Még jobban leszabályoznák a biztosítási piacot, miután az új piacvezető is bajba jutott

Megszorítások. Szeptembertől likviditási mutatókhoz kötik a biztosítók piaci részesedését •  Fotó: Pixabay

Megszorítások. Szeptembertől likviditási mutatókhoz kötik a biztosítók piaci részesedését

Fotó: Pixabay

Nem járnak pórul azok a polgárok és cégek, akik a felmerült gondok miatt hatósági felügyelet alá vont City Insurance-nál kötöttek kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást, minden kárvallott hozzá fog jutni az őt megillető pénzhez a Krónikának nyilatkozó illetékes szerint. Birtalan József szerint ugyanakkor az nem zárható ki, hogy eggyel kevesebb biztosító marad a piacon. Szigorúbb szabályok is várhatók.

Bíró Blanka

2021. június 16., 09:392021. június 16., 09:39

A biztosítottaknak nincs okuk aggodalomra, bármi történik a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) piacán vezetőnek számító, ám megrendült helyzetű City Insurance céggel, mindenki megkapja a pénzét, a kármegtérítésekben nem lesz fennakadás – szögezte le a Krónika megkeresésére Birtalan József.

A Pénzügyi Felügyelet (ASF) vezetőtanácsának tagját annak kapcsán kerestük, hogy a biztosítási felügyelet meghatározott időre a biztosítottak állami garanciaalapjának felügyelete alá vonta a City Insurence céget, amelynek üzleti tervet kell bemutatni arról, hogy képes tovább finanszírozni a működését és eleget tenni a kártérítési követeléseknek.

A károkat mindenképpen kifizetik

„Több oka volt annak, hogy a hatóság kénytelen volt felügyelet alá helyezni a céget” – mutatott rá kérdésünkre Birtalan József, felidézve, hogy a City Insurance pénzügyi mutatói nem álltak jól, vállalták, hogy emelik a tőkéjüket, de ez nem történt meg, minden érintett megtapasztalta, hogy késtek a kártérítésekkel, növekedtek az adósságai a zöldkártyarendszer felé, tehát a külföldön elkövetett balesetek kártérítését nem fizette ki időben a többi biztosítónak.

Miután a cég nem tett eleget a kötelezettségeinek, ezért a hatóság több ízben megbírságolta, figyelmeztette, felszólították, hogy dolgozzon ki egy átszervezési tervet, amit megígért, de nem tett meg,

így végül kénytelenek voltak felügyelet alá helyezni.

Ezt követően szakemberekre bízták a cég vezetését, előírtak egy harminc napos határidőt egy finanszírozási terv kidolgozására, amit a felügyeletnek kell majd jóváhagynia, és hatvan napon belül teljesíteni kell a benne foglaltakat. Ha ez nem történik meg, további lépéseket tesznek, a működési engedélyét is visszavonhatják. Ebben az esetben minden kárügy rendezése átkerül a biztosítottak állami garanciaalapjához, amely jelenleg is kezeli a céget, és amely tőkésítve van, van pénze, készen áll bármilyen forgatókönyvre.

Idézet
A biztosítottak szempontjából ez nem jelent semmilyen veszélyt, nincs ok aggodalomra, viszont előfordulhat, hogy egy biztosítótársasággal kevesebb lesz a romániai piacon”

– mondta Birtalan József. Felidézte, amikor az Astra és a Carpatica biztosítók csődbe mentek, hasonlóképpen beindult a folyamat, és mindenki megkapta a pénzét. Ugyanakkor gondot jelent, hogy jelenleg is túl kevés a biztosítótársaság a romániai piacon, ha sokkal többen foglalkoznának a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításokkal, beindulna a verseny, és egyszerűbb lenne a helyzet.

Jelenleg a nyugati biztosítótársaságok romániai leányvállalatainál a portfólióban a kgfb nem haladja meg a 8–10 százalékot, ennyit tartanak egészségesnek, a 40 százalékos arány már nehézségeket okozhat, illetve olyan tőkeerőt feltételez, ami az előírások, a határidők betartásával is szavatolja a gördülékeny működést – irányította rá a figyelmünket a szakember.

•  Fotó: 123RF Galéria

Fotó: 123RF

Hosszú távon nem fenntartható a veszteség

Leszögezte ugyanakkor, hogy nem lehet hosszú távon fenntartani egy olyan céget, amely minden 1 lej bevételre 1,06 lejt költ. „A biztosítási kötvények árának igazodnia kell a piachoz, és az elmúlt években növekedett az üzemanyag, a villanyáram ára, többször növekedett a minimálbér, ez mind hatással volt a szervizekre, a javítási költségekre. Ugyanakkor az autópark átlagban javult, drágább gépkocsik vannak, melyeket költségesebb javítani, tehát változtak a körülmények, ezt valamilyen szinten a biztosítás árának is követnie kellene” – húzta alá Birtalan József. Hozzátette:

a biztosítások terén is szabadpiaci árak vannak, a hatóság csak referenciaárat tesz közzé kategóriánként az utóbbi öt év káreseményei és kármértékének függvényében.

