Fotó: Rostás Szabolcs
Valamennyi romániai kiskereskedelmi üzletlánc megerősítette részvételét abban az önkéntes megállapodásban, amelynek értelmében május 1-jétől legalább 20 százalékkal csökkentik a tej árát, amely jelenleg több mint 7 lejbe kerül – jelentette be pénteki közleményében Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke. Jelezte egyúttal: ami a feldolgozókat illeti, eddig csak a Fabrica de Lapte Brașov, az Olympus márka tulajdonosa jelentette be, hogy részt vesz a megállapodásban.
2023. április 28., 15:112023. április 28., 15:11
„Május folyamán jelentős árcsökkenéseket fogunk látni a friss tej esetében a boltok polcain, mivel a kiskereskedők megerősítették részvételüket az önkéntes megállapodásban. Néhány napba telhet, mire az intézkedést minden üzletben alkalmazzák, mivel újratárgyalják a szerződéseket az egyes termelőkkel, ugyanakkor a meglévő készleteket ki kell meríteni” – mutatott rá a Versenytanács elnöke.
A kiskereskedők és a feldolgozók közötti, a friss tej fogyasztói árának csökkentéséről szóló önkéntes megállapodás hat hónapra szól, és május elsejétől lesz érvényben – erről Nicolae Ciucă miniszterelnök, a mezőgazdasági termelők, az élelmiszeripari feldolgozók, a romániai nagy kiskereskedelmi hálózatok szövetsége és a romániai áruelosztó vállalatok szövetsége képviselőinek találkozóján született döntés.
A mezőgazdasági minisztérium az idéntől életbe léptetett tejtörvénnyel támogatja a hazai gazdák és tejfeldolgozó üzemek boldogulását. Barabási Antal RMDSZ-es államtitkár szerint zéró toleranciát képviselnek a a törvényt megszegőkkel szemben.
A feldolgozók és a kiskereskedők közötti megállapodásnak meghatározott paramétereken belül kell maradnia: a tárgyalásoknak kétoldalúnak kell lenniük minden beszállító és minden kiskereskedő között, és az utóbbiaknak lehetőségük van legalább 10 százalékos árengedményt alkalmazni.
A Versenytanács részt vett a megállapodás végrehajtásában, hogy a folyamatot úgy alakítsa, hogy ne kockáztassák a versenyszabályok megsértését.
A megfigyelés eredményeitől függően a Versenytanács a kormány képviselőivel megvitatja, hogy milyen intézkedésekre van szükség.
Ellenőrző akcióra indultak hétfőn a romániai boltokban a megyei állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóságok állatorvosai a fogyasztóvédelmi felügyelőkkel és az adóellenőrökkel.
„Arra számítunk, hogy a megállapodás érvényességének hat hónapja alatt a fogyasztás növekedni fog. Emellett a gazdasági előrejelzések azt mutatják, hogy az infláció csökkenni fog, és nem fogunk ilyen magas élelmiszerár-emelkedést látni” – adott hangot derűlátásának a Versenytanács elnöke.
Tiltakozásból egy tartálykocsinyi tejet öntöttek el tüntető gazdák szerdán a szilágysági Szurdukon. A Krónika által megkérdezett állattenyésztési szakember szerint ma a termelőktől önköltségi áron vásárolják fel a tejet a feldolgozó üzemek.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!