Kolozsváron is gyakran találkozhatunk külföldi vendégmunkásokkal
Fotó: Kiss Judit
Tavaly év végén 75 ezer Európai Unión kívüli vendégmunkás dolgozott Romániában – közölte az Economica.net gazdasági portál a Bevándorlásügyi Felügyelőség (IGI) adatai alapján. 2022 decemberében 52 ezer vendégmunkás dolgozott Romániában, egy év alatt tehát 23 ezerrel nőtt a számuk.
2024. január 30., 11:302024. január 30., 11:30
A bevándorlásügy nyilvántartása szerint a legnépesebb, több mint 15 ezres kontingens Bukarestben dolgozik, majd a főváros vonzáskörzetének számító Ilfov és a tengerparti Konstanca megye következik 7800, illetve 6100 vendégmunkással.
– írja az MTI.
A legtöbb EU-n kívüli munkavállaló amúgy Nepálból (18 757), Sri Lankáról (14 806), Indiából (8106) és Törökországból (6810) érkezett.
A szakhatóság adatai szerint a legtöbb vendégmunkás építőipari segédmunkás- (5100), összeszerelést végző gyári segédmunkás- (4500), a konyhai kisegítő- (4100) és árumozgató munkakörben (4100) tevékenykedett.
Mint ismeretes, az idei évre a bukaresti kormány ismét 100 ezer munkavállalási engedély kibocsátását hagyta jóvá EU-n kívüli állampolgárok számára, akárcsak 2022-ben és 2023-ban.
További 100 000 külföldi vendégmunkás számára teszi lehetővé a romániai munkavállalást jövőre a kormány – számolt be a sajtónak a Ciolacu-kabinet pénteki ülése után Mihai Constantin.
A tervezettnél végül jóval kevesebb, Európai Unión kívülről érkező munkavállalót alkalmaztak a romániai cégek: az idei évre előirányzott 100 ezres kvóta alig fele merült ki – vont mérleget a Munkaerőimportőrök Munkaadói Szövetsége (PIFM).
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!