetében különös figyelmet kell fordítani a korábbi reformtörekvésekre és bírósági ítéletekre, hogy a múlt hibái ne ismétlődjenek meg”

– áll a munkaügyi minisztérium közleményében.

korábban írtuk

Budăi: a különnyugdíjakat nem sürgősségi kormányrendelet, hanem törvény fogja szabályozni
Budăi: a különnyugdíjakat nem sürgősségi kormányrendelet, hanem törvény fogja szabályozni

Törvénytervezet készül a különnyugdíjakról, egyeztetések zajlanak erről az Európai Bizottsággal – mondta hétfőn a munkaügyi miniszter.

A dokumentum hangsúlyozza, hogy a törvénytervezet fő célja a hatékonyság (a költségvetési kiadások csökkentése) és a szolgálati nyugdíj rendszerével való visszaélés lehetőségének kiküszöbölése. Aláhúzzák: a törvénytervezet rendelkezései egyebek mellett összehangolják az érintett szakmákban a minimális szolgálati időt, egységesítik a kereseti referencia-időszakot valamennyi szolgálati nyugdíj esetében, és ami a legfontosabb, megszüntetik a rendszerrel való visszaélések legnyilvánvalóbb lehetőségeit (például a bírák esetében a szakmán kívüli szolgálati idő figyelembe vételét, valamint annak a lehetőségét, hogy a nettó fizetés 100 százalékát meghaladó nyugdíjat kaphassanak az érintettek.

A munkaügyi tárca szerint az intézkedések nyomán csökkenne a különleges nyugdíjra jogosultak száma, és szélesedne azoknak a köre, akik a befizetett hozzájárulás alapján kapnának nyugdíjt.

Éppen ezért úgy vélik, hogy a 2023/4-es törvény teljesíti az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállaltakat.

Mint ismeretes, a bukaresti kormány a helyreállítási alapokhoz való hozzáférés érdekében vállalta a különleges nyugdíjak reformját, ettől függ a következő, 3 milliárd eurós tétel folyósítása. A reform egyik fő pillére, hogy csökkenti az ezzel járó kiadások arányát a román össztermékben (GDP), illetve hogy bevezeti a hozzájárulás elvét. A vonatkozó törvényt a Nicolae Ciucă vezette kabinet még decemberben elfogadta, jelenleg a parlamentben várja, hogy elfogadják.

korábban írtuk

Cél a kiadások csökkentése: rábólintott a kormány a jogszabályra, újraszámolják a speciális nyugdíjakat
Cél a kiadások csökkentése: rábólintott a kormány a jogszabályra, újraszámolják a speciális nyugdíjakat

Jóváhagyta szerdai ülésén a bukaresti kormány a nem járulékalapú, úgynevezett különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet.

A pénzügyminiszter elégedett

Eközben Adrian Câciu pénzügyminiszter máris azt mondja, hogy sikerült teljesíteni a vállalást, miután GDP-arányosan már három éve folyamatosan csökkennek a különnyugdíjakkal járó kiadások. A tárcavezető a Prima News vasárnap esti műsorában úgy nyilatkozott, a speciális nyugdíjakra a hazai össztermék 0,78 százaléka megy el, ami amúgy közel 11 milliárd lejt jelent.

Ehhez képest 2020-ban a GDP 0,96, 2021-ben 0,93, 2022-ben 0,84 százalékát fordították erre a célra.

Adrian Câciu pénzügyminiszter szerint a speciális nyugdíjakra a román GDP 0,78 százaléka, 2,2 milliárd euró megy el évente •  Fotó: Gov.ro Galéria

Adrian Câciu pénzügyminiszter szerint a speciális nyugdíjakra a román GDP 0,78 százaléka, 2,2 milliárd euró megy el évente

Fotó: Gov.ro

Éppen ezért Câciu szerint a vállalásnak a kiadások csökkentésére vonatkozó részét „ki lehet pipálni”,

és maradnak még olyan rendezni való dolgok, mint a szolgálati idő vagy a hozzájárulás-alapú juttatás, amelyeket belefoglaltak a Világbankkal egyeztetés alatt álló tervezetbe. „Megkaptam én is a Világbank jelentését, részletesen el akarom olvasni” – nyilatkozta a szociáldemokrata (PSD) miniszter. Jelezte egyúttal: Marius Budăi munkaügyi miniszter a héten fog egyeztetni a téma kapcsán az Európai Bizottság illetékeseivel. Arra a kérdésre, hogy a parlament mikor fogja elfogadni a törvénytervezetet, Câciu így felelt: „azt hiszem, márciusban”.

korábban írtuk

A bukaresti kormány által decemberben elfogadott, a nem járulékalapú nyugdíjak reformjáról szóló törvénytervezet egyebek mellett leszögezi, hogy a juttatás összege nem haladhatja meg a nyugdíjas aktív munkavállalóként kapott fizetését. A reformterv a bírák és ügyészek, az alkotmánybírák, a számvevőszék személyzete, a diplomaták, a polgári légiközlekedési személyzet, a parlamenti köztisztviselők különnyugdíját, valamint a katonai nyugdíjakat hivatott szabályozni. A hazai igazságszolgáltatásban tavaly nyugállományba vonulási hullámot váltottak ki azok a kiszivárgott kormányzati szándékok, miszerint megvonhatják, de legalábbis csökkenthetik a speciális nyugdíjukat, valamint megemelhetik a nyugdíjkorhatárukat. Bírák és ügyészek tömegei nyújtották be nyugdíjazási kérvényüket annak érdekében, hogy rájuk még a mostani szabályok vonatkozzanak.

Nicolae Ciucă liberális miniszterelnök korábban többször leszögezte a témában folytatott vita során, hogy kormánya a továbbiakban is fenntartja a brüsszeli illetékesekkel folytatott tárgyalások során álláspontját, miszerint a katonai nyugdíj szolgálati nyugdíjnak minősül, nem tartozik a különnyugdíjak kategóriájába. A korábban védelmi miniszteri mandátumot betöltő, 2015 és 2019 között a román hadsereg vezérkari főnökeként tevékenykedő Ciucă egyébként személyesen érintett az ügyben, a nyugalmazott hadseregtábornok ugyanis 18 ezer lejes szolgálati nyugdíjt kap havonta. Felesége a hadsereg egykori alkalmazottjaként 4900 lejes speciális illetményben részesül. Az általa vezetett Nemzeti Liberális Párt (PNL) korábban még arra tett ígéretet, hogy megszüntetik a speciális törvények, és a nem hozzájárulás alapján kiszámolt különleges nyugdíjakat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 28., hétfő

Kész akár a kezére is tetováltatni. Nem nő jövőre sem az áfa, sem az egységes adókulcs, ígéri Ciolacu

Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.

Kész akár a kezére is tetováltatni. Nem nő jövőre sem az áfa, sem az egységes adókulcs, ígéri Ciolacu
2024. október 28., hétfő

Idén télen is a tavalyi szinten maradnak az energiaárak, ígéri a miniszter

A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Idén télen is a tavalyi szinten maradnak az energiaárak, ígéri a miniszter
2024. október 28., hétfő

Már eldöntött tény, hogy a minimálbér jövőre meghaladja a 4000 lejt Ciolacu szerint

A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Már eldöntött tény, hogy a minimálbér jövőre meghaladja a 4000 lejt Ciolacu szerint
2024. október 27., vasárnap

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását

Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását
2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében