Fotó: Románia szenátusa
Legtöbb három héten belül szavaznia kell a szenátusnak a különleges nyugdíjak rendszerét szabályozó törvénytervezetről, ellenkező esetben hallgatólagosan elfogadottnak minősül, ami megengedhetetlen, hiszen a jogszabályjavaslat jelenlegi formájában „sok kívánnivalót hagy maga után” – jelentette ki szerdán Alina Gorghiu.
2023. március 09., 08:222023. március 09., 08:22
A felsőház ügyvivő elnöke a Digi 24 televíziónak nyilatkozva rámutatott, sokan várják már a nem járulékalapú nyugdíjakról szóló törvénytervezet elfogadását, kezdve a romániai társadalomtól az Európai Bizottságon át az érintett szakmai kategóriákba tartozókig.
Gorghiu reményét fejezte, hogy a következő „két-három hétben” megkapja a szenátus a munkaügyi minisztérium által a Világbank és az Európai Bizottság ajánlásai alapján kidolgozott és a koalícióban jóváhagyott módosító javaslatokat, hogy aztán megvitathassák és szavazásra bocsássák a tervezetet a plénumban.
Ha nem szavaznak róla a következő három hétben, hallgatólagosan elfogadottnak fog minősülni, ami a szenátus elnöke szerint „megengedhetetlen”, hiszen
A különleges nyugdíjak reformjának egyik előírása, hogy minden olyan speciális juttatást újra kell számolni, amely meghaladja a haszonélvező által az aktív évek során kapott fizetést – jelentette ki szerda este Marius Budăi munkaügyi miniszter.
„Várjuk tehát a módosító javaslatokat. Hosszú volt a folyamat, bízom benne, hogy már nincs sok hátra” – idézte Alina Gorghiu televíziós nyilatkozatát az Agerpres.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány az országos helyreállítási alapokhoz való hozzáférés érdekében vállalta a különleges nyugdíjak reformját, a reform egyik fő pillére, hogy csökkenti az ezzel járó kiadások arányát a bruttó hazai termékben (GDP), illetve hogy bevezeti a hozzájárulás elvét. A vonatkozó törvényt a Ciucă-kabinet még decemberben elfogadta, jelenleg a parlament előtt van, de még módosításokra szorul.
Munkacsoport létrehozásáról döntöttek a bukaresti kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői, amelynek feladata az lesz, hogy beépítse a különleges nyugdíjak reformjáról szóló törvénybe a Világbank és az EB által megfogalmazott ajánlásokat – közölte a PSD.
A kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői február végén munkacsoport létrehozásáról döntöttek, amelynek feladata, hogy beépítse a különleges nyugdíjak reformjáról szóló törvénybe a Világbank és az Európai Bizottság által megfogalmazott ajánlásokat.
Négy forgatókönyvet javasolt a Világbank a bukaresti hatóságoknak a különleges nyugdíjak terén, amelyek között a juttatások eltörlése, befagyasztása és reformja is szerepel.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!