Fotó: Haáz Vince
Közel tízezren jogosultak Romániában különleges nyugdíjra a decemberi adatok szerint.
2023. január 03., 08:032023. január 03., 08:03
Miközben a kormány által elfogadott rendelet értelmében várhatóan a jövőben a különleges nyugdíjak egy részét átszámítják Romániában, továbbra is óriási a szakadék a különleges nyugdíjat élvezők és az „egyszerű” nyugdíjasok juttatásai között.
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Pénztár (CNPP) adatai szerint a legnagyobb összegű különnyugdíjakat élvező csoport,
Decemberben összesen 4862 olyan volt bírót és ügyészt tartottak nyilván, aki különleges nyugdíjra volt jogosult.
Mint ismert, a különleges nyugdíjakat nem a befizetett járulékok alapján fizetik ki, az összeg nagy részét az államkasszából egészítik ki.
Így a bírák és ügyészek 21 333 lejes átlagnyugdíjából átlagosan 19 997 lejt kellett az államnak kifizetnie.
Egyébként összesen 9950 olyan személyt tartottak nyilván, aki különleges nyugdíjra jogosult, többségük volt bíró és ügyész, akik átlagosan ötször nagyobb összegű nyugdíjat kapnak, mint ami az általuk befizetett járulékok nyomán járna.
A harmadik helyen a korábbi számvevőszéki alkalmazottak állnak, ők 560-an voltak, és átlagosan 8481 lejes nyugdíjat utaltak a számlájukra havonta, amiből 3412 lejt fizetett az állam.
A másik véglet meglehetősen elkeserítő: 1,31 olyan nyugdíjas van, akinek a havi nyugdíja kevesebb mint 1000 lej, közülük 335 823-an kevesebb mint 500 lejt kaptak.
Amúgy összesen 4 787 920 nyugdíjast tartottak számon az országban az elmúlt év utolsó hónapjában.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
1 hozzászólás