„A referenciaárhoz képest vannak eltérések, de nem lehet hosszú távon veszteségben dolgozni” – hangsúlyozta a felügyelet képviselője. Rámutatott, a veszteséget többféleképpen lehet megszüntetni: a belső folyamatok optimalizálásával, hatékonyabb munkával, áremeléssel. Mindezt a cég menedzsmentjének kellene és kell meglépnie.

Jobban szabályoznák a biztosítások piacát

A közvetlen elszámolás lehetősége szabályozhatja a piacot, ugyanakkor a Pénzügyi Felügyelet elfogadott egy szabályozást, amelynek hat hónapos az átfutási ideje, így szeptemberben léphet életbe, és amely bizonyos likviditási mutatókhoz köti a piaci részesedés megengedett nagyságát – tudtuk meg Birtalan Józseftől. Mint részletezte, ez azt jelenti, hogy ha a biztosítótársaság nem éri el az elvárt likviditási szintet, akkor vissza kell vennie a piaci részesedéséből, például egy hónapig vagy valamennyi ideig bizonyos kategóriákra, vagy semmire nem köthet biztosítást.

„Jelenleg a cégek 90–95 százaléka teljesíti ezt a feltételt, a többieknek el kell érniük az elvárt likviditási szintet, ha nem akarnak visszavenni a piaci részesedésből. Például a City Insurance cégnél erről is kell szólnia a finanszírozási tervnek” – fogalmazta meg a szakember. Elmondása szerint különben a cég esetében több forgatókönyv is lehetséges: elképzelhető, hogy átveszi egy befektetési alap a többségi tulajdonát, vagy egy másik biztosítótársaság megvásárolja a portfólióját. „Bármi megtörténhet, de egyik esetben sincs ok aggodalomra” – szögezte le ismételten Birtalan József.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy készül egy olyan törvénytervezet is a Versenytanács javaslatára, amely referenciaárakat határoz meg a szervizmunkadíjakra és az autóbérlésekre, mert ezen a téren is vannak visszaélések. „Nehezen lehet elfogadni, hogy 1200 euróért bérelnek csereautót, amikor a piacon 100–200 euró a bér. Az egész rendszert próbáljuk más hatóságokkal együttműködve áttekinteni és leszabályozni, hogy legyen korrekt, ne legyenek túlzások, mert azok nem vezetnek jóra” – jelentette ki Birtalan József.


Zöld jelzésre vár az eladás

A City Insurance a Vivendi International román kft. tulajdonában van, amely mögött a román sajtó szerint Adrian Năstase volt román miniszterelnök sógora, Dan Odobescu áll. A City Insurance április elején jelentette be, hogy a Vivendi megállapodásra jutott a holland I3CP befektetővel a romániai biztosító eladásáról. A tranzakciót várhatóan az idei harmadik negyedévben véglegesítik, amennyiben sikerül megkapniuk a hatósági zöld jelzést. A City Insurance a romániai kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) piacán vezetőnek számít, felívelése az elmúlt években történt viszonylag rövid idő alatt, miután a két legnagyobb román biztosító, az Astra és a Carpatica csődbe ment.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

A kormány célkeresztjében a különnyugdíjak, illetve a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatára

Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.

A kormány célkeresztjében a különnyugdíjak, illetve a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatára
2025. július 08., kedd

Pénzügyminiszter: el kell kerülni az uniós források befagyasztását, Románia leminősítését

A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.

Pénzügyminiszter: el kell kerülni az uniós források befagyasztását, Románia leminősítését
2025. július 08., kedd

Költségvetési Tanács: a deficitcsökkentő csomag bevezetésével Románia elkerülheti a leminősítést

Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.

Költségvetési Tanács: a deficitcsökkentő csomag bevezetésével Románia elkerülheti a leminősítést
2025. július 08., kedd

Sokba fog fájni: jelentősen drágulnak augusztustól az üzemanyagok

A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.

Sokba fog fájni: jelentősen drágulnak augusztustól az üzemanyagok
2025. július 08., kedd

Folytatódnak a tiltakozó akciók a közszférában

A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.

Folytatódnak a tiltakozó akciók a közszférában
2025. július 08., kedd

Lépéskényszerben a kormány: nincsenek EU-pénzek, ha nem sikerül teljesíteni a mérföldköveket

Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.

Lépéskényszerben a kormány: nincsenek EU-pénzek, ha nem sikerül teljesíteni a mérföldköveket
2025. július 08., kedd

Bolojan az áfaemelésről: az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, ezt meg kell lépni

Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.

Bolojan az áfaemelésről: az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, ezt meg kell lépni
2025. július 08., kedd

A siralmas gazdasági helyzet ellenére kétszeresére emelték a román állami légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét

Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.

A siralmas gazdasági helyzet ellenére kétszeresére emelték a román állami légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét
2025. július 07., hétfő

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?

A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?
2025. július 07., hétfő

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki

Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki