2007. február 07., 00:002007. február 07., 00:00
Noha decemberben a kormány úgy határozott: januártól csupán 390 lejre nő a minimálbér, a szakszervezetekkel folytatott év végi tárgyalások során a négy évre érvényes, ám évente újratárgyalható kollektív munkaszerződésben már 440 lejes minimálbért állapítottak meg. Ám ebben csak a szakképzetlen munkásként fizikai munkát végzők részesülnek, más kategóriákban nagyobb összegeket vehetnek fel az alkalmazottak. A kollektív munkaszerződés ugyanis minden kategória számára meghatároz egy szorzót, ami fizikai munkát végző, ám szakképzett alkalmazott esetében például 1,2 – ez 528 lejes minimálbért jelent. Hasonlóképpen 1,2-es szorzóval állapítják meg a csak érettségivel rendelkező adminisztratív személyzet legkisebb havibérét is. Ha azonban az irodai alkalmazott már érettségit követő szakképzésben részesült, akkor a szorzó 1,25. A szakirányú végzettség fontosságát jelzi, hogy a szakközépiskolai oklevéllel rendelkező és a végzettségének megfelelő munkakörben alkalmazott munkás esetében a szorzó már 1,3. Ha egy egyetemi oklevéllel rendelkező személy olyan beosztásban dolgozik, amelyhez elengedhetetlen a felsőfokú végzettség, fizetése nem lehet 880 lejnél alacsonyabb, mivel esetében 2-es szorzót kell alkalmazni.
Az országos kollektív munkaszerződés viszont nem érvényes minden alkalmazottra: a 440 lejes minimálbér csupán a magáncégek számára kötelező, közalkalmazottaknak változatlanul 390 lej a minimálbér. n Krónika
KERET
Luxemburgban 1500 euró a minimálbér
A 130 eurónak megfelelő 440 lejes minimálbér vagy az egyetemet végzetteknek garantált 260 euró jóval az európai uniós tagállamok átlaga alatt marad. Az Unió statisztikai hivatalának legutóbb közzétett adatai szerint a legnagyobb minimálbér Luxemburgban van, 1503 euró. A legalacsonyabb minimálbért Románia és Bulgária csatlakozását megelőzően Lettországban regisztrálták (129 euró), míg Magyarországon 247 euró a minimálbér. Luxemburg mellett Írországban (1293 euró), Hollandiában (1273 euró) és Nagy-Britanniában (1269 euró) a legmagasabb a minimálbér. Németországban és Ausztriában nincs hivatalosan megállapított minimálbér, ezt a foglalkozásonkénti kollektív szerződések határozzák meg.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.