Fotó: Székelyhon
Az év végéig érvényesek lehetnek a csődbe ment Euroinsnél megvásárolt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA), miután a Pénzügyi Felügyelet (ASF) azt kéri a kormánytól, hogy hosszabbítsa meg az amúgy idén szeptember 8-án lejáró kötvények érvényességét.
2023. augusztus 08., 15:302023. augusztus 08., 15:30
2023. augusztus 08., 18:012023. augusztus 08., 18:01
Valentin Ionescu, a Pénzügyi Felügyelet biztosítási- viszontbiztosítási ágazatának vezérigazgatója az Euronewsnak úgy nyilatkozott, az ASF kérte a kormánytól, hogy az Euroins-kötvények érvényességét hosszabbítsák meg 90 nappal, 2023. december 8-ig.
A Pénzügyi Felügyelet illetékese elmondta, a javaslat azért született, mert mostanáig kevés kötvényt mondtak fel, és várhatóan sok lesz még érvényben szeptember elején. Rámutatott:
Valentin Ionescu szerint a pénzügyminisztérium terjeszti elfogadásra a kormány elé a jogszabályjavaslatot.
Indulhat a csődeljárás az Euroins biztosítótársaság ügyében – döntött pénteken a bukaresti törvényszék, és ezzel az is eldőlt, hogy meddig maradnak érvényben a náluk kötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások.
Amint arról korábban írtunk, a Pénzügyi Felügyelet 2023. március 17-án vonta vissza az Euroins Románia működési engedélyét a biztosítótársaság fizetésképtelenségre hivatkozva. A hatóság azt követően döntött a működési engedély visszavonásáról, hogy a cég nem tett eleget a fizetőképessége helyreállítását célzó felszólításoknak.
A bukaresti ítélőtábla április 28-án elutasította az Euroins Romániának azt a kérését, hogy függessze fel a Pénzügyi Felügyelet döntését a biztosítótársaság működési engedélyének visszavonásáról. Ítéletében a bíróság megállapította, hogy az ASF döntése jogszerű volt.
Június 9-én pedig a bukaresti törvényszék úgy döntött, indulhat a csődeljárás az Euroins biztosítótársaság ügyében, és ezzel az is eldőlt, hogy meddig maradnak érvényben azok a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA), amelyeket a tavaly év végén még 32,7 százalékos piaci részesedéssel rendelkező társaságnál kötöttek meg az autótulajdonosok. Ugyanis a vonatkozó jogszabályok értelmében ettől a pillanattól számított 90 napon belül, azaz
Az Állami Garanciaalap 7500 ügyfélnek nagyjából 27 millió lej értékben fizetett vissza pénzt a még érvényben levő Euroins-kötvények ellenértékeként.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla az Euroins Romániának azt a kérését, hogy függessze fel a Pénzügyi Felügyelet (ASF) döntését a biztosítótársaság működési engedélyének visszavonásáról.
Mint ismeretes, az Astra (2015), a Carpatica (2016), és a City Insurance (2021) után az Euroins nyolc év alatt már a negyedik nagy biztosító, amely tönkrement Romániában, valamennyiük portfóliójának jelentős részét a – dömpingáron kínált – gépjármű-felelősségbiztosítások tették ki. A bebukott biztosítókkal szembeni kárigények rendezését a biztosítási garanciaalap (FGA) veszi át.
Az Euroins Románia a bolgár Eurohold Csoport tulajdona.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
1 hozzászólás