Leállítaná az élőállat-exportot az Európai Bizottság, Románia lenne az egyik legnagyobb vesztes

Leállítaná

Állatvédő szervezetek nyomására leállítaná a juhok élő szállítását is Brüsszel

Fotó: Veres Nándor

Kiszivárgott brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Romániában jelentős gazdasági gondokat okozna. A Krónika által megkérdezett hatósági állatorvos szerint a leállítás esetében megoldható lenne a húsexport is, azonban az arab országok többsége ragaszkodik ahhoz, hogy helyben vágja le az importált élő állatokat.

Makkay József

2024. november 12., 19:102024. november 12., 19:10

2024. november 12., 19:222024. november 12., 19:22

Meglepő bejelentést tett Florin Barbu mezőgazdasági miniszter egy román hírportálnak adott interjújában. A tárcavezető azt állította, hogy megbízható információi vannak Brüsszelből, az Európai Bizottság háza tájáról, miszerint az Európai Unióban terítékre került az élőállat-export leállítása, betiltása. További részleteket nem árult el, de a helyzet súlyosságát jelzi, hogy az agrártárca vezetője a DCNews portálnak elismerte: már tárgyalt a szaúd-arábiai illetékesekkel arról, hogy az élőállat-exportot milyen feltételek mellett tudnák felcserélni húsexportra.

Románia legnagyobb élőállat-felvevő piaca ugyanis a közel-keleti arab ország. Florin Barbu szerint beindult a kóser és a halal típusú vágóhidak engedélyeztetése Romániában, amihez állítólag már rendelkeznek az Európai Bizottság engedélyével.

A kóser és a halal vágóhidak üzemeltetésével kapcsolatban azonban éles viták vannak az Európai Unióban, mert az állatok rituális vágása kábítás nélkül történik, amit az állatvédő szervezetek állatkínzásnak tartanak.

A zsidó és a muszlim mészárosok szakmai szervezetei ezt többször is cáfolták. Azzal érvelnek, hogy a rituális állatvágás során az erre kiképzett mészáros egyetlen mozdulattal vágja el az állat nyaki ütőerét, nyelő- és légcsövét és a fő idegpályákat, így az állat nem szenved.

Tény, hogy több európai ország hatóságait nem tudták meggyőzni erről, ezért Belgiumban, Dániában, Norvégiában, Svájcban, Svédországban és Szlovéniában mindkét rituális vágási mód be van tiltva, és ahol engedélyezték, ott is sokan követelik a betiltásukat. Az Európai Bizottság ezzel kapcsolatban nem fogalmazott meg egységes álláspontot, de Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szavai szerint a brüsszeli illetékeseknek is rá kell bólintaniuk a helyi halal vágóhidak engedélyezésére, ami Románia esetében állítólag már meg is történt.

Az országot igen érzékenyen érintené az élőállat-export esetleges korlátozása, hiszen a teljes állatkivitel mintegy 80 százaléka arab és észak-afrikai országokba irányul, ahol magas a muszlim hívők aránya, akik a vallási szabályokat betartva, kizárólag halal jelöléssel ellátott termékeket vásárolnak.

Leállítaná Galéria

Békésen legelésző juhnyáj. Egyre több kihívással kell szembenézniük a juhtartó gazdáknak

Fotó: Makkay József

A húskivitel gerincét a juhexport jelenti

A mezőgazdasági miniszter kijelentésével kapcsolatban a Krónika megkérdezte az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) államtitkári rangú alelnökét, Csutak-Nagy Lászlót, aki portálunknak elmondta, ezek egyelőre olyan értesülések, amiről az Európai Bizottság hivatalos dokumentumot, eljárást nem kezdeményezett.

Idézet
Tény, hogy világszerte – így az Európai Unióban is – erős az állatvédő szervezetek hangja, amelyek határozottan követelik az élőállat-export leállítását, mert megítélésük szerint a szállítás szenvedést okoz az állatoknak”

– fogalmazott portálunknak a bukaresti szakember.

Csutak-Nagy azt is egyértelművé tette, hogy az élőállat-kivitelt több esetben valószínűleg nem lehet kiváltani a hűtött vagy mélyfagyasztott húsok exportjával. Tapasztalatai szerint a legtöbb arab ország azért importál élő juhot és bárányt, mert helyben akarják levágni, és friss húsként értékesítik. Az alelnök szerint ezekbe a távoli országokba csak mélyfagyasztott formában juthat el a romániai hús, aminek más a piaci értéke és megítélése.

