Vendégmunkás hozza ma a nyugdíjat is? Vélhetően külföldiek alkalmazására készül a Román Posta
Fotó: Gecse Noémi
A Román Posta törölni akarja a kollektív munkaszerződésből a román nyelv ismeretének feltételét alkalmazáskor, ez az egyik olyan változtatás, amelyet az állami vállalat vezetői kértek a postások szakszervezetével a 2024-es kollektív munkaszerződésről folytatott tárgyalások során.
2024. február 22., 17:322024. február 22., 17:32
2024. február 22., 18:182024. február 22., 18:18
A posta nem tisztázta, hogy miért akarja eltörölni a román nyelvtudás követelményét, de – mint a kérésről beszámoló Profit.ro portál is rámutat – nyilvánvaló, hogy ennek a feltételnek a megszüntetése sokkal könnyebbé tenné a külföldiek alkalmazását.
Hiszen a futárok munkájára támaszkodó magáncégek is azzal küzdöttek a munkaerőhiány ellen az elmúlt években, hogy
akik hajlandóak olyan fizetéseket elfogadni, amelyek a helyiek számára már nem vonzóak.
Azt, hogy mikorra várható döntés a témában, egyelőre nehéz lenne megjósolni. Tény viszont, hogy a postai alkalmazottakat is tömörítő Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) csütörtökön bejelentette:
Dumitru Costin szakszervezeti elnök elmondta, jelenleg nincs érvényes kollektív munkaszerződés, amely a postai alkalmazottak kollektív jogait és kötelezettségeit rögzíti. Közlése szerint hetek óta folynak a tárgyalások a szerződésről a szakszervezet és a vállalat vezetősége között, de nem sikerül dűlőre jutni, az álláspontok nem közelednek. Február 29-e a végső határidő a kollektív munkaszerződés véglegesítésére, ha addig nem készül el a dokumentum, elkezdik az aláírásgyűjtést, és megteszik a törvényben előírt többi lépést az általános sztrájk kirobbantására.
Dumitru Costin beszélt arról is, hogy a Román Posta alkalmazottainak 60 százaléka minimálbért kap, függetlenül attól, hogy milyen munkát végeznek a vállalatnál, milyen képzettséggel rendelkeznek, vagy milyen felelősséggel jár a munkájuk. 2019-től a vállalati bruttó átlagbér gyorsabb ütemben nőtt, mint az országos bruttó minimálbér, 2023-ban azonban megfordult ez a tendencia.
„A vállalat vezetősége a minimálbérénél jóval kisebb mértékű fizetésemelést tervez, így 2024-ben a vállalati bruttó átlagbér mindössze 24 százalékkal fogja meghaladni az országos bruttó minimálbért” – idézte kijelentését az Agerpres.
A BNS elnöke szerint a vállalat a Nemzeti Liberális Párthoz (PNL) közel álló politikai érdekcsoport irányítása alatt áll, ezért felkérte Nicolae Ciucă pártelnököt, hogy „haladéktalanul kezdje el a kártevőirtást a Román Posta menedzseri körében”. Dumitru Costin ugyanakkor felszólította Bogdan-Gruia Ivan kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős minisztert, hogy hozza nyilvánosságra a Román Postánál tavaly ősszel elrendelt ellenőrzés eredményeit. Felhívással fordult a korrupcióellenes ügyészség (DNA) új vezetőjéhez, Marius Voineához is, akitől azt kérte, hogy „ne engedjenek a nyomásnak” és vigyék végig a vállalatot érintő nyomozást, „ne tussolják el az ügyet”.
A vezetőség ezzel az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnökségének korábbi kijelentéseire reagált, amelyek szerint a Román Posta alkalmazottainak 60 százaléka minimálbérért dolgozik. Az állami vállalat szerint a szakszervezeti képviselők hamis információkra épített „hazug, becsmérlő és rágalmazó vádakkal” álltak elő, hogy pánikot keltsenek az alkalmazottak körében. Hozzátették, a Román Postánál időben folyósítják a fizetéseket, és a vezetőség „széles körű béremelési programon” dolgozik. A beruházások a megszabott ütemterv szerint haladnak, és maradéktalanul betartják a menedzsmenttervet – nyomatékosították.
A közlemény szerint a vállalati bruttó átlagbér a 2021-es 3350 lejről idén januárra 5000 lejre nőtt. Rámutattak, hogy a posta költségvetéséből évente mintegy 2 millió lejt fordítanak „a termelésből kivont” szakszervezeti vezetők fizetésére. Arra is kitértek, hogy a vállalat jelenleg az elmúlt 30 év legnagyobb digitalizálási folyamatán megy át, egy olyan reform- és átszervezési időszakot követően, amely a szakszervezetek miatt késve fejeződött be.
Mint írták, az alkalmazottak jogait és jogosultságait belső szabályozó dokumentumok rögzítik és védik, de a kollektív munkaszerződést a vezetőség is hasznosnak tartja. „Ennek aláírása érdekében a Román Posta mindvégig szorgalmazta a tisztességes tárgyalásokat, illetve hogy a szakszervezet mondjon le irreális követeléseiről, amelyek súlyosan károsítanák a vállalatot” – fogalmaztak.
Mintegy 23 000 alkalmazottjával amúgy a posta a második legnagyobb munkaadó a Román Vasúttársaság (CFR) után. Országszerte mintegy 5500 fiókkal rendelkezik, amelyek hozzávetőlegesen 19 millió állampolgárt szolgálnak ki.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!