Fotó: Jakab Mónika
Romániában történik a legtöbb baleset európai összevetésben a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségének (UNSAR) adatai szerint. A Digi 24 hírtelevízió által idézett számsorok szerint ugyanakkor Romániában egy-egy baleset után akár 28 százalékkal magasabb kártérítést fizetnek, mint Lengyelországban, 12 százalékkal magasabbat, mint Magyarországon és 7 százalékkal magasabbat, mint Horvátországban.
2023. július 08., 17:012023. július 08., 17:01
„Évente mintegy 400 000 közúti balesetével Románia az európai lista élén áll. A balesetek közül sok okoz anyagi károkat, vagy tragédiával – sérülésekkel és halálos áldozatokkal – jár. Az ország a balesetenként a gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) szerződések alapján kifizetett kártérítés (átlagos gépjármű-felelősségbiztosítási kár) tekintetében is az elsők között van.
– irányítja rá a figyelmet a jelentés.
Összehasonlításképpen rámutatnak: Lengyelországban az átlagos kgfb-kár 1690 euró, Magyarországon 1920 euró, Horvátországban pedig 2010 euró. Ez azt jelenti, hogy Romániában egy-egy baleset után akár 28 százalékkal magasabb kártérítést fizetnek, mint Lengyelországban, 12 százalékkal magasabbat, mint Magyarországon és 7 százalékkal magasabbat, mint Horvátországban.
Röviden: több balesetet okozunk, mint más országok, és átlagosan többet fizetünk minden egyes balesetért – ez tükröződik az idei első negyedévben az kgfb-kárigénylési arányának alakulásában is, amely 67 százalékról 75 százalékra emelkedett. Ugyanakkor egy másik kulcsfontosságú ágazati mutató, a kombinált kgfb-kárigénylési ráta továbbra is egység felett van (102%), mivel a kifizetett kárigények 43 százalékkal nőttek a tavalyi év első három hónapjához képest” – tájékoztatott a szakmai szövetség.
A dokumentum szerint fontos megjegyezni, hogy
Az IRES által az UNSAR számára idén végzett felmérés szerint 10 válaszadóból 7 tisztában van e két tényezőnek a gépjármű-felelősségbiztosítási díjakra gyakorolt hatásával, még akkor is, ha a járművezető egyéni helyzete pozitív, és nem történt baleset.
„Mindezek fényében, figyelembe véve néhány olyan biztosító közelmúltbeli csődjét is, amelyek főként a gépjármű-felelősségbiztosítási szerződéseket kötöttek, feltétlenül szükségessé válik a 2017/132-es gépjármű-felelősségbiztosítási törvény megfelelő módosítása – a károsultak és a romániai járművezetők érdekében” – állítják a biztosítók.
Az UNSAR szerint – a piac nehézségei ellenére – a biztosítók tavaly mintegy 4 milliárd lej kártérítést fizettek ki az kgfb-szerződések alapján.
Indulhat a csődeljárás az Euroins biztosítótársaság ügyében – döntött pénteken a bukaresti törvényszék, és ezzel az is eldőlt, hogy meddig maradnak érvényben a náluk kötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások.
Az 1994-ben alapított UNSAR 21 biztosítótársaságot képvisel. Ezek a helyi biztosítási piac mintegy 90 százalékát teszik ki. A szövetség tevékenységének célja – saját megfogalmazásuk szerint – a romániai biztosítók és viszontbiztosítók érdekeinek védelme és képviselete, a biztosítási területre vonatkozó jogszabályi keret javításában való részvétel, a romániai biztosítási tevékenység és a biztosítási ágazat fenntartható fejlődésének elősegítése itthon és külföldön. Az UNSAR 2007 óta teljes jogú tagja az Európai Biztosítók és viszontbiztosítók Szövetségének – Insurance Europe.
Befagyasztotta a következő hat hónapra a bukaresti kormány a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árát.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
1 hozzászólás