Fotó: Mediafax
2007. október 19., 00:002007. október 19., 00:00
Az AVAS vezetője, Teodor Atanasiu közölte, a Tăriceanu-kabinet utasította Mihai Voicut, a parlamenttel való kapcsolattartásért felelős minisztert, hogy szólítsa fel a honatyákat a törvénytervezet vitájának felfüggesztésére, mindaddig míg az Európai Bizottság (EB) döntése nem érkezik meg. Az AVAS elnöke egyben azt is elmondta, hogy a román hatóságok jelentést állítanak össze az autógyár privatizációjáról, amelyet eljuttatnak az EB-nek. A jelentést a gazdasági és pénzügyi, a környezetvédelmi tárcák és a versenytanács közösen állítják össze. „A privatizációs szerződést egyébként már az aláírás után elküldték a testületnek” – tette hozzá Atanasiu. Mihai Voicu ugyanakkor úgy nyilatkozott: a törvénycsomag vitája a vizsgálat lezárása után azonnal folytatódik. A tervezetet egyébként a szenátus jogi és pénzügyi bizottságai már jóváhagyták, jelenleg a privatizációért felelős testületen a sor.
Mint ismeretes, az EB múlt héten vizsgálatot rendelt el a privatizációs szerződéssel kapcsolatban, pontosabban a román állam által a vásárló amerikai Ford cégcsoportnak nyújtott esetleges állami támogatásokat illetően. A testület egyben felszólította Romániát, hogy a vizsgálat lezárásáig függesszen fel minden illegális támogatást. A román hatóságok több feltételt is szabtak a gyár eladásánál, mint például, hogy az üzem elérje az évi 200 ezer darabos gyártási teljesítményt az eladást követő negyedik évben, a jelenlegi tevékenységek fenntartását még négy évig és az alkalmazottak megőrzését.
A Európai Unió „kormányának” tagjai azt vizsgálják, hogy ezek a feltételek mennyiben járultak hozzá az eladási ár csökkenéséhez, ahhoz viszonyítva, ha a privatizáció feltételek nélküli lett volna. Amennyiben bebizonyosodik, hogy ez hozzájárult az alacsonyabb árszabáshoz, akkor ez a privatizációhoz nyújtott állami támogatásnak minősül. Az EB szerint előfordulhat az is, hogy a román hatóságok a tárgyalások során módosították a privatizáció feltételeit, amely szintén egyfajta támogatásnak vehető.
Neelie Kroes szabad versenyért felelős európai biztos szerint a testület támogatja a privatizáció megvalósulását Romániában, viszont meg kell bizonyosodniuk, hogy a tranzakció tisztán és átláthatóan zajlott, illegális állami segélyek igénybevétele nélkül.
Kroes abbeli aggodalmának adott hangot, hogy ebben az esetben a román hatóságok figyelmen kívül hagyták az állami támogatásokra vonatkozó uniós előírásokat.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.