Megfizettetik a fogyasztókkal az „ingyenességet”: áremelést eredményezhet a gázhálózatra való díjmentes csatlakozás

Megfizettetik a fogyasztókkal az „ingyenességet”: áremelést eredményezhet a gázhálózatra való díjmentes csatlakozás

Nem álom többé. Azok is csatlakozhatnak a gázhálózathoz, akik eddig anyagi okokból nem tudtak

Fotó: MTI

Robbanásszerűen megnő az elkövetkező időszakban a földgázhálózatra való csatlakozást igénylők száma, miután törvény kötelezi a szolgáltatókat arra, hogy ingyen engedjenek hozzáférést a hálózathoz a fogyasztóknak. Szakértők szerint ugyanakkor ez áremelést vonhat maga után.

Bíró Blanka

2020. október 01., 16:292020. október 01., 16:29

2021. szeptember 10., 12:172021. szeptember 10., 12:17

Várhatóan gázáremelést eredményez, hogy törvény kötelezi a szolgáltatókat, csatlakoztassák ingyen a hálózatra az új fogyasztókat, a költségeket beleszámolják ugyanis a szállítói, illetve az elosztói díjba, ezt pedig a szolgáltató ráterheli a fogyasztói számlákra – vallják a szakemberek, akik egyúttal a csatlakozók számának robbanásszerű növekedésére számítanak, annál is inkább, hogy az önkormányzatok európai uniós pénzt hívhatnak le a gázhálózat kiépítésére.

Durva, de annál jobban várt beavatkozás

Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke lapunknak elmondta, a parlament „durván belenyúlt” a törvénybe, ám ezt a potenciális fogyasztók többéves elégedetlensége, rengeteg panasza eredményezte, hiszen

a csatlakozás drága volt, és sok esetben késett.  

A 2020/155-ös törvény többek között előírja, hogy azokat az ipari fogyasztókat, amelyek 2500 méternél közelebb vannak a gázhálózathoz, ingyen kell rácsatlakoztatni, a háztartási fogyasztók esetében pedig a távolságtól függetlenül ingyenes a csatlakozás. A villamos energia kapcsán úgy rendelkezik a törvény, hogy csak az ipari fogyasztókat kell ingyen rákötni a hálózatra, ha az nincs 2500 méternél távolabb. A csatlakozás és az ezzel  járó munkálatok költségét az elosztó vállaltra ruházták át.

Ugyanakkor a törvény a különböző határidőket is lerövidíti. Előírja, hogy a lakossági fogyasztót legkésőbb 90 napon belül kell csatlakoztatni.

A jogszabály arról is rendelkezik, hogy az érvénybe lépése után számított 90 napon belül az ANRE-nek a másodlagos szabályzatokat hozzá kell igazítania a törvénybe előírtakhoz. Nagy-Bege Zoltán rámutatott, augusztus óta folyamatosan különböző rendeleteket bocsátanak közvitára, a múlt héten a gázszállító hálózathoz történő csatlakozás szabályzatát már módosították, és jelenleg közvitán van az elosztórendszerbe történő csatlakozás szabályzatának módosítása. Ehhez ezen a héten várják a hozzászólásokat, a módosító javaslatokat, várhatóan a szabályozó tanács október 9-én vitatja meg és hagyja jóvá.

Az a fogyasztó is megfizeti, aki már fizetett

Ezeket a módosításokat nem a hatóság javasolta, politikai döntés volt a törvény elfogadása, amit most alkalmazni kell – húzta alá Nagy-Bege Zoltán. Rámutatott: a csatlakozás költségeit bele kell majd számolni a szállítási, illetve az elosztói díjba, azt pedig még nem lehet megmondani, milyen szintű, de mindenképpen áremelést eredményez majd. A szakember arra is kitért, hogy vitatható, mennyire korrekt az új jogszabály, hiszen

a jelenlegi fogyasztók megfizették már a rácsatlakozási díjat, esetükben az nem volt ingyenes, viszont az ő tarifáik is emelkedni fognak, tehát ők fizetik meg az újak csatlakozási költségeit.

Galéria

Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata

„Mindenképpen létezett elégedetlenség a potenciális fogyasztók részéről, hiszen a csatlakozás költséges volt, és lassan működött. További panaszokra adott okot, hogy az elosztócégek csak akkor kezdték el a csatlakozási munkálatokat, ha az számukra gazdaságilag kifizetődő volt, meghatározott időn belül a beruházás megtérült. A hatóság jóváhagyott egy számítási módszertant erre vonatkozóan, ez alapján bírálták el a kéréseket. Ha a hálózat kiépítése gazdaságosnak bizonyult a számítások szerint, a szolgáltató állta a hálózat kiépítésének költségeit, ellenkező esetben önrészt kértek erre is a fogyasztóktól. A módszert alkalmazva, sok esetben olyan nagy összegű önrész jött ki, ami elbátortalanította a kérelmezőket” – részletezte Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette: minden helyzet – legyen lakóház, társasház, utca, negyed, vagy település – esete különböző, ezeket nem lehet egy kaptafára húzni, de az elégedetlenség mindenképpen általános volt. 

Próbálják kivédeni a visszaéléseket

Az ANRE-nél arra számítanak, hogy ha a szabályzat életbe lép, és ingyenes lesz a csatlakozás, megnő az igénylés. Nagy-Bege elmondása szerint amúgy

a hatóság úgy dolgozta ki a szabályzatot, hogy ne kötelezzék a szolgáltatót például arra, hogy kivigye a gázt egy üres telekre csak azért, hogy annak az értéke növekedjen.

