Fotó: Jakab Mónika
Romániában történik a legtöbb baleset európai összevetésben a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségének (UNSAR) adatai szerint. A Digi 24 hírtelevízió által idézett számsorok szerint ugyanakkor Romániában egy-egy baleset után akár 28 százalékkal magasabb kártérítést fizetnek, mint Lengyelországban, 12 százalékkal magasabbat, mint Magyarországon és 7 százalékkal magasabbat, mint Horvátországban.
2023. július 08., 17:012023. július 08., 17:01
„Évente mintegy 400 000 közúti balesetével Románia az európai lista élén áll. A balesetek közül sok okoz anyagi károkat, vagy tragédiával – sérülésekkel és halálos áldozatokkal – jár. Az ország a balesetenként a gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) szerződések alapján kifizetett kártérítés (átlagos gépjármű-felelősségbiztosítási kár) tekintetében is az elsők között van.
– irányítja rá a figyelmet a jelentés.
Összehasonlításképpen rámutatnak: Lengyelországban az átlagos kgfb-kár 1690 euró, Magyarországon 1920 euró, Horvátországban pedig 2010 euró. Ez azt jelenti, hogy Romániában egy-egy baleset után akár 28 százalékkal magasabb kártérítést fizetnek, mint Lengyelországban, 12 százalékkal magasabbat, mint Magyarországon és 7 százalékkal magasabbat, mint Horvátországban.
Röviden: több balesetet okozunk, mint más országok, és átlagosan többet fizetünk minden egyes balesetért – ez tükröződik az idei első negyedévben az kgfb-kárigénylési arányának alakulásában is, amely 67 százalékról 75 százalékra emelkedett. Ugyanakkor egy másik kulcsfontosságú ágazati mutató, a kombinált kgfb-kárigénylési ráta továbbra is egység felett van (102%), mivel a kifizetett kárigények 43 százalékkal nőttek a tavalyi év első három hónapjához képest” – tájékoztatott a szakmai szövetség.
A dokumentum szerint fontos megjegyezni, hogy
Az IRES által az UNSAR számára idén végzett felmérés szerint 10 válaszadóból 7 tisztában van e két tényezőnek a gépjármű-felelősségbiztosítási díjakra gyakorolt hatásával, még akkor is, ha a járművezető egyéni helyzete pozitív, és nem történt baleset.
„Mindezek fényében, figyelembe véve néhány olyan biztosító közelmúltbeli csődjét is, amelyek főként a gépjármű-felelősségbiztosítási szerződéseket kötöttek, feltétlenül szükségessé válik a 2017/132-es gépjármű-felelősségbiztosítási törvény megfelelő módosítása – a károsultak és a romániai járművezetők érdekében” – állítják a biztosítók.
Az UNSAR szerint – a piac nehézségei ellenére – a biztosítók tavaly mintegy 4 milliárd lej kártérítést fizettek ki az kgfb-szerződések alapján.
Indulhat a csődeljárás az Euroins biztosítótársaság ügyében – döntött pénteken a bukaresti törvényszék, és ezzel az is eldőlt, hogy meddig maradnak érvényben a náluk kötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások.
Az 1994-ben alapított UNSAR 21 biztosítótársaságot képvisel. Ezek a helyi biztosítási piac mintegy 90 százalékát teszik ki. A szövetség tevékenységének célja – saját megfogalmazásuk szerint – a romániai biztosítók és viszontbiztosítók érdekeinek védelme és képviselete, a biztosítási területre vonatkozó jogszabályi keret javításában való részvétel, a romániai biztosítási tevékenység és a biztosítási ágazat fenntartható fejlődésének elősegítése itthon és külföldön. Az UNSAR 2007 óta teljes jogú tagja az Európai Biztosítók és viszontbiztosítók Szövetségének – Insurance Europe.
Befagyasztotta a következő hat hónapra a bukaresti kormány a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árát.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
1 hozzászólás