Fotó: Rompres
2007. december 07., 00:002007. december 07., 00:00
A testvérpár egyik célja a csoport termékeinek minél szélesebb körû népszerûsítése és az általános kép javítása mellett, hogy a terjeszkedési terv részeként újabb termelési egységeket hozzanak létre – értesült a Ziarul Financiar címû bukaresti gazdasági napilap. Ioan Micula, a vállalat elnöke a tervekrõl elárulta: a terjeszkedés fõ vonala továbbra is a forgalmazás bõvítése a régióban, amelyet a termelés kiterjesztése is követ majd. A European Food & Drinks csoport jelenleg csak Bihar megyében rendelkezik termelési egységekkel, viszont mintegy húsz európai országba exportálják termékeiket, és több nemzetközi üzletláncot mûködtetõ vállalattal is együttmûködési szerzõdéseket kötöttek. A legismertebbek ezek közül a romániai piacokon is jelen vannak, mint például a Metro, Tesco, Kaufland, Billa, valamint az Auchan csoportok. Elõreláthatólag a Micula testvérek vállalata kétféleképpen próbálja meg a termelést kiterjeszteni a környezõ országokra. Az egyik elképzelés szerint a Bihar megyei Belényes közelében található Rényen mûködõ saját üzemükhöz hasonló termelõegységeket hoznának létre zöldmezõs beruházásokkal. A másik módszer helyi vállalatok, egységek felvásárlása lenne. Ioan Micula szerint a külföldi terjeszkedés mértéke attól függ, hogy miként alakulnak a különbözõ pénzintézetekkel a befektetések finanszírozásáról folytatott tárgyalások. A European Drinks vezetõsége mintegy tízmillió eurót áldozott a közelmúltban a vállalat legismertebb termékének, a Csodaforrás elnevezésû ásványvíz imázsának javítására. Januártól hasonló kampány indul – igaz, kisebb befektetéssel – a European Food termékcsaládot illetõen is. „Reméljük, hogy ezzel a befektetéssel sikerül termékeinket közelebb vinni az európai uniós elvárásokhoz\" – nyilatkozta Ioan Micula. Az új imázst 2008-tól kezdik el népszerûsíteni, az akció a várakozások szerint mintegy 50 százalékkal növelheti a cégcsoport exportját. Jelenleg a csoport kiviteli mérlege nagyjából háromszorosa a belföldi értékesítésinek, viszont továbbra is a romániai lakosságot célzó forgalmazás marad a fejlesztéseknél szem elõtt tartott legfontosabb szempont. Az 1993-ban létrehozott Micula „birodalom\" összesen négy céget foglal magában, ezek a European Drink és a European Food mellett a Scandic Distilleries és a Transilvania General Import Export. A cégcsoport idén 800 millió euró körüli forgalmat jegyzett, több mint 100 millióval többet, mint 2006-ban. A vállalatnak jelenleg nyolc európai országban mûködnek kirendeltségei. A Micula fivérek az élelmiszeriparon és szeszesital-gyártáson túl a médiapiacon is jelen vannak, Bihar megyében egy román és magyar nyelvû megyei, valamint egy országos napilappal. Emellett a tulajdonukban van egy Bihar megyei, két országos televíziós csatorna és egy rádióállomás is.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.