Így azt írják elő, hogy az ingyenesség csak abban az esetben kötelező, ha már felépült, lakott ház csatlakozását kérik, vagy az ingatlan épülőben van, de már minden engedélyt kiváltott a tulajdonos.

Az elosztónak akkor éri meg a több fogyasztó, ha az magasabb fogyasztást generál, akkor tudják az új csatlakozási pontokat gazdaságosan kiépíteni és működtetni, ha az többletfogyasztást eredményez.

Országos szinten az elmúlt három-négy évben átlagosan évente 100-150 ezer új fogyasztó jelent meg, ami nem kevés ugyan, de az igénylés ennél sokkal magasabb volt – fejtette ki az alelnök. A földgázelosztók egyszerűen nem tudtak annyi csatlakozási pontot kiépíteni, amennyi kérés erre befutott. A késének több oka is volt, egyrészt a szakemberhiány, másrészt a különböző építési engedélyek kiváltásának csúszása. Ugyanis minden egyes munkálatra építkezési engedélyt kell kiváltania a szolgáltatónak, ez a nagyobb városokban bonyolult, és hosszabb ideig is tart. Másrészt

óriási gond országszinten a szakemberhiány, sem tervezőmérnök, sem kivitelező munkás nincs annyi, hogy a számos csatlakozási kérésnek időben eleget tudjanak tenni.

Galéria

Fotó: Pinti Attila

Robbanásszerű növekedésre számítanak

A csatlakozás ingyenessége mellett a kormány gázhálózat-fejlesztési programja is hozzájárul az igénylések robbanásszerű növekedéséhez – vetíti előre a hatóság alelnöke. Az önkormányzatok ugyanis sok százmillió eurós uniós támogatást hívhatnak le az európai uniós forrásokért felelős minisztériumtól a gázhálózat kiépítésére.

A nyár folyamán elfogadott 2020/128-as sürgősségi kormányrendelet alapján

október végéig lehet benyújtani a pályázatokat, a visszajelzések alapján pedig hatalmas az igény, már több mint ezer önkormányzat készíti erre a dokumentációt.

Nagy-Bege Zoltán kifejtette, két eset van arra, hogy egy településen földgázhálózat épülhessen. Az önkormányzatnak mindenképpen koncesszióba kell adnia a gázelosztói tevékenységet, ahol már van erre szerződés, abba belefoglalták, hogy az elosztócég milyen hálózatot épít ki, melyik utcákba viszi el a gázt. Ilyen helyzetben a szolgáltatónak kötelessége fejleszteni, ezt a törvény is megerősíti. Ahol pedig még nincs koncessziós szerződés, az önkormányzat pályázhat európai uniós támogatásra. A program nemcsak a településen belüli hálózat kiépítését, a csatlakozópontok létrehozását finanszírozza, hanem a szállítóhálózatra való csatlakozást, a gáznyomás-szabályozó állomás megépítését, ami jelentős része a beruházásnak.

Bezzeg Magyarországon

„Romániában hatalmas a potenciál, hiszen jelenleg a háztartások hozzávetőleg egyharmada van rácsatlakozva a gázhálózatra, mintegy 4 millió fogyasztó. Ehhez képest a villamosenergia-hálózaton több mint 9 millió fogyasztó van. Magyarországon ugyanakkor 95 százalék felett van a gázhálózatra csatlakozottak aránya” – vont párhuzamot Nagy-Bege Zoltán. Hangsúlyozta, nem életszerű, hogy ezt az arányt Románia pár éven belül eléri, viszont valószínű, hogy ebben az időszakban a háztartások több mint 50 százalékában lesz földgáz, ha a programot folytatják, és a szakemberhiányt is sikerül leküzdeni.

Nagyon fel kell gyorsítani viszont ehhez a tempót, a Ziarul Financiar gazdasági napilap július közepén közzétett elemzése szerint az elmúlt hat évben a gázhálózat bővülési üteme évi 730 kilométer körül alakult,

ebben a tempóban pedig Románia 80 év alatt éri utol a jóval kisebb és feleannyi lakossal rendelkező Magyarországot, ahol a földgázhálózat hossza megközelíti a 100 ezer kilométert.

Romániában ehhez képest a tavalyi év végén közel 42 300 kilométer hosszú volt a gázvezeték-hálózat.

Galéria

Fotó: Pinti Attila

Magyarországgal bezzegelt ugyanakkor a nyáron Ludovic Orban miniszterelnök is, amikor bejelentette, hogy egymilliárd eurót fordít Románia a következő hét évben uniós alapokból a települések gázelosztó hálózatainak kiépítésére; a cél a gázhálózatra csatlakozott háztartások számának megduplázása. A kormányfő rámutatott, bár Romániának jelentős gáztartalékai vannak, a lakosság mindössze 35 százalékához jut el jelenleg a földgáz, emiatt sokan fával vagy más energiahordozóval fűtenek, ami drágább, és szennyező. Összehasonlításképpen Orban is arról beszélt, hogy ehhez képest Magyarországon – amely a földgáztartalékok szempontjából nem mérhető Romániához – a lakosság 90 százaléka részesül a földgázszolgáltatásban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét