Jobban megy. Romániában is nagyobb volt a mezőgazdasági termelés tavaly
Fotó: Pinti Attila
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben éves összevetésben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
2024. november 13., 15:322024. november 13., 15:32
Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerdai közleményében emlékeztettek, hogy 2022-ben az EU mezőgazdasági termelésének értéke 19 százalékkal nőtt az előző évhez képest, elérve a történelmi csúcsnak számító 545,4 milliárd eurót.
és elsősorban a termelés volumenének 2,3 százalékos visszaesésével magyarázható. A mezőgazdasági termékek és szolgáltatások nominális ára enyhén – 0,8 százalékkal – emelkedett.
Noha az EU egészében éves viszonylatban csökkent tavaly a mezőgazdasági termelésé értéke, tíz tagállam – köztük Románia is – növekedést könyvelhetett el.
Az EU tavalyi mezőgazdasági termelésének 51 százaléka (273,6 milliárd euró, 6 százalékkal kevesebb, mint 2022-ben) a növényekből származott, 39,9 százalék (214,3 milliárd euró, 2 százalékkal több, mint 2022-ben) pedig az állattartásból. A fennmaradó 9,2 százalékot a mezőgazdasági szolgáltatások (25,4 milliárd euró) és a nem mezőgazdasági tevékenységek (23,8 milliárd euró) tették ki.
Az Eurostat adataiból az is kiderül, hogy
Franciaország (95,8 milliárd euró), Németország (76,1 milliárd euró), Olaszország (73 milliárd euró) és Spanyolország (65,6 milliárd euró). Ezeket Hollandia (41,5 milliárd euró), Lengyelország (36,8 milliárd euró) és Románia (22,2 milliárd euró) követte. Ez a hét tagállam együttesen az uniós mezőgazdasági termelés értékének háromnegyedét (76,5 százalékát) adta 2023-ban – közölte az Agerpres.
A munkaerőpiac az idei évet az elbocsátások jegyében kezdte: sorra érkeznek a hírek az IT-szektorból utcára kerülő emberekről. Még legalábbi két ágazat is bajban van elemzők szerint.
Néhány banival csökkentették a benzin és a gázolaj árát kedden a romániai kőolajipari társaságok, amelyek azonban idén már hétszer drágítottak. Borítékolható viszont, hogy a közeljövőben ismét drágulni fog az üzemanyag.
Románia idén mintegy 800 millió eurós támogatást fog kérni az Európai Bizottságtól a 2014–2020-as költségvetési időszakhoz kapcsolódó beruházási tervek megvalósításához. Erről kedden fogadott el memorandumot a kormány.
Alapjaiban forgatta fel a mesterséges intelligencia (MI) nagy cégeinek és beszállítóinak értékelését egy kínai startup megjelenése a piacon.
Továbbra is az „oroszveszélytől” tart Sebastian Budruja román energiaügyi miniszter, ezért ellenzi, hogy a magyar MVM átvegye a német E.ON romániai földgázüzletágát.
A Standard & Poor's hitelminősítő pénteken késő este stabilról negatívra módosította Románia hiteltörlesztési kilátását, amivel az ország besorolása az utolsó ajánlott befektetési fokozatra csökkent, és egy lépésre került a bóvli kategóriától.
Változások várhatók idén Románia egyik legnépszerűbb állami támogatási konstrukciójában, az új autók vásárlását ösztönző roncsprogramokban.
Számos fogyasztó hónapok óta nem kapott villanyszámlát, mivel a szolgáltatók egy nevetséges összegű, két banis többletdíj körüli mizéria miatt kénytelenek újraszámolni a villanyszámlákat.
Egyre több romániai jár Bulgáriába tankolni és bevásárolni az alacsonyabb árak miatt. Bulgária vonzó célpont, ugyanis a benzin, a gázolaj, a dohány és az élelmiszer is kevesebbe kerül, mint Romániában.
Idén elkezdődik mindaz, aminek beláthatatlan hatásaival hosszú évek óta riogatnak: nyugdíjba mennek az úgynevezett dekrétumgeneráció első tagjai. Mire számíthatnak az 1960-as évek végén születettek, illetve a náluk jóval fiatalabb generációk? Interjú.
szóljon hozzá!