Fotó: Erdély Bálint Előd
Hozzávetőlegesen 30 millió eurót kaphat Románia abból a második kompenzációs csomagból, amelyet az ukrán gabonakérdésben érintett öt államnak szán az Európai Bizottság – jelentette be szerdán Nicolae Ciucă kormányfő.
2023. május 03., 13:092023. május 03., 13:09
2023. május 03., 13:122023. május 03., 13:12
A miniszterelnök egy Facebook-bejegyzésben azt írta, a romániai, lengyelországi, szlovákiai, magyarországi és bulgáriai mezőgazdasági termelőknek szánt támogatások ügyében rövidesen döntést hoznak az illetékes európai intézmények.
A kormányfő felidézte, az Európai Bizottság korábban jóváhagyott már 10 millió eurót Románia számára az ukrán gabonaimport okozta károk enyhítésére, a kormány pedig elkülönített még 10 millió eurót erre a célra.
Nicolae Ciucă emlékeztetett arra is, hogy a brüsszeli testület rendkívüli védintézkedés alkalmazásával lehetővé tette a búza, kukorica, napraforgó és repce Ukrajnából e tagállamok területére történő behozatalának tilalmát. Az intézkedés egyelőre június 5-éig érvényes, ezután tárgyalnak az esetleges meghosszabbításáról.
„A többi érintett tagállammal ellentétben Románia korrekt álláspontot képviselt ebben a kérdésben, és nem hozott egyoldalú döntéseket, szem előtt tartotta mind az európai szabályokat, mind a román gazdák érdekeit” – idézte a miniszterelnököt az Agerpres.
Az Európai Bizottság ideiglenes megelőző intézkedéseket fogadott el az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek uniós behozatalára vonatkozóan, hogy enyhítsék az ukrajnai gabonát érintő uniós importkorlátozás feloldása okozta nehézségeket.
Elvi megállapodás született az Európai Bizottság, valamint Magyarország, Lengyelország, Románia, Bulgária és Szlovákia között az Ukrajna felől érkező agrár-élelmiszeripari termékek behozatali tilalmával összefüggésben.
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.
Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.
Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
szóljon hozzá!