Megadóztatják a multikat, egyes cégekre, alkalmazottakra is nehéz napok várnak: kiszivárogtak a „büdzséfoltozó” intézkedések

Megadóztatják a multikat, egyes cégekre, alkalmazottakra is nehéz napok várnak: kiszivárogtak a „büdzséfoltozó” intézkedések

Megfognák a pénzt. Brüsszelben készül tárgyalni a kormány a költségvetési hiány leszorítását célzó intézkedésekről

Fotó: Pixabay

Multiadó, luxusadó, adókedvezmények megszüntetése – csak néhány azokból az intézkedésekből, amelyektől a román kormány az állami költségvetésben tátongó hiány csökkentését reméli. A multinacionális cégekre lesújtó adó kivetésére irányuló szándékot már megerősítették, a többiről egyelőre annyit tudni, hogy szerepeltek a koalíciós ülés napirendjén, és valószínűleg az Európai Bizottsággal is egyeztetni fognak azokról a kormány képviselői. Biztosat viszont csak akkor fogunk tudni, ha Brüsszel is rábólint az intézkedéscsomagra.

Bálint Eszter

2023. augusztus 24., 17:242023. augusztus 24., 17:24

A multinacionális cégek 1 százalékos forgalmi adót fizetnek, ha a 16 százalékos társasági adó ennél az összegnél alacsonyabb – erősítette meg Daniel Zamfir szociáldemokrata párti (PSD), a felsőház gazdasági bizottság elnöke, hogy valóban szerepel az intézkedés a költségvetési hiány leszorítására irányuló csomagban.

Idézet
Ha itt termelsz profitot, itt fizess adót! Rendkívül kemény tárgyalások után Ciolacu miniszterelnök átvitte a koalíción az 1 százalékos forgalmi adó kivetését azokra a multinacionális cégekre,

amelyek a már ismert adóoptimalizálási mechanizmus révén gyakorlatilag az összes nyereségüket adóparadicsomokba exportálják. Ha a 16 százalékos nyereségadó a forgalom kevesebb, mint 1 százalékát teszi ki, akkor a forgalom 1 százalékát kell befizetni. Korrekt, nem igaz?” – fogalmazott a honatya egy Facebook-bejegyzésben.

Nem meglepő fordulat amúgy, hogy úgy tűnik, a nemzeti liberális pártiak (PNL) végül beadták a derekukat,

Nicolae Ciucă pártelnök a hónap elején újságírói kérdésre úgy nyilatkozott, az a tisztességes, hogy minden Romániában nyereséget termelő vállalat, legyen az külföldi vagy hazai, adót fizessen. Azt is elmondta, hogy az ilyen intézkedések a pénzügyminisztérium hatáskörébe tartoznak, amely döntést fog hozni a kérdésben.

A Digi 24 hírtelevízió ugyanakkor úgy tudja, hogy a koalíció vezetőinek szerdai ülésén döntés született valamennyi tervezett költségvetési intézkedésekről, amelyekkel a pénzügyminiszter és a miniszterelnök Brüsszelbe utazik, hogy tárgyaljon az Európai Bizottsággal. Ezeket aztán a kormány fogja elfogadni,

egy részüket októbertől, a többit pedig januártól léptetik hatályba.

A kormány szándéka az, hogy meggyőzze az Európai Bizottságot arról, hogy csökkenteni fogja a hiányt az előző évhez képest, de a kitűzött célt túllépi.

Idézet
A jelenlegi tendenciák alapján, a tervezett intézkedések nélkül 5,8–6 százalékos hiány felé tartunk. Legalább 0,5–0,7 százalékkal kell csökkentenünk a hiányt”

– mondták a források.

korábban írtuk

Túlköltekezés után megszorítások: megelőzhető lett volna a költségvetési hiány elszabadulása az elemző szerint
Túlköltekezés után megszorítások: megelőzhető lett volna a költségvetési hiány elszabadulása az elemző szerint

Nincs sok mozgástere a román kormánynak, a korábbi túlköltekezés miatt most mindenképp megszorító intézkedésekre van szükség – véli Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa.

