Fotó: Haáz Vince
Tavaly az előző évhez képest 13,9 százalékkal 2113 lejre nőtt az átlagnyugdíj Romániában – tájékoztatott pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. március 29., 12:012024. március 29., 12:01
A közlemény szerint 2023-ban a nyugdíjasok átlagos száma 4,980 millió volt, 24 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. Az állami társadalombiztosítási rendszerben nyilvántartott nyugdíjasok átlagos száma 4,601 millió volt, 6 ezerrel kevesebb, mint 2022-ben.
Tavaly az összes nyugdíjkategória – öregségi, rokkantsági, túlélő hozzátartozói nyugdíj stb. – figyelembevételével kiszámított átlagnyugdíj 2113 lej volt, 13,9 százalékkal több az előző évi összegnél. Az állami társadalombiztosítási átlagnyugdíj Botoşani (1588 lej), Vrancea (1600 lej) és Giurgiu (1603 lej) megyében volt a legkisebb,
Az állami társadalombiztosítási átlagnyugdíj 2006 lej volt, ugyanakkor az átlagnyugdíjnak a nettó átlagbérhez viszonyított vásárlóértéke a 2022-ban jegyzett 51,6 százalékról 50,2 százalékra csökkent 2023-ban.
Az új nyugdíjtörvény előírásai szerint a teljes szolgálati időnek tekintett munkaviszony a jelenlegi 35 évről 25 évre csökken, az e felett ledolgozott évek pedig „jutalom” nyugdíjpontokat generálnak, tehát nőni fog az időskori juttatás.
Az Agerpres által idézett adatok szerint tavaly a romániai nyugdíjasok 92,39 százalékát az állami társadalombiztosítási rendszerben tartották nyilván.
Országos szinten tavaly nyolc nyugdíjas jutott tíz munkavállalóra, ez az arány azonban régiós bontásban nagy eltéréseket mutat: míg Bukarestben és Ilfov megyében mindössze 4 nyugdíjas jutott 10 alkalmazottra, addig Botoşani és Giurgiu megyében 13, Vaslui megyében 14, Teleorman megyében pedig 15.
A legmagasabb romániai nyugdíj a januári emelést követően meghaladja a havi bruttó 100 ezer lejes összeget. És nem különleges nyugdíjról van szó.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!