A nagyváradi ipari parkok is hozzájárulnak az „üzletbarát” környezethez
Fotó: Nagyvárad polgármesteri hivatala
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint. Amely a Világbank egyik jelentésére alapozva bizonygatja, Nagyvárad bürokrácia tekintetében jobban áll, mint például Erdély vagy a Bánság központja, sőt még térsége határon túli „riválisát” is megelőzi.
2024. november 12., 17:162024. november 12., 17:16
Amint a nagyváradi városháza közleményében olvasható, a Világbank nemrégiben készült jelentése rávilágít a partiumi város üzleti környezetének jó teljesítményére, más romániai és közép-kelet-európai városokkal összehasonlítva. A tanulmány elemzi a vállalkozás indításához és fejlesztéséhez szükséges lépéseket, az alapvető közművesítéshez való hozzáférést, valamint az adminisztratív és jogi folyamatok hatékonyságát.
Nagyvárad kiemelkedik az új cég bejegyzéséhez szükséges rövidebb idővel, amely mindössze 6,5 napot vesz igénybe, hasonlóan más romániai városokhoz. Az építési engedély megszerzése tekintetében
hiszen ugyanez például Kolozsváron 172 nap, Temesváron 202 nap és Iași-ban 382 nap. Váradhoz képest Debrecenben is hosszabb, 88 nap az engedély megszerzésének ideje – áll a közleményben.
Ebben arra is rávilágítanak, hogy a Világbank jelentése szerint a Körös-parti városban 38 napot kell várni a környezetvédelmi engedélyekre, ami kevesebb, mint Kolozsváron (71 nap), Temesváron (93 nap) és Iași-ban (57 nap), míg Debrecenben ez 86 napot vesz igénybe.
Ami a közművekhez való hozzáférést illeti, Nagyváradon egy új cégnek körülbelül 220 nap alatt sikerül csatlakoznia a villamosenergia-hálózathoz, szemben Kolozsvárral (256 nap), Temesvárral (306 nap), Iași-sal (252 nap) és Debrecennel (345 nap). A vízhálózathoz való hozzáférés is gyorsabb a partiumi megyeszékhelyen, ahol ez 90 napot vesz igénybe, szemben más városokkal, mint például Temesvár (145 nap) és Iaşi (141 nap). Debrecenben az eljárás sokkal hosszabb: a várakozási idő 193 nap.
A polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint a bírósági ügyek esetében egy bírósági eljárás átlagos időtartama 545 nap Nagyváradon, ami rövidebb, mint Kolozsváron (790 nap), Temesváron (811 nap) és Iași-ban (749 nap), de valamivel hosszabb, mint Debrecenben, ahol egy ügy átlagos időtartama 470 nap. A felszámolási eljárások átlagosan 22,5 hónapig tartanak Nagyváradon, míg Debrecenben 30 hónapig. Az újraszervezési eljárások esetében azonban Debrecen előnyösebb helyzetben van, hiszen az eljárás időtartama mindössze 9 hónap, szemben a nagyváradi 57 hónappal.
– értékelte az adatokat a városvezetés. A Bihar megyei vállalkozói szervezetek vezetői a jelentés kapcsán az Ebihoreanul.ro helyi portálnak elmondták, Várad „üzletbarát” mivoltát az ipari parkok és a várost a nyugati úthálózattal összekötő gyorsforgalmik is erősítik, miközben a hatóságok valóban „gyorsan mozognak”. Eközben vannak lemaradások is: például 35 évvel a kommunizmus bukása után még mindig találni olyan iparnegyedet, amely nincsen közművesítve.
Bihar megyében csaknem 94 ezer cég van bejegyezve, 55 százalékuk városi környezetben, nagyrészt Váradon. Ugyanakkor az idei év első kilenc hónapjában fizetésképtelenné vált 5119 cég közül 432 bihari (12,21 százalékos növekedés a hasonló tavalyi időszakhoz képest), amivel a megye országos második Bukarest után.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!