Kolozsváron is gyakran találkozhatunk külföldi vendégmunkásokkal
Fotó: Kiss Judit
Tavaly év végén 75 ezer Európai Unión kívüli vendégmunkás dolgozott Romániában – közölte az Economica.net gazdasági portál a Bevándorlásügyi Felügyelőség (IGI) adatai alapján. 2022 decemberében 52 ezer vendégmunkás dolgozott Romániában, egy év alatt tehát 23 ezerrel nőtt a számuk.
2024. január 30., 11:302024. január 30., 11:30
A bevándorlásügy nyilvántartása szerint a legnépesebb, több mint 15 ezres kontingens Bukarestben dolgozik, majd a főváros vonzáskörzetének számító Ilfov és a tengerparti Konstanca megye következik 7800, illetve 6100 vendégmunkással.
– írja az MTI.
A legtöbb EU-n kívüli munkavállaló amúgy Nepálból (18 757), Sri Lankáról (14 806), Indiából (8106) és Törökországból (6810) érkezett.
A szakhatóság adatai szerint a legtöbb vendégmunkás építőipari segédmunkás- (5100), összeszerelést végző gyári segédmunkás- (4500), a konyhai kisegítő- (4100) és árumozgató munkakörben (4100) tevékenykedett.
Mint ismeretes, az idei évre a bukaresti kormány ismét 100 ezer munkavállalási engedély kibocsátását hagyta jóvá EU-n kívüli állampolgárok számára, akárcsak 2022-ben és 2023-ban.
További 100 000 külföldi vendégmunkás számára teszi lehetővé a romániai munkavállalást jövőre a kormány – számolt be a sajtónak a Ciolacu-kabinet pénteki ülése után Mihai Constantin.
A tervezettnél végül jóval kevesebb, Európai Unión kívülről érkező munkavállalót alkalmaztak a romániai cégek: az idei évre előirányzott 100 ezres kvóta alig fele merült ki – vont mérleget a Munkaerőimportőrök Munkaadói Szövetsége (PIFM).
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!