A most alakuló munkacsoportban helyet kap minden miniszter, aki érintett a különleges nyugdíjak terén
Fotó: Gov.ro
Munkacsoport létrehozásáról döntöttek a bukaresti kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői, a testület feladata az lesz, hogy beépítse a különleges nyugdíjak reformjáról szóló törvénybe a Világbank és az Európai Bizottság által megfogalmazott ajánlásokat.
2023. február 28., 19:122023. február 28., 19:12
2023. február 28., 19:152023. február 28., 19:15
A Szociáldemokrata Párt (PSD) keddi tájékoztatása szerint a most alakuló munkacsoportban helyet kap valamennyi miniszter, aki érintett a különleges nyugdíjak terén. A közlemény hangsúlyozta,
További célok: GDP-arányosan csökkenteni a különleges nyugdíjakkal járó kiadásokat, méltányosságot biztosítani a hozzájárulás-alapú nyugdíjakkal szemben, gyakorlatba ültetni az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállaltakat, hogy Románia megkaphassa a program keretében rendelkezésre álló forrásokat. A közlemény emlékeztet: az új előírások értelmében ugyanakkor
Mint ismeretes, a bukaresti kormány a helyreállítási alapokhoz való hozzáférés érdekében vállalta a különleges nyugdíjak reformját, a reform egyik fő pillére, hogy csökkenti az ezzel járó kiadások arányát a bruttó hazai termékben (GDP), illetve hogy bevezeti a hozzájárulás elvét. A vonatkozó törvényt a Ciucă-kabinet még decemberben elfogadta, jelenleg a parlament előtt van.
Négy forgatókönyvet javasolt a Világbank a bukaresti hatóságoknak a különleges nyugdíjak terén, amelyek között a juttatások eltörlése, befagyasztása és reformja is szerepel.
Amint arról beszámoltunk, a munkaügyi minisztérium által vasárnap nyilvánosságra hozott kivonat szerint a Világbank négy forgatókönyvet javasolt a bukaresti hatóságoknak a különleges nyugdíjak terén, amelyek között a juttatások eltörlése, befagyasztása és reformja is szerepel.
Adrian Câciu pénzügyminiszter eközben úgy véli, hogy máris sikerült teljesíteni az egyik vállalást, miután GDP-arányosan már három éve folyamatosan csökkennek a különnyugdíjakkal járó kiadások. A tárcavezető a Prima News vasárnap esti műsorában úgy nyilatkozott, a speciális nyugdíjakra jelenleg a bruttó hazai termék 0,78 százaléka megy el. Ehhez képest 2020-ban a GDP 0,96, 2021-ben 0,93, 2022-ben 0,84 százalékát fordították erre a célra. A tárcavezető ugyanakkor jelezte: Marius Budăi munkaügyi miniszter a héten még fog egyeztetni a témáról az Európai Bizottság illetékeseivel.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
szóljon hozzá!