Az élelmiszerek, italok és dohánytermékek eladása 0,1 százalékkal csökkent
Fotó: Rostás Szabolcs
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait. Az ING Bank elemzői közben arra figyelmeztetnek, hogy 8 százalék körüli szintre fog emelkedni az infláció, és ma már nem zárják ki azt sem, hogy Románia recesszióba kerül.
2025. július 07., 15:392025. július 07., 15:39
Az év első öt hónapjában a nyers adatok szerint 2,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2024 azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerinti növekedéshez a nem élelmiszertermékek eladásának 5,9 százalékos, illetve az üzemanyagok forgalmának 2,1 százalékos gyarapodása járult hozzá. Az élelmiszerek, italok és dohánytermékek értékesítése 1,2 százalékkal csökkent. A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom 3,5 százalékkal emelkedett a múlt év első öt hónapjához képest. Ehhez a nem élelmiszertermékek 7,2 százalékos és az üzemanyagok 1,2 százalékos forgalomnövekedése járult hozzá. Az élelmiszerek, italok és dohánytermékek eladása 0,1 százalékkal csökkent.
Áprilishoz képest májusban a nyers adatok szerint 0,1 százalékos növekedést, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 0,5 százalékos csökkenést jegyeztek.
Az előző év májusához képest az idei ötödik hónapban a nyers adatok szerint 2,5 százalékos, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2,7 százalékos forgalomnövekedést regisztráltak.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Az ING Bank friss elemzése 8 százalék körüli inflációval, amit az adóemelések mellett a villamosenergia árának emelkedése is pörgetni fog.
„Rövid távon az inflációs nyomás növekedése várható a júliustól magasabb energiaszámlák miatt, amit az augusztustól kezdődően az áfa- és jövedékiadó-emelések felerősítenek” – idézte Ştefan Poseát, az ING Bank Románia közgazdászát a Profit.ro gazdasági portál.
Az ING arra számít, hogy az infláció a májusi 5,5 százalékról 7,5–8 százalékra emelkedik a következő hónapokban, és az év végére 7,5 százalék körül stabilizálódik. (Mint ismeretes, a Román Nemzeti Bank májusban 3,8 százalékról 4,6 százalékra emelte az idei év végére vonatkozó inflációs előrejelzését – tehát az adóemelés után további felülvizsgálat várható.)
„Végső soron ezek az adóemelések nem érintik a legjobban a magánfogyasztást” – fogalmazott az ING közgazdásza, rámutatva: a fogyasztói bizalom az év eleje óta visszaesett, a várakozások szerint a munkanélküliség növekedni fog, az állami bérek és nyugdíjak befagyasztása pedig felerősíti az elővigyázatos megtakarítási tendenciákat.
Aki szerint az ING idei évre vonatkozó 0,8 százalékos gazdasági növekedési előrejelzése (amely jelenleg a legpesszimistábbak közé tartozik) túl optimista lehet.
A GDP-növekedés közelebb lehet a nullához – ha a gazdaság negyedévről negyedévre stagnál az év hátralévő részében, akkor a növekedés 2025-ben mindössze 0,3 százalékos lesz meglátása szerint.
„A jelenlegi pályát tekintve nem zárható ki teljesen annak a kockázata, hogy a gazdaság enyhe recesszióba vagy akár zsugorodásba csúszik az év folyamán. Ezek a fejlemények valószínűleg növelni fogják a gazdasági dinamikával kapcsolatos aggodalmakat a döntéshozók radarján, és nem lenne váratlan, ha a BNR következő sajtóközleményében enyhén visszafogott hangnemet látnánk” – nyilatkozta Ştefan Posea.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
szóljon hozzá!