Fotó: Románia szenátusa
Legtöbb három héten belül szavaznia kell a szenátusnak a különleges nyugdíjak rendszerét szabályozó törvénytervezetről, ellenkező esetben hallgatólagosan elfogadottnak minősül, ami megengedhetetlen, hiszen a jogszabályjavaslat jelenlegi formájában „sok kívánnivalót hagy maga után” – jelentette ki szerdán Alina Gorghiu.
2023. március 09., 08:222023. március 09., 08:22
A felsőház ügyvivő elnöke a Digi 24 televíziónak nyilatkozva rámutatott, sokan várják már a nem járulékalapú nyugdíjakról szóló törvénytervezet elfogadását, kezdve a romániai társadalomtól az Európai Bizottságon át az érintett szakmai kategóriákba tartozókig.
Gorghiu reményét fejezte, hogy a következő „két-három hétben” megkapja a szenátus a munkaügyi minisztérium által a Világbank és az Európai Bizottság ajánlásai alapján kidolgozott és a koalícióban jóváhagyott módosító javaslatokat, hogy aztán megvitathassák és szavazásra bocsássák a tervezetet a plénumban.
Ha nem szavaznak róla a következő három hétben, hallgatólagosan elfogadottnak fog minősülni, ami a szenátus elnöke szerint „megengedhetetlen”, hiszen
A különleges nyugdíjak reformjának egyik előírása, hogy minden olyan speciális juttatást újra kell számolni, amely meghaladja a haszonélvező által az aktív évek során kapott fizetést – jelentette ki szerda este Marius Budăi munkaügyi miniszter.
„Várjuk tehát a módosító javaslatokat. Hosszú volt a folyamat, bízom benne, hogy már nincs sok hátra” – idézte Alina Gorghiu televíziós nyilatkozatát az Agerpres.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány az országos helyreállítási alapokhoz való hozzáférés érdekében vállalta a különleges nyugdíjak reformját, a reform egyik fő pillére, hogy csökkenti az ezzel járó kiadások arányát a bruttó hazai termékben (GDP), illetve hogy bevezeti a hozzájárulás elvét. A vonatkozó törvényt a Ciucă-kabinet még decemberben elfogadta, jelenleg a parlament előtt van, de még módosításokra szorul.
Munkacsoport létrehozásáról döntöttek a bukaresti kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői, amelynek feladata az lesz, hogy beépítse a különleges nyugdíjak reformjáról szóló törvénybe a Világbank és az EB által megfogalmazott ajánlásokat – közölte a PSD.
A kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői február végén munkacsoport létrehozásáról döntöttek, amelynek feladata, hogy beépítse a különleges nyugdíjak reformjáról szóló törvénybe a Világbank és az Európai Bizottság által megfogalmazott ajánlásokat.
Négy forgatókönyvet javasolt a Világbank a bukaresti hatóságoknak a különleges nyugdíjak terén, amelyek között a juttatások eltörlése, befagyasztása és reformja is szerepel.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!