Karácsonyi ajándék. Mégsem változik az 500 ezer és 1 millió euró közötti forgalmat lebonyolító mikrovállalkozások adórendszere
Fotó: Gov.ro
Nem fogadja el a kormány azt a javaslatot, hogy 2022. január elsejétől 500 000 euróra csökkentsék a mikrovállalkozás besoroláshoz szükséges bevételhatárt – jelentette ki pénteken Nicolae Ciucă miniszterelnök.
2021. december 17., 12:162021. december 17., 12:16
Amint arról beszámoltunk, a pénzügyminisztérium honlapján közvitára bocsátott sürgősségirendelet-tervezet értelmében a jelenlegi 1 millió euróról 500 ezer euróra csökkenne az a bevételhatár, ameddig egy vállalat mikrovállalkozásnak minősül. Ciucă szerint azonban a kormány nem fogja jóváhagyni ezt a tervezetet. „A kormány nem fog elfogadni egy ilyen javaslatot, mert a
– idézte Ciucának a pénteki kormányülés előtt elhangzott bejelentését az Agerpres.
A miniszterelnök eközben csütörtökön még arról beszélt, hogy pénteki ülésén elfogadja a kormány azt a sürgősségi rendeletet, amely szerint az 500 ezer és 1 millió euró közötti forgalmat megvalósító mikrovállalkozásoknak az eddigi 1 százalékos forgalmi adó helyett 16 százalékos profitadót kell befizetniük. Úgy fogalmazott, a kormány pénteki ülésén készül elfogadni a javaslatot, amelyről „még lesznek tárgyalások”.
Debreczeni László adószakértő csütörtökön a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott, sajnálja ezt a szigorítást, hiszen hatalmas pluszpontja volt Romániának, hogy a mikrovállalatokra alkalmazott kedvező, egyszerű adózással a viszonylag nagy, tehát egymilliós forgalmat lebonyolító cégek is élhettek. Meglátása szerint ez a rendszer nemcsak a cégeknek, hanem az adóhivatalnak is előnyös, hiszen egyszerűbb követni, kezelni a mikróvállalatok adózását, a profitadót, társasági adót fizető cégeknél már sokkal bonyolultabb, mert rengeteg tényező módosíthatja az adóbevallást.
A bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben egyebek mellett azt is vállalta, hogy csökkenti a mikrovállalkozások számát. A pénzügyminisztérium által már kidolgozott határozattervezet az adózási rendszer módosításával akar célt érni.
Claudiu Năsui volt gazdasági miniszter, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselője is azt írta csütörtök esti Facebook-bejegyzésében, a mikrovállalkozások jelenlegi adózási rendszerének éppen az a nagy előnye, hogy levette a bonyolult könyvelés terhét a vállalkozókról. A kilátásba helyezett módosítással azonban mindez változni fog,
– nyomatékosította. Az USR-s képviselő úgy véli, ez az intézkedés is azt bizonyítja, hogy a PSD–PNL-kormány a versenyszférából próbál több pénzhez jutni, hogy „kielégítse” a holdudvarához tartozó cégeket. „A politikusok növelik az állam kiadásait, majd arra kényszerítik a magánszektort, hogy húzza meg a nadrágszíjat” – idézte a posztot az Agerpres.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!