Fotó: Erdély Bálint Előd
Hozzávetőlegesen 30 millió eurót kaphat Románia abból a második kompenzációs csomagból, amelyet az ukrán gabonakérdésben érintett öt államnak szán az Európai Bizottság – jelentette be szerdán Nicolae Ciucă kormányfő.
2023. május 03., 13:092023. május 03., 13:09
2023. május 03., 13:122023. május 03., 13:12
A miniszterelnök egy Facebook-bejegyzésben azt írta, a romániai, lengyelországi, szlovákiai, magyarországi és bulgáriai mezőgazdasági termelőknek szánt támogatások ügyében rövidesen döntést hoznak az illetékes európai intézmények.
A kormányfő felidézte, az Európai Bizottság korábban jóváhagyott már 10 millió eurót Románia számára az ukrán gabonaimport okozta károk enyhítésére, a kormány pedig elkülönített még 10 millió eurót erre a célra.
Nicolae Ciucă emlékeztetett arra is, hogy a brüsszeli testület rendkívüli védintézkedés alkalmazásával lehetővé tette a búza, kukorica, napraforgó és repce Ukrajnából e tagállamok területére történő behozatalának tilalmát. Az intézkedés egyelőre június 5-éig érvényes, ezután tárgyalnak az esetleges meghosszabbításáról.
„A többi érintett tagállammal ellentétben Románia korrekt álláspontot képviselt ebben a kérdésben, és nem hozott egyoldalú döntéseket, szem előtt tartotta mind az európai szabályokat, mind a román gazdák érdekeit” – idézte a miniszterelnököt az Agerpres.
Az Európai Bizottság ideiglenes megelőző intézkedéseket fogadott el az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek uniós behozatalára vonatkozóan, hogy enyhítsék az ukrajnai gabonát érintő uniós importkorlátozás feloldása okozta nehézségeket.
Elvi megállapodás született az Európai Bizottság, valamint Magyarország, Lengyelország, Románia, Bulgária és Szlovákia között az Ukrajna felől érkező agrár-élelmiszeripari termékek behozatali tilalmával összefüggésben.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!