Fotó: Haáz Vince
Romániában a második legkisebbek a nyugdíjak európai uniós összevetésben, csak a bolgár nyugdíjasoknak kell kevesebből megélniük. Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) adatai szerint a romániai átlagnyugdíj 2021-ben havi 382 euró volt, Bulgáriában pedig 226 euró. Összehasonlításképpen: az Európai Unióban az átlagnyugdíj 1224 euró.
2024. június 08., 18:112024. június 08., 18:11
Akár állami nyugdíjról, akár magánnyugdíjról, kötelező magánnyugdíjról vagy akár megtakarítási elemet is tartalmazó életbiztosításról beszélünk, Románia azon országok közé tartozik, amelyek a legrosszabbul fizetnek az emberek aktív életük során végzett munkájáért – derül ki az Euronews Business elemzéséből, amely az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság által összeállított Eurobarométer adatai alapján készült. Mint rámutatnak,
Az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) és az EU-tagjelölt országok közül Izland jelentette a legmagasabb, 2762 eurós átlagot, míg Albánia a legalacsonyabb, 131 eurós átlagot. A négy legnagyobb uniós országban és az északi tagállamokban az időskori juttatások átlaga meghaladja az uniós átlagnyugdíjat.
A skandináv országok is jól teljesítettek, az átlagos öregségi nyugdíjak magasabbak voltak, mint a „négy nagy” országé.
Idén április végén 4 748 274 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4274-gyel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2248 lej volt – közölte vasárnap az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) közzétett adataiból.
A rangsor legalsó hét helyét a balkáni országok foglalják el. Az öregségi nyugdíjakra fordított átlagos kiadások Luxemburgban majdnem 11-szer magasabbak voltak, mint Bulgáriában, ami jelentős különbségeket mutat. Még ha Luxemburgot nem is tekintjük különleges esetnek, az uniós átlag akkor is majdnem hatszor magasabb volt, mint Bulgáriában – húzza alá az elemzés.
Amely szerint a különbségek egy része az uniós tagállamok eltérő árszínvonalának tulajdonítható, az Eurostat is megjegyzi, hogy a megélhetési költségek összességében jelentősen eltérnek a térségben.
A vásárlóerő-egységben (PPS), egy mesterséges pénzegységben, amely kiigazítja az országok közötti árszínvonalbeli különbségeket, az egyenlőtlenségek jelentősen csökkennek. PPS-ben kifejezve az átlagos öregségi nyugdíj a bulgáriai 437 és a luxemburgi 1 681 között mozog.
Az elemzésből ugyanakkor azt is megtudhatjuk, hogy az uniós fogyasztók kevesebb mint fele bízik abban, hogy nyugdíjas korában elegendő pénze lesz a kényelmes élethez. Több országban ez a bizalmi szint 30 százalék vagy annál is alacsonyabb.
Tavaly az előző évhez képest 13,9 százalékkal 2113 lejre nőtt az átlagnyugdíj Romániában – tájékoztatott pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!