Fotó: Erdély Bálint Előd
Hozzávetőlegesen 30 millió eurót kaphat Románia abból a második kompenzációs csomagból, amelyet az ukrán gabonakérdésben érintett öt államnak szán az Európai Bizottság – jelentette be szerdán Nicolae Ciucă kormányfő.
2023. május 03., 13:092023. május 03., 13:09
2023. május 03., 13:122023. május 03., 13:12
A miniszterelnök egy Facebook-bejegyzésben azt írta, a romániai, lengyelországi, szlovákiai, magyarországi és bulgáriai mezőgazdasági termelőknek szánt támogatások ügyében rövidesen döntést hoznak az illetékes európai intézmények.
A kormányfő felidézte, az Európai Bizottság korábban jóváhagyott már 10 millió eurót Románia számára az ukrán gabonaimport okozta károk enyhítésére, a kormány pedig elkülönített még 10 millió eurót erre a célra.
Nicolae Ciucă emlékeztetett arra is, hogy a brüsszeli testület rendkívüli védintézkedés alkalmazásával lehetővé tette a búza, kukorica, napraforgó és repce Ukrajnából e tagállamok területére történő behozatalának tilalmát. Az intézkedés egyelőre június 5-éig érvényes, ezután tárgyalnak az esetleges meghosszabbításáról.
„A többi érintett tagállammal ellentétben Románia korrekt álláspontot képviselt ebben a kérdésben, és nem hozott egyoldalú döntéseket, szem előtt tartotta mind az európai szabályokat, mind a román gazdák érdekeit” – idézte a miniszterelnököt az Agerpres.
Az Európai Bizottság ideiglenes megelőző intézkedéseket fogadott el az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek uniós behozatalára vonatkozóan, hogy enyhítsék az ukrajnai gabonát érintő uniós importkorlátozás feloldása okozta nehézségeket.
Elvi megállapodás született az Európai Bizottság, valamint Magyarország, Lengyelország, Románia, Bulgária és Szlovákia között az Ukrajna felől érkező agrár-élelmiszeripari termékek behozatali tilalmával összefüggésben.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!