A pohár teli fele. Mintegy 3,8 millió nyugdíjas emelt összeget kap szeptembertől
Fotó: Facebook/Compania Naţională Poşta Română
Negatív kampány zajlik a nyugdíjtörvény kapcsán, figyelmen kívül hagyva annak pozitív elemeit – jelentette ki Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke hétfőn, hangsúlyozva, nem az volt a cél, hogy minden nyugdíjat megemeljenek, hanem az, hogy felszámolják a rendszerben tapasztalható méltánytalanságokat.
2024. augusztus 19., 14:182024. augusztus 19., 14:18
2024. augusztus 19., 14:372024. augusztus 19., 14:37
„Általánosságban az összes tévécsatorna azt a 700 000 nyugdíjast látja (akiknek nem nő a nyugdíja – szerk. megj.), figyelmen kívül hagyva, hogy több mint 3,8 millió ember nyugdíja emelkedik. Negatív kampányt folytatnak a törvény kapcsán, figyelmen kívül hagyva a pozitív elemeit, és csak ezeket az eseteket emelve ki” – mondta Baciu a Digi24-nek nyilatkozva arról, hogy hány százalék azoknak a nyugdíjasoknak az aránya, akiknek nem emelik a nyugdíját az újraszámítással.
Daniel Baciu hozzátette: „nem azt tűztük ki célul, hogy az összes nyugdíjat növeljük ezzel az újraszámítással, ezt mondom az elejétől fogva, azt tűztük ki célul, hogy felszámoljuk az méltánytalanságokat a rendszerben, és
és azoknak, akik a nyugdíjas éveik alatt kedvezményezettek voltak, ha alacsonyabb összeg jön ki, akkor is maradjon a jelenlegi nyugdíjuk, és ne csökkentsék az összeget”.
Péntektől elkezdik kikézbesíteni a nyugdíjasoknak a végzéseket a nyugdíjak újraszámolásáról – emlékeztetett Marcel Ciolacu kormányfő a kabinet szerdai ülésének elején.
A News.ro hírügynökség szerint úgy fogalmazott: akiknek a nyugdíja most emelkedik, „azok nem fogják utolérni a másik 700 ezret, még most sem, mert ez a 700 000 magas nyugdíjjal rendelkezik, mert előnyökkel és kedvezményekkel rendelkeztek nyugdíjas korukban”.
Kinek kisebb, kinek nagyobb örömet, másoknak pedig a jelenlegi állapot megerősítését hozza el a nyugdíjak újraszámítása. Mutatjuk, hogy mi a teendő, illetve milyen lehetőségeik vannak azoknak, akik elégedetlenek az újraszámolt nyugdíjuk összegével.
Mint ismeretes, a szerdai kormányülést követő sajtótájékoztatóján Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter elmondta, hogy a nyugdíjak 82,56 százaléka, azaz több mint 3,8 millió időskori juttatás nő az újraszámolás nyomán, a növekedés átlagos mértéke 622 lej.
Simona Bucura-Oprescu közlése szerint szeptemberben a nyugdíjasok már az emelt összegű juttatást kapják. Az összesen 4 609 830 nyugdíjból 3 806 270-nek (82,56 százalék) emelkedett az összege az újraszámolás nyomán. Míg júniusban az átlagnyugdíj 2250 lej volt, szeptemberben ez 2761 lejre nő. A növekedés átlagos mértéke 622 lej – sorolta az adatokat a miniszter.
A tárcavezető beszámolt arról is, hogy 1 960 012 nyugdíj 1 lej és 500 lej közötti összeggel, 1 033 580 nyugdíj 501 és 1000 lej közötti, 721 360 nyugdíj 1001 és 2000 lej közötti, 83 637 nyugdíj 2001 és 3000 lej közötti, 7681 nyugdíj pedig 3000 lejen felüli összeggel nő. Az újraszámolás nyomán egyetlen juttatás összege sem csökken – hangsúlyozta.
Több mint félmillió nyugdíj-újraszámítási végzést kézbesített ki a Román Posta pénteken, a szétosztás első napján – közölte az állami vállalat.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!