Fotó: Románia szenátusa
Legtöbb három héten belül szavaznia kell a szenátusnak a különleges nyugdíjak rendszerét szabályozó törvénytervezetről, ellenkező esetben hallgatólagosan elfogadottnak minősül, ami megengedhetetlen, hiszen a jogszabályjavaslat jelenlegi formájában „sok kívánnivalót hagy maga után” – jelentette ki szerdán Alina Gorghiu.
2023. március 09., 08:222023. március 09., 08:22
A felsőház ügyvivő elnöke a Digi 24 televíziónak nyilatkozva rámutatott, sokan várják már a nem járulékalapú nyugdíjakról szóló törvénytervezet elfogadását, kezdve a romániai társadalomtól az Európai Bizottságon át az érintett szakmai kategóriákba tartozókig.
Gorghiu reményét fejezte, hogy a következő „két-három hétben” megkapja a szenátus a munkaügyi minisztérium által a Világbank és az Európai Bizottság ajánlásai alapján kidolgozott és a koalícióban jóváhagyott módosító javaslatokat, hogy aztán megvitathassák és szavazásra bocsássák a tervezetet a plénumban.
Ha nem szavaznak róla a következő három hétben, hallgatólagosan elfogadottnak fog minősülni, ami a szenátus elnöke szerint „megengedhetetlen”, hiszen
A különleges nyugdíjak reformjának egyik előírása, hogy minden olyan speciális juttatást újra kell számolni, amely meghaladja a haszonélvező által az aktív évek során kapott fizetést – jelentette ki szerda este Marius Budăi munkaügyi miniszter.
„Várjuk tehát a módosító javaslatokat. Hosszú volt a folyamat, bízom benne, hogy már nincs sok hátra” – idézte Alina Gorghiu televíziós nyilatkozatát az Agerpres.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány az országos helyreállítási alapokhoz való hozzáférés érdekében vállalta a különleges nyugdíjak reformját, a reform egyik fő pillére, hogy csökkenti az ezzel járó kiadások arányát a bruttó hazai termékben (GDP), illetve hogy bevezeti a hozzájárulás elvét. A vonatkozó törvényt a Ciucă-kabinet még decemberben elfogadta, jelenleg a parlament előtt van, de még módosításokra szorul.
Munkacsoport létrehozásáról döntöttek a bukaresti kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői, amelynek feladata az lesz, hogy beépítse a különleges nyugdíjak reformjáról szóló törvénybe a Világbank és az EB által megfogalmazott ajánlásokat – közölte a PSD.
A kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői február végén munkacsoport létrehozásáról döntöttek, amelynek feladata, hogy beépítse a különleges nyugdíjak reformjáról szóló törvénybe a Világbank és az Európai Bizottság által megfogalmazott ajánlásokat.
Négy forgatókönyvet javasolt a Világbank a bukaresti hatóságoknak a különleges nyugdíjak terén, amelyek között a juttatások eltörlése, befagyasztása és reformja is szerepel.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!