Fotó: Jakab Mónika
Romániában történik a legtöbb baleset európai összevetésben a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségének (UNSAR) adatai szerint. A Digi 24 hírtelevízió által idézett számsorok szerint ugyanakkor Romániában egy-egy baleset után akár 28 százalékkal magasabb kártérítést fizetnek, mint Lengyelországban, 12 százalékkal magasabbat, mint Magyarországon és 7 százalékkal magasabbat, mint Horvátországban.
2023. július 08., 17:012023. július 08., 17:01
„Évente mintegy 400 000 közúti balesetével Románia az európai lista élén áll. A balesetek közül sok okoz anyagi károkat, vagy tragédiával – sérülésekkel és halálos áldozatokkal – jár. Az ország a balesetenként a gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) szerződések alapján kifizetett kártérítés (átlagos gépjármű-felelősségbiztosítási kár) tekintetében is az elsők között van.
– irányítja rá a figyelmet a jelentés.
Összehasonlításképpen rámutatnak: Lengyelországban az átlagos kgfb-kár 1690 euró, Magyarországon 1920 euró, Horvátországban pedig 2010 euró. Ez azt jelenti, hogy Romániában egy-egy baleset után akár 28 százalékkal magasabb kártérítést fizetnek, mint Lengyelországban, 12 százalékkal magasabbat, mint Magyarországon és 7 százalékkal magasabbat, mint Horvátországban.
Röviden: több balesetet okozunk, mint más országok, és átlagosan többet fizetünk minden egyes balesetért – ez tükröződik az idei első negyedévben az kgfb-kárigénylési arányának alakulásában is, amely 67 százalékról 75 százalékra emelkedett. Ugyanakkor egy másik kulcsfontosságú ágazati mutató, a kombinált kgfb-kárigénylési ráta továbbra is egység felett van (102%), mivel a kifizetett kárigények 43 százalékkal nőttek a tavalyi év első három hónapjához képest” – tájékoztatott a szakmai szövetség.
A dokumentum szerint fontos megjegyezni, hogy
Az IRES által az UNSAR számára idén végzett felmérés szerint 10 válaszadóból 7 tisztában van e két tényezőnek a gépjármű-felelősségbiztosítási díjakra gyakorolt hatásával, még akkor is, ha a járművezető egyéni helyzete pozitív, és nem történt baleset.
„Mindezek fényében, figyelembe véve néhány olyan biztosító közelmúltbeli csődjét is, amelyek főként a gépjármű-felelősségbiztosítási szerződéseket kötöttek, feltétlenül szükségessé válik a 2017/132-es gépjármű-felelősségbiztosítási törvény megfelelő módosítása – a károsultak és a romániai járművezetők érdekében” – állítják a biztosítók.
Az UNSAR szerint – a piac nehézségei ellenére – a biztosítók tavaly mintegy 4 milliárd lej kártérítést fizettek ki az kgfb-szerződések alapján.
Indulhat a csődeljárás az Euroins biztosítótársaság ügyében – döntött pénteken a bukaresti törvényszék, és ezzel az is eldőlt, hogy meddig maradnak érvényben a náluk kötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások.
Az 1994-ben alapított UNSAR 21 biztosítótársaságot képvisel. Ezek a helyi biztosítási piac mintegy 90 százalékát teszik ki. A szövetség tevékenységének célja – saját megfogalmazásuk szerint – a romániai biztosítók és viszontbiztosítók érdekeinek védelme és képviselete, a biztosítási területre vonatkozó jogszabályi keret javításában való részvétel, a romániai biztosítási tevékenység és a biztosítási ágazat fenntartható fejlődésének elősegítése itthon és külföldön. Az UNSAR 2007 óta teljes jogú tagja az Európai Biztosítók és viszontbiztosítók Szövetségének – Insurance Europe.
Befagyasztotta a következő hat hónapra a bukaresti kormány a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árát.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
1 hozzászólás