Fotó: Facebook/Romgaz
Románia az Európai Unió felé vállaltnál gyorsabban feltölti földgázkészleteit – adott hangot derűlátásának egy televíziós interjúban Sebastian Burduja energiaügyi miniszter, aki szerint az ország így a gázfogyasztás tekintetében majdnem vagy talán teljesen független lehet.
2023. július 20., 12:312023. július 20., 12:31
„Jelenleg csaknem 73 százalékon – 72,91 százalékon – állunk. Ez meghaladja azt a célt, amelyet Románia vállalt az Európai Unió felé. Július 1-jén 67 százalékon kellene állnunk, és már túlléptük a 67 százalékot” – nyilatkozta az energiaügyi tárca vezetője a Digi 24 hírtelevízió szerda esti műsorában.
Meglátása szerint ebben a tempóban szeptember 1-jére a tározók telítettségi szintje biztosan meghaladja a vállalt 90 százalékot.
– nyomatékosította Burduja.
Arra a kérdésre, hogy ez a gázárak csökkenését is jelenti-e, a miniszter azt válaszolta: „európai piacról beszélünk. Az Európai Unió a szénnel, az áruk szabad mozgásával indult. Romániának be kell fektetnie a termelési kapacitásokba, hogy itt túlkínálatot generáljon, hogy ne csak helyi, hanem regionális és európai szereplő legyen”.
Az idei év első öt hónapjában Románia 591 600 tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált, 36,3 százalékkal (337 800 toe-val) kevesebbet, mint a tavalyi év hasonló időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden.
A fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelésének elindításával Románia döntő lépést tesz az energiafüggetlenség felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
szóljon hozzá!