Fotó: Haáz Vince
Tavaly az előző évhez képest 13,9 százalékkal 2113 lejre nőtt az átlagnyugdíj Romániában – tájékoztatott pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. március 29., 12:012024. március 29., 12:01
A közlemény szerint 2023-ban a nyugdíjasok átlagos száma 4,980 millió volt, 24 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. Az állami társadalombiztosítási rendszerben nyilvántartott nyugdíjasok átlagos száma 4,601 millió volt, 6 ezerrel kevesebb, mint 2022-ben.
Tavaly az összes nyugdíjkategória – öregségi, rokkantsági, túlélő hozzátartozói nyugdíj stb. – figyelembevételével kiszámított átlagnyugdíj 2113 lej volt, 13,9 százalékkal több az előző évi összegnél. Az állami társadalombiztosítási átlagnyugdíj Botoşani (1588 lej), Vrancea (1600 lej) és Giurgiu (1603 lej) megyében volt a legkisebb,
Az állami társadalombiztosítási átlagnyugdíj 2006 lej volt, ugyanakkor az átlagnyugdíjnak a nettó átlagbérhez viszonyított vásárlóértéke a 2022-ban jegyzett 51,6 százalékról 50,2 százalékra csökkent 2023-ban.
Az új nyugdíjtörvény előírásai szerint a teljes szolgálati időnek tekintett munkaviszony a jelenlegi 35 évről 25 évre csökken, az e felett ledolgozott évek pedig „jutalom” nyugdíjpontokat generálnak, tehát nőni fog az időskori juttatás.
Az Agerpres által idézett adatok szerint tavaly a romániai nyugdíjasok 92,39 százalékát az állami társadalombiztosítási rendszerben tartották nyilván.
Országos szinten tavaly nyolc nyugdíjas jutott tíz munkavállalóra, ez az arány azonban régiós bontásban nagy eltéréseket mutat: míg Bukarestben és Ilfov megyében mindössze 4 nyugdíjas jutott 10 alkalmazottra, addig Botoşani és Giurgiu megyében 13, Vaslui megyében 14, Teleorman megyében pedig 15.
A legmagasabb romániai nyugdíj a januári emelést követően meghaladja a havi bruttó 100 ezer lejes összeget. És nem különleges nyugdíjról van szó.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
szóljon hozzá!