Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
A szezonálisan kiigazított adatok szerint a bruttó hazai termék (GDP) 0,4 százalékkal nőtt az euróövezetben és az EU-ban 2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Magyarországon, Lettországban és Romániában jegyezték – derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.
2024. december 06., 15:562024. december 06., 15:56
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint az idei második negyedévben az euróövezetben és az EU-ban 0,2 százalékkal nőtt a gazdaság.
Az uniós tagállamok közül 2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest a legjelentősebb gazdasági növekedést Írországban (3,5 százalék), Dániában és Litvániában (egyaránt 1,2 százalék), a legjelentősebb visszaesést pedig Magyarországon (mínusz 0,7 százalék), Lettországban (mínusz 0,2 százalék) és Romániában (mínusz 0,1 százalék) regisztrálták.
Éves összevetésben a 2024 július-szeptemberi időszakban az euróövezetben 0,9 százalékkal, az EU-ban pedig 1 százalékkal nőtt a GDP, miután 2024 második negyedévében az euróövezetben 0,5 százalékkal, az EU-ban pedig 0,8 százalékkal bővült.
Mint ismeretes, az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken lefelé módosította az idei harmadik negyedévi gazdasági növekedésre vonatozó előrejelzését, miután előző jelentésében úgy becsülte, hogy a bruttó hazai termék (GDP) stagnálni fog az előző negyedévhez képest. A múlt év azonos időszakához viszonyítva a GDP a nyers adatok szerint 1,1 százalékkal nőtt, a szezonálisan kiigazított adatok szerint 0,3 százalékkal csökkent az idei harmadik negyedévben.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
szóljon hozzá!