Karácsonyi ajándék. Mégsem változik az 500 ezer és 1 millió euró közötti forgalmat lebonyolító mikrovállalkozások adórendszere
Fotó: Gov.ro
Nem fogadja el a kormány azt a javaslatot, hogy 2022. január elsejétől 500 000 euróra csökkentsék a mikrovállalkozás besoroláshoz szükséges bevételhatárt – jelentette ki pénteken Nicolae Ciucă miniszterelnök.
2021. december 17., 12:162021. december 17., 12:16
Amint arról beszámoltunk, a pénzügyminisztérium honlapján közvitára bocsátott sürgősségirendelet-tervezet értelmében a jelenlegi 1 millió euróról 500 ezer euróra csökkenne az a bevételhatár, ameddig egy vállalat mikrovállalkozásnak minősül. Ciucă szerint azonban a kormány nem fogja jóváhagyni ezt a tervezetet. „A kormány nem fog elfogadni egy ilyen javaslatot, mert a
– idézte Ciucának a pénteki kormányülés előtt elhangzott bejelentését az Agerpres.
A miniszterelnök eközben csütörtökön még arról beszélt, hogy pénteki ülésén elfogadja a kormány azt a sürgősségi rendeletet, amely szerint az 500 ezer és 1 millió euró közötti forgalmat megvalósító mikrovállalkozásoknak az eddigi 1 százalékos forgalmi adó helyett 16 százalékos profitadót kell befizetniük. Úgy fogalmazott, a kormány pénteki ülésén készül elfogadni a javaslatot, amelyről „még lesznek tárgyalások”.
Debreczeni László adószakértő csütörtökön a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott, sajnálja ezt a szigorítást, hiszen hatalmas pluszpontja volt Romániának, hogy a mikrovállalatokra alkalmazott kedvező, egyszerű adózással a viszonylag nagy, tehát egymilliós forgalmat lebonyolító cégek is élhettek. Meglátása szerint ez a rendszer nemcsak a cégeknek, hanem az adóhivatalnak is előnyös, hiszen egyszerűbb követni, kezelni a mikróvállalatok adózását, a profitadót, társasági adót fizető cégeknél már sokkal bonyolultabb, mert rengeteg tényező módosíthatja az adóbevallást.
A bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben egyebek mellett azt is vállalta, hogy csökkenti a mikrovállalkozások számát. A pénzügyminisztérium által már kidolgozott határozattervezet az adózási rendszer módosításával akar célt érni.
Claudiu Năsui volt gazdasági miniszter, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselője is azt írta csütörtök esti Facebook-bejegyzésében, a mikrovállalkozások jelenlegi adózási rendszerének éppen az a nagy előnye, hogy levette a bonyolult könyvelés terhét a vállalkozókról. A kilátásba helyezett módosítással azonban mindez változni fog,
– nyomatékosította. Az USR-s képviselő úgy véli, ez az intézkedés is azt bizonyítja, hogy a PSD–PNL-kormány a versenyszférából próbál több pénzhez jutni, hogy „kielégítse” a holdudvarához tartozó cégeket. „A politikusok növelik az állam kiadásait, majd arra kényszerítik a magánszektort, hogy húzza meg a nadrágszíjat” – idézte a posztot az Agerpres.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!