A hírtévé szerint az alábbi intézkedések szerepeltek a kormánykoalíció szerdai ülésének a napirendjén, és várhatóan ezekkel a tarsolyukban utaznak Brüsszelbe a közeljövőben:

• az 50 millió eurót meghaladó árbevételű vállalatok cégek 1 százalékos forgalmi adót fizetnek, ha a 16 százalékos társasági adó ennél az összegnél alacsonyabb;
• nem lesz mentesség többé az egészségbiztosítás esetében az építőipar, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar számára (10 000 lejes felső határ marad a többi adókedvezmény esetében: a jövedelemadó és a nyugdíjak második pillére);
• eltörlik a jövedelemadó-mentességet az IT-szektorban a bruttó 10 000 lej feletti fizetések esetében;
• a mikrovállalkozások esetében 300 000 lejig 1 százalékos adót, 300 000 2,5 millió lej között pedig 3 százalékos adó lesz a forgalom után;
• a 75 000 lejnél drágább luxusautókra a 75 000 lej felett 0,3 százalékos lesz az adó;
• 0,3 százalékos adót vetnek ki az 500 000 euró feletti ingatlanokra, kivételek: hitelre vásárolt házak, ahol több lehetőség is szóba kerül. A luxusautókhoz hasonlóan az adó az 500 000 lej értéket meghaladó összegre vonatkozik;
• az osztalékadó továbbra is 8 százalék marad;
• az egyéni vállalkozók (PFA) esetében a 6, 12, 24 fizetésnek megfelelő küszöbök megmaradnak, de ha meghaladja a plafonértéket, akkor a tényleges jövedelem után kell egészségbiztosítást fizetni;
• a társadalombiztosítás felső határai a jelenlegi szinten maradnak.

korábban írtuk

Jókora adót készül kivetni a kormány a luxusautókra, hogy befoltozza az államkasszán tátongó lyukat
Jókora adót készül kivetni a kormány a luxusautókra, hogy befoltozza az államkasszán tátongó lyukat

A legtehetősebbek megsarcolását is fontolgatja a bukaresti kormány a költségvetési hiány csökkentését célzó erőfeszítései részeként: az értesülések szerint a szociáldemokrata párti Marcel Ciolacu vezette kabinet új adót vet ki a luxusautókra.

A Digi 24 értesülései szerint az adóügyi intézkedéseket a költségvetési kiadások csökkentésére irányuló intézkedésekkel együtt fogadják el.

De nem azelőtt, hogy ezekről a kormány képviselői egyeztettek volna a brüsszeli illetékesekkel. Ionuţ Stroe, a PNL szóvivője szerdán úgy nyilatkozott, a költségvetési kiadások csökkentését szolgáló intézkedésekről szóló rendeleteket csak a brüsszeli tárgyalások után fogadja el a kabinet.

Mint mondta, a kormány jelenleg a brüsszeli látogatás előkészítésére összpontosítja a tevékenységét.

Az Európai Bizottság képviselőivel folytatandó tárgyalásokon az adóügyi és a költségcsökkentő intézkedések tervezete mellett az államháztartási hiánycél esetleges módosításáról is egyeztetnek.

Ionuţ Stroe kiemelte, nem Románia az egyetlen ország, amelynek problémát jelent tartani az erre az évre korábban megszabott hiánycélt. „Bízunk benne, hogy az EB megértő lesz, és nem fogja azonnali intézkedésekkel vagy szankciókkal büntetni a hiánycél túllépését” – nyomatékosította.

A deficittel kapcsolatos tárgyalások az EB képviselőivel amúgy szeptember 1-jén folytatódnak majd, amikor a kormányfő hivatalos látogatást tesz Brüsszelbe.

Ezt megelőzően munkalátogatást tesz Brüsszelben a munkaügyi, a pénzügyi-, valamint az európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter is. A munkaügyi tárca vezetője, Simona Bucura-Oprescu augusztus 28-án a nyugdíjakat érintő tervezetekről, Marcel Boloş pénzügyminiszter 29-én a közigazgatási reform és az adóügyi intézkedések tervezetéről, Adrian Câciu európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter pedig 30-án az országos helyreállítási terv (PNRR) újratárgyalásáról egyeztet a brüsszeli illetékesekkel.

korábban írtuk

Felelősségvállalással akarja elfogadtatni a kormány a költségvetés kiegyensúlyozását célzó törvényeket
Felelősségvállalással akarja elfogadtatni a kormány a költségvetés kiegyensúlyozását célzó törvényeket

Felelősségvállalással kívánja elfogadtatni a kormány az államapparátus reformját célzó törvénycsomagot, a költségvetési kiegyensúlyozó és az adóelkerülés intézkedéseket – jelentette be a csütörtöki kormányülés kezdetén Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Két büdzsékiigazítással számol a kormány
Két költségvetés-kiigazítást tervez idén a kormány, az egyikre szeptemberben, a másikra az vége felé, várhatóan novemberben kerül sor – értesült az Agerpres hírügynökség kormányzati forrásokból. Információik szerint a szeptemberi kiigazítás fő kedvezményezettje a fejlesztési és a közlekedésügyi minisztérium lesz.
Kormányzati források arról is beszámoltak, hogy a délkelet-európai állam- és kormányfők hét eleji athéni egyeztetésén Ursula von der Leyen EB-elnökkel folytatott megbeszélésen az államháztartási hiánnyal kapcsolatban Marcel Ciolacu miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Romániának számos többletkiadása volt az ukrajnai háború miatt. Kiemelte ugyanakkor, ez az első év, amikor az ország a védelemre fordítja bruttó hazai termékének 2,5 százalékát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 13., hétfő

