Fotó: Haáz Vince
Közel tízezren jogosultak Romániában különleges nyugdíjra a decemberi adatok szerint.
2023. január 03., 08:032023. január 03., 08:03
Miközben a kormány által elfogadott rendelet értelmében várhatóan a jövőben a különleges nyugdíjak egy részét átszámítják Romániában, továbbra is óriási a szakadék a különleges nyugdíjat élvezők és az „egyszerű” nyugdíjasok juttatásai között.
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Pénztár (CNPP) adatai szerint a legnagyobb összegű különnyugdíjakat élvező csoport,
Decemberben összesen 4862 olyan volt bírót és ügyészt tartottak nyilván, aki különleges nyugdíjra volt jogosult.
Mint ismert, a különleges nyugdíjakat nem a befizetett járulékok alapján fizetik ki, az összeg nagy részét az államkasszából egészítik ki.
Így a bírák és ügyészek 21 333 lejes átlagnyugdíjából átlagosan 19 997 lejt kellett az államnak kifizetnie.
Egyébként összesen 9950 olyan személyt tartottak nyilván, aki különleges nyugdíjra jogosult, többségük volt bíró és ügyész, akik átlagosan ötször nagyobb összegű nyugdíjat kapnak, mint ami az általuk befizetett járulékok nyomán járna.
A harmadik helyen a korábbi számvevőszéki alkalmazottak állnak, ők 560-an voltak, és átlagosan 8481 lejes nyugdíjat utaltak a számlájukra havonta, amiből 3412 lejt fizetett az állam.
A másik véglet meglehetősen elkeserítő: 1,31 olyan nyugdíjas van, akinek a havi nyugdíja kevesebb mint 1000 lej, közülük 335 823-an kevesebb mint 500 lejt kaptak.
Amúgy összesen 4 787 920 nyugdíjast tartottak számon az országban az elmúlt év utolsó hónapjában.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
1 hozzászólás