Fotó: Facebook/Romgaz
Románia az Európai Unió felé vállaltnál gyorsabban feltölti földgázkészleteit – adott hangot derűlátásának egy televíziós interjúban Sebastian Burduja energiaügyi miniszter, aki szerint az ország így a gázfogyasztás tekintetében majdnem vagy talán teljesen független lehet.
2023. július 20., 12:312023. július 20., 12:31
„Jelenleg csaknem 73 százalékon – 72,91 százalékon – állunk. Ez meghaladja azt a célt, amelyet Románia vállalt az Európai Unió felé. Július 1-jén 67 százalékon kellene állnunk, és már túlléptük a 67 százalékot” – nyilatkozta az energiaügyi tárca vezetője a Digi 24 hírtelevízió szerda esti műsorában.
Meglátása szerint ebben a tempóban szeptember 1-jére a tározók telítettségi szintje biztosan meghaladja a vállalt 90 százalékot.
– nyomatékosította Burduja.
Arra a kérdésre, hogy ez a gázárak csökkenését is jelenti-e, a miniszter azt válaszolta: „európai piacról beszélünk. Az Európai Unió a szénnel, az áruk szabad mozgásával indult. Romániának be kell fektetnie a termelési kapacitásokba, hogy itt túlkínálatot generáljon, hogy ne csak helyi, hanem regionális és európai szereplő legyen”.
Az idei év első öt hónapjában Románia 591 600 tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált, 36,3 százalékkal (337 800 toe-val) kevesebbet, mint a tavalyi év hasonló időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden.
A fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelésének elindításával Románia döntő lépést tesz az energiafüggetlenség felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!