Fotó: Románia szenátusa
Legtöbb három héten belül szavaznia kell a szenátusnak a különleges nyugdíjak rendszerét szabályozó törvénytervezetről, ellenkező esetben hallgatólagosan elfogadottnak minősül, ami megengedhetetlen, hiszen a jogszabályjavaslat jelenlegi formájában „sok kívánnivalót hagy maga után” – jelentette ki szerdán Alina Gorghiu.
2023. március 09., 08:222023. március 09., 08:22
A felsőház ügyvivő elnöke a Digi 24 televíziónak nyilatkozva rámutatott, sokan várják már a nem járulékalapú nyugdíjakról szóló törvénytervezet elfogadását, kezdve a romániai társadalomtól az Európai Bizottságon át az érintett szakmai kategóriákba tartozókig.
Gorghiu reményét fejezte, hogy a következő „két-három hétben” megkapja a szenátus a munkaügyi minisztérium által a Világbank és az Európai Bizottság ajánlásai alapján kidolgozott és a koalícióban jóváhagyott módosító javaslatokat, hogy aztán megvitathassák és szavazásra bocsássák a tervezetet a plénumban.
Ha nem szavaznak róla a következő három hétben, hallgatólagosan elfogadottnak fog minősülni, ami a szenátus elnöke szerint „megengedhetetlen”, hiszen
A különleges nyugdíjak reformjának egyik előírása, hogy minden olyan speciális juttatást újra kell számolni, amely meghaladja a haszonélvező által az aktív évek során kapott fizetést – jelentette ki szerda este Marius Budăi munkaügyi miniszter.
„Várjuk tehát a módosító javaslatokat. Hosszú volt a folyamat, bízom benne, hogy már nincs sok hátra” – idézte Alina Gorghiu televíziós nyilatkozatát az Agerpres.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány az országos helyreállítási alapokhoz való hozzáférés érdekében vállalta a különleges nyugdíjak reformját, a reform egyik fő pillére, hogy csökkenti az ezzel járó kiadások arányát a bruttó hazai termékben (GDP), illetve hogy bevezeti a hozzájárulás elvét. A vonatkozó törvényt a Ciucă-kabinet még decemberben elfogadta, jelenleg a parlament előtt van, de még módosításokra szorul.
Munkacsoport létrehozásáról döntöttek a bukaresti kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői, amelynek feladata az lesz, hogy beépítse a különleges nyugdíjak reformjáról szóló törvénybe a Világbank és az EB által megfogalmazott ajánlásokat – közölte a PSD.
A kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői február végén munkacsoport létrehozásáról döntöttek, amelynek feladata, hogy beépítse a különleges nyugdíjak reformjáról szóló törvénybe a Világbank és az Európai Bizottság által megfogalmazott ajánlásokat.
Négy forgatókönyvet javasolt a Világbank a bukaresti hatóságoknak a különleges nyugdíjak terén, amelyek között a juttatások eltörlése, befagyasztása és reformja is szerepel.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!