Fotó: Haáz Vince
Romániában a második legkisebbek a nyugdíjak európai uniós összevetésben, csak a bolgár nyugdíjasoknak kell kevesebből megélniük. Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) adatai szerint a romániai átlagnyugdíj 2021-ben havi 382 euró volt, Bulgáriában pedig 226 euró. Összehasonlításképpen: az Európai Unióban az átlagnyugdíj 1224 euró.
2024. június 08., 18:112024. június 08., 18:11
Akár állami nyugdíjról, akár magánnyugdíjról, kötelező magánnyugdíjról vagy akár megtakarítási elemet is tartalmazó életbiztosításról beszélünk, Románia azon országok közé tartozik, amelyek a legrosszabbul fizetnek az emberek aktív életük során végzett munkájáért – derül ki az Euronews Business elemzéséből, amely az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság által összeállított Eurobarométer adatai alapján készült. Mint rámutatnak,
Az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) és az EU-tagjelölt országok közül Izland jelentette a legmagasabb, 2762 eurós átlagot, míg Albánia a legalacsonyabb, 131 eurós átlagot. A négy legnagyobb uniós országban és az északi tagállamokban az időskori juttatások átlaga meghaladja az uniós átlagnyugdíjat.
A skandináv országok is jól teljesítettek, az átlagos öregségi nyugdíjak magasabbak voltak, mint a „négy nagy” országé.
Idén április végén 4 748 274 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4274-gyel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2248 lej volt – közölte vasárnap az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) közzétett adataiból.
A rangsor legalsó hét helyét a balkáni országok foglalják el. Az öregségi nyugdíjakra fordított átlagos kiadások Luxemburgban majdnem 11-szer magasabbak voltak, mint Bulgáriában, ami jelentős különbségeket mutat. Még ha Luxemburgot nem is tekintjük különleges esetnek, az uniós átlag akkor is majdnem hatszor magasabb volt, mint Bulgáriában – húzza alá az elemzés.
Amely szerint a különbségek egy része az uniós tagállamok eltérő árszínvonalának tulajdonítható, az Eurostat is megjegyzi, hogy a megélhetési költségek összességében jelentősen eltérnek a térségben.
A vásárlóerő-egységben (PPS), egy mesterséges pénzegységben, amely kiigazítja az országok közötti árszínvonalbeli különbségeket, az egyenlőtlenségek jelentősen csökkennek. PPS-ben kifejezve az átlagos öregségi nyugdíj a bulgáriai 437 és a luxemburgi 1 681 között mozog.
Az elemzésből ugyanakkor azt is megtudhatjuk, hogy az uniós fogyasztók kevesebb mint fele bízik abban, hogy nyugdíjas korában elegendő pénze lesz a kényelmes élethez. Több országban ez a bizalmi szint 30 százalék vagy annál is alacsonyabb.
Tavaly az előző évhez képest 13,9 százalékkal 2113 lejre nőtt az átlagnyugdíj Romániában – tájékoztatott pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!