Drágábban utazunk. Az új árak március 28-ától érvényesek
Fotó: Orbán Orsolya
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet. A bérletek szintén néhány százalékkal drágulnak, akárcsak a pótdíjak a hálókocsikban és a fekvőhelyes kocsikban. A kerékpárszállítás díja szintén 50 banival emelkednek – irányította rá a figyelmet a Club Feroviar.
2025. március 14., 18:302025. március 14., 18:30
A közlekedési és infrastrukturális miniszter rendelete csütörtökön jelent meg a Hivatalos Közlönyben, az áremelések március 28-tól érvényesek.
A (még) hatályban lévő törvény számos díjszabást, valamint a megfizetésük alóli mentességeket állapított meg. Többek között előírta, hogy a helyjegy 40 kilométeres távolságig nem kötelező. Ezt most eltörölték, így ha valaki Interregio vonattal utazik – a portál által mutatott példa szerint – Bukarestből Bufteára, 11,50 lej helyett 17,50 lejt kell lepengetnie.
A Hotnews.ro cikke emlékeztet: néhány hónappal ezelőtt a helyjegyet a megtett távolsághoz kötötték, a legalacsonyabb díjszabás pedig 1,5 lej volt a 60 kilométeresnél rövidebb utakra.
Miközben a Kolozs megyei szakaszokon akár már a jövő év első felében közlekedhetünk a Kolozsvár–Nagyvárad–magyar határ közti, jelenleg felújítás alatt álló vasútvonalon, a másik két, nagyrészt Bihar megyét érintő szakaszok komoly problémákat okozhatnak.
A bérletek is néhány százalékkal drágábbak lesznek, akár 5 napra, akár 14 napra, akár egy hónapra szólnak. Például egy ingázó, aki jelenleg 308 lejt fizet egy 40 kilométeres oda-vissza útra szóló havi bérletért az IR-en, március 28-ától 322 lejt fog fizetni.
A kerékpár szállítása eközben 0,5–1 lejjel lesz drágább. Például Bukarest és Sinaia között 15,5 lejbe fog kerülni a jelenlegi 15 lej helyett.
Hosszas csend után előrelépések történtek a Kolozsvárt Suceavával, azaz Erdélyt Moldvával összekötő vasútvonal korszerűsítési projektjében.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
szóljon hozzá!