Fotó: Rostás Szabolcs
A bankokra két évre kivetett 2 százalékos árbevétel-arányos adó 350 millió lej, az olaj- és földgázipari vállalatokra kivetett, forgalmuk 0,5 százalékának megfelelő többletadó pedig további 600 millió lej többletbevételt biztosítana az államkasszának – jelentette ki szerdán Marcel Boloş pénzügyminiszter.
2023. szeptember 27., 19:572023. szeptember 27., 19:57
2023. szeptember 27., 20:032023. szeptember 27., 20:03
A tárcavezető azt is elmondta, hogy az ásványi nyersanyagok kitermeléséért fizetett bányajáradékokat érintő módosítások egy következő intézkedéscsomag részét képezik majd. Mint kiemelte:
Ugyanúgy az is méltánytalan, hogy a román állam tulajdonában lévő 300 ezer hektár termőföld mindössze 2,5 millió lejt hozzon évente. Ez a nyugdíjakra, a tanári, orvosi fizetésekre költhető kereteket szűkíti le – idézte a pénzügyminisztert az Agerpres hírügynökség.
A deficitcsökkentő intézkedéseket tartalmazó törvénytervezet értelmében, amelyért kedden felelősséget vállalt a kormány, a következő két évben (2024-ben és 2025-ben) az árbevételük 2 százalékának megfelelő adót vetnének ki a bankokra.
Enyhe pánik tört ki a romániai bankszektorban, miután a kormány – olasz és magyar mintára – meglebegtette, hogy extraprofitadót vet ki a pénzintézetekre. Az intézkedést az indokolja, hogy nem a várt mértékben folynak be az államkasszába a bevételek.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!