A lehetséges átállással azonban számolni kell, és erre a szakember meglátása szerint Románia fel van készülve. ,,Az európai uniós intézmények által ellenőrzött és auditált nagy vágóhídjaink vannak, amelyek versenyképesek más uniós országok létesítményeivel. Románia már most rendelkezik olyan vágókapacitással, ami az exportra kerülő állatok húsát a legmagasabb minőségi elvárások alapján tudja kezelni és útnak indítani” – nyomatékosította portálunknak az ANVSA alelnöke.

Leállítaná Galéria

Csutak-Nagy László hatósági állatorvos szerint Románia csak részben tudná kiváltani közel-keleti élőállatexportját

Fotó: Állategészségügyi és Élelmiszer-Biztonsági Hatóság

Példaként az olaszországi juhhúsexportot emelte ki: Olaszország volt az egyetlen uniós ország, amelyik a kis kérődzők pestisének idején is Romániából vásárolt jelentős mennyiségű levágott állatot, az utóbbi időben pedig nőtt a kivitel mennyisége. Ezzel párhuzamosan egyre több kis vágóhíd működik az országban, amelyek a helyi gazdáknak segít a hús feldolgozásában és értékesítésében.

Csutak-Nagy szerint az utóbbi időben fellendült a vágott baromfi exportja is: Románia a harmadik legnagyobb baromfihús-exportőrré lépett elő az Európai Unióban,

a hústermékek ma már a nyugat-európai piacokra is eljutnak. Az összes romániai húskivitel 85 százaléka azonban juh, a fennmaradó 15 százalékon osztozik a szarvasmarha- és a baromfiexport.

Nem mondunk le parancsszóra a húsfogyasztásról

A hatósági állatorvos tévhiteket is eloszlatott az állatszállítással kapcsolatban. Meglátása szerint az uniós előírások szigorúan szabályozzák a szárazföldi és a tengeri úton történő szállítást egyaránt, amit a tagországok állategészségügyi hatóságai ellenőriznek. A szárazföldi szállításban résztvevő kamionok meghatározott időközönként pihentető állomások érintésével leszállítják az állatokat, amelyeket közben etetnek, itatnak, pihentetnek. A tengeri szállításban szintén szigorú szabályok érvényesülnek, amivel elkerülhető a túlzsúfoltság, illetve az út teljes ideje alatt megfelelő takarmányozáshoz és ivóvízhez jutnak az állatok.

Idézet
Mindkét esetben állatorvosok által ellenőrzött, fertőzésmentes, egészséges állatállományról beszélünk, a szállítást pedig szintén állategészségügyi szakemberek felügyelik.

Nem beszélhetünk elhullásról, csak olyan balesetekről, amikor az állatnak beszorul valahova a lába, tehát nem igaz az az állítás, hogy az állatok szállítása kínzással ér fel” – magyarázza a szakember.

Csutak-Nagy Lászlót arról is megkérdeztük, hogyan vélekedik azokról az uniós törekvésekről, amelyek háttérbe szorítanák az állattenyésztést és a húsfogyasztást. A szakember szerint amíg a fogyasztónak lehetősége van eldönteni, hogy mit eszik, addig biztosan nem lehet a húsfogyasztást korlátozni. Lehet próbálkozni különféle rovar alapú fehérjékkel, de az emberek többsége Romániában akkor is a disznóhúst részesíti előnyben. Következik a szárnyas-, a marha-, a bárány-, juh- és kecskehús, a sor végén pedig a halhúsfogyasztás található. Az utóbbi időben látványosan nőtt a baromfihús iránti érdeklődés – jelenleg ez a legolcsóbb hús az országban –, viszont sajnálatos módon visszaesett a halhús fogyasztása.

Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) alelnöke szerint Románia jellegzetesen húsevő országnak számít – a hazai mezőgazdaság is erre van berendezkedve –, amit aligha lehet parancsszóra megváltoztatni.

korábban írtuk

Egyre kelendőbb külföldön az erdélyi bárány – Ismét felívelő pályán a hazai birkatartás, de nehéz juhászt találni
Egyre kelendőbb külföldön az erdélyi bárány – Ismét felívelő pályán a hazai birkatartás, de nehéz juhászt találni

Miután éveken át csökkent a hazai juhállomány, hirtelen megnőtt a kereslet a közel-keleti bárányexportra. Az állattartó gazdák számára nehézséget jelent azonban, hogy a munkaerőhiány miatt nagyon nehéz manapság juhászt találniuk. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás
2025. március 27., csütörtök

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját

Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.

Megkezdte működését az új román állami bank
Megkezdte működését az új román állami bank
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

2025. március 27., csütörtök

Úgy viszik vissza az italcsomagolást, mintha nem lenne holnap

Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.

Úgy viszik vissza az italcsomagolást, mintha nem lenne holnap