Több ezer eurós fizetést kínálnak a több százezer eurós gépek vezetéséért, még sincs jelentkező

Továbbra sem találni elegendő mezőgazdasági gépkezelőt Romániában, annak ellenére, hogy egyes helyeken – főleg Erdélyben – már 2-3 ezer eurós fizetéseket kínálnak.

Több ezer eurós fizetést kínálnak a több százezer eurós gépek vezetéséért, még sincs jelentkező
2024. május 13., hétfő

Románia biztosítja Izrael búzaellátásának nagy részét

Izrael élelmezésbiztonságának erősítése érdekében Avi Dichter mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter vészhelyzeti búzaellátási megállapodást kötött Bukarestben román hivatali partnerével, Florin Barbuval.

Románia biztosítja Izrael búzaellátásának nagy részét
2024. május 13., hétfő

Hét százalékon tartotta az alapkamatot a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa hétfői ülésén úgy döntött, hogy 7 százalékon tartja az alapkamatot.

Hét százalékon tartotta az alapkamatot a román jegybank
2024. május 13., hétfő

A munkabérek adóterheinek csökkentését követelték Bukarestben a szakszervezetek, amelyek nem hisznek a kormánynak

Bukarestben szervezett tiltakozó megmozdulást hétfőn az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) és 29 tagszervezete. A tüntetők 10 órától a kormánypalota előtt gyűltek össze, majd dél körül elindultak a gazdasági, a munkaügyi és a pénzügyminisztérium felé.

A munkabérek adóterheinek csökkentését követelték Bukarestben a szakszervezetek, amelyek nem hisznek a kormánynak
2024. május 13., hétfő

Felpörgött az autópiac, az e-kocsiknál csaknem 50 százalékos növekedést jegyeztek áprilisban

Idén áprilisban 33,2 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személyautók száma Romániában 2023 negyedik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 46,8 százalékos növekedést jegyeztek.

Felpörgött az autópiac, az e-kocsiknál csaknem 50 százalékos növekedést jegyeztek áprilisban
2024. május 12., vasárnap

Aszályos nyarak várhatóak, sorsdöntővé válik az öntözhető romániai területek nagysága

Csigalassúsággal halad az öntözhető mezőgazdasági területek növelése Romániában. Napjainkban mindössze 500 ezer hektárra jutott öntözővíz. A bukaresti szaktárca az izraeli mezőgazdasági minisztériummal tárgyal új irrigációs beruházásokról.

Aszályos nyarak várhatóak, sorsdöntővé válik az öntözhető romániai területek nagysága
2024. május 12., vasárnap

Tíz érv a totális elektromos átállás kikényszerítése ellen

Miközben uniós szintű törekvés a fosszilis tüzelőanyagok, belső égésű motorok lecserélése „zölden” megtermelt elektromos áramot használó berendezésekre, az erősen szorgalmazott teljes átállás számos veszélyt rejt magában.

Tíz érv a totális elektromos átállás kikényszerítése ellen
2024. május 10., péntek

Kolozsvári céget vásárol fel a volt cseh miniszterelnök vállalata

Romániai céget vásárol fel Andrej Babis volt cseh miniszterelnök vállalata – írja az Economedia.ro.

Kolozsvári céget vásárol fel a volt cseh miniszterelnök vállalata
2024. május 10., péntek

Kevesebbet exportált Románia az első negyedévben, de azért csökkent a külkereskedelmi mérleg hiánya

Éves összevetésben 3,7 százalékkal csökkent a román export az első negyedévben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Kevesebbet exportált Románia az első negyedévben, de azért csökkent a külkereskedelmi mérleg hiánya
2024. május 09., csütörtök

Több mint 100 millió euróból mintegy 1000 településen ígérnek nagysebességű internetkapcsolatot

Jóváhagy a kormány csütörtöki ülésén egy közel 100 millió eurós beruházást, amelynek keretében országszerte mintegy 1000 településen építenek ki nagysebességű internetkapcsolatot biztosító hálózatot.

Több mint 100 millió euróból mintegy 1000 településen ígérnek nagysebességű internetkapcsolatot