A pohár teli fele. Mintegy 3,8 millió nyugdíjas emelt összeget kap szeptembertől
Fotó: Facebook/Compania Naţională Poşta Română
Negatív kampány zajlik a nyugdíjtörvény kapcsán, figyelmen kívül hagyva annak pozitív elemeit – jelentette ki Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke hétfőn, hangsúlyozva, nem az volt a cél, hogy minden nyugdíjat megemeljenek, hanem az, hogy felszámolják a rendszerben tapasztalható méltánytalanságokat.
2024. augusztus 19., 14:182024. augusztus 19., 14:18
2024. augusztus 19., 14:372024. augusztus 19., 14:37
„Általánosságban az összes tévécsatorna azt a 700 000 nyugdíjast látja (akiknek nem nő a nyugdíja – szerk. megj.), figyelmen kívül hagyva, hogy több mint 3,8 millió ember nyugdíja emelkedik. Negatív kampányt folytatnak a törvény kapcsán, figyelmen kívül hagyva a pozitív elemeit, és csak ezeket az eseteket emelve ki” – mondta Baciu a Digi24-nek nyilatkozva arról, hogy hány százalék azoknak a nyugdíjasoknak az aránya, akiknek nem emelik a nyugdíját az újraszámítással.
Daniel Baciu hozzátette: „nem azt tűztük ki célul, hogy az összes nyugdíjat növeljük ezzel az újraszámítással, ezt mondom az elejétől fogva, azt tűztük ki célul, hogy felszámoljuk az méltánytalanságokat a rendszerben, és
és azoknak, akik a nyugdíjas éveik alatt kedvezményezettek voltak, ha alacsonyabb összeg jön ki, akkor is maradjon a jelenlegi nyugdíjuk, és ne csökkentsék az összeget”.
Péntektől elkezdik kikézbesíteni a nyugdíjasoknak a végzéseket a nyugdíjak újraszámolásáról – emlékeztetett Marcel Ciolacu kormányfő a kabinet szerdai ülésének elején.
A News.ro hírügynökség szerint úgy fogalmazott: akiknek a nyugdíja most emelkedik, „azok nem fogják utolérni a másik 700 ezret, még most sem, mert ez a 700 000 magas nyugdíjjal rendelkezik, mert előnyökkel és kedvezményekkel rendelkeztek nyugdíjas korukban”.
Kinek kisebb, kinek nagyobb örömet, másoknak pedig a jelenlegi állapot megerősítését hozza el a nyugdíjak újraszámítása. Mutatjuk, hogy mi a teendő, illetve milyen lehetőségeik vannak azoknak, akik elégedetlenek az újraszámolt nyugdíjuk összegével.
Mint ismeretes, a szerdai kormányülést követő sajtótájékoztatóján Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter elmondta, hogy a nyugdíjak 82,56 százaléka, azaz több mint 3,8 millió időskori juttatás nő az újraszámolás nyomán, a növekedés átlagos mértéke 622 lej.
Simona Bucura-Oprescu közlése szerint szeptemberben a nyugdíjasok már az emelt összegű juttatást kapják. Az összesen 4 609 830 nyugdíjból 3 806 270-nek (82,56 százalék) emelkedett az összege az újraszámolás nyomán. Míg júniusban az átlagnyugdíj 2250 lej volt, szeptemberben ez 2761 lejre nő. A növekedés átlagos mértéke 622 lej – sorolta az adatokat a miniszter.
A tárcavezető beszámolt arról is, hogy 1 960 012 nyugdíj 1 lej és 500 lej közötti összeggel, 1 033 580 nyugdíj 501 és 1000 lej közötti, 721 360 nyugdíj 1001 és 2000 lej közötti, 83 637 nyugdíj 2001 és 3000 lej közötti, 7681 nyugdíj pedig 3000 lejen felüli összeggel nő. Az újraszámolás nyomán egyetlen juttatás összege sem csökken – hangsúlyozta.
Több mint félmillió nyugdíj-újraszámítási végzést kézbesített ki a Román Posta pénteken, a szétosztás első napján – közölte az állami vállalat.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
szóljon hozzá!