Bár a brassói repülőtér terminálja lassan készen áll, még sok hónapnak kell eltelnie az első utasok fogadásáig
Fotó: Bíró Blanka
Az Európai Bizottság felülvizsgálja a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér dokumentációját, az üzleti tervet, mivel a beruházás közpénzből valósul meg. A légikikötőt építtető Brassó megyei önkormányzat abban bízik, hogy az eddigi költségek egy részét európai uniós forrásokból visszakaphatja.
2021. augusztus 05., 12:412021. augusztus 05., 12:41
Újabb kötelező bürokratikus szakaszhoz érkezett a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér kialakításának folyamata – tájékoztatott Adrian Veştea, a légikikötőt építtető Brassó megyei önkormányzat elnöke. Mint a Krónikához eljuttatott közleményben rámutatott, minderre azért van szükség, mivel a repülőtér építése közpénzből, a megyei önkormányzat költségvetéséből, illetve kormánytámogatásból valósul meg.
Alexandru Anghel, a reptér projektmenedzsere a közleményben azt részletezte, hogy az iratcsomót első lépésben elküldték a Versenytanácshoz, majd következik az Európai Bizottság előértesítése, azután az értesítés. Ez egy bonyolult procedúra, amely néhány hónaptól akár két évig is elhúzódhat, pontosított a projektmenedzser.
Lapunk érdeklődésére, hogy ez a folyamat késleltetheti-e a repülőtér beindítását, a Brassó megyei közgyűlés sajtóirodájától azt a választ kaptuk,
„Minden finanszírozási lehetőséget értékesíteni szeretnénk, hogy minél költséghatékonyabban építsük meg a repülőteret” – nyilatkozta a tanácselnök.
Bár az év elején a megyei önkormányzat még bizakodó volt, hogy decemberig elkészül, sőt működőképes is lesz a létesítmény, ez az időpont halasztódott. Az önkormányzat vezetője és a projektkoordinátor július közepén írt alá megállapodást a romániai légiforgalom-irányító szolgálat (ROMATSA) képviselőivel a brassói reptér légiforgalom-irányításáról. Akkor Alexandru Anghel úgy nyilatkozott, hogy
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
Amint arról beszámoltunk, az késleltette a munkálatok befejezését, hogy a repülőtér több fontos elemének megépítésével megbízott nagyszebeni cég nem haladt megfelelő ütemben a rábízott munkálatokkal, így a megrendelő áprilisban a szerződésbontás mellett döntött. Ezekkel a munkálatokkal július folyamán megbízták a BOG’ART céget, amely az utasterminált is építette.
A kivitelezésre féléves határidőt szabtak meg, így tehát leghamarabb az év végéig lesznek készen ezek az elemek, az energetikai épület, a beléptetőkapuk, a gépkocsiparkoló, a bekötőút az utasterminál és a 103C megyei út között, a belső technikai útvonalak, a vízhálózat és a repülőtér belső hálózata.
Korábban különben Adrian Veștea arról beszélt, hogy a reptér megnyitásakor az általános kontextust is figyelembe kell venniük, hiszen az működési és karbantartási költségekkel jár.
– mondta a tanácselnök.
A tervek szerint a nyitás után mindenképpen csak rövid programmal működtetnék a repülőteret, vagyis csak napközben lennének járatok, majd két-három év után hosszabbítanák a programot, és növelnék a járatok számát.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!