Lassan minden italért lepengetjük az 50 banis betétdíjat
Fotó: Bálint Eszter
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi. Az Euronews elemzése szerint ennek következtében azok, akik betétdíjas termékeket vásároltak, legalább 1,3 milliárd lejt, vagyis több mint 250 millió eurót veszítettek.
2024. október 29., 15:422024. október 29., 15:42
Honnan veszik az elemzés készítői ezt az összeget? – merül fel a kérdés. De megvan a magyarázat is. Mint emlékeztetnek, amikor egy gyártó a terméket a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) csomagolásával forgalomba hozza, akkor a Returónak 50 bani garanciát fizet. Ezt a pénzt akkor kapja vissza, amikor értékesíti a termékeket a kereskedelmi egységeknek, ahonnan a fogyasztók megvásárolják, lepengetve cosmagolóanyagonként az 50 banit.
Ha pedig a termék elfogyasztását követően visszaviszik a csomagolást, akkor visszakapják az 50 banit, az összeget pedig a Returo visszaadja a kereskedőnek.
A hivatalos bejelentések szerint pedig 2024-ben mintegy 4,8 milliárd műanyagból, alumíniumból vagy üvegből készült csomagolást adtak el betétdíjjal. Ami a visszaváltási arányt illeti, a műanyag csomagolások esetében ez az arány 50 százalék, a fémdobozok esetében 48 százalék, az üveg esetében pedig 47 százalék. Mivel a garancia 50 bani, ez azt jelenti, hogy közel 1,3 milliárd lej, azaz 250 millió eurónak megfelelő összeg nem került vissza a vásárlókhoz. Vagyis az összeg a Returónál marad.
Szeptemberben 558 millió csomagot helyeztek forgalomba, és a visszavételi arány 81 százalékos volt, magasabb, mint augusztusban, a műanyag esetében 80 százalékos, a fém esetében 84 százalékos visszaváltási arány között ingadozva.
A betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRo vállalat képes feldolgozni a jelenleg forgalomban lévő hatmilliárd újrahasznosítható italcsomagolást, és jövőre két új gyűjtőközpont is létesül – jelentette ki a cég kommunikációs igazgatója.
– von mérleget elemzésében az Euronews.
A hatósági tájékoztatás szerint az országban jelenleg mintegy 4000 visszaváltó automata működik.
A betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) továbbra is több mint 20 probléma vár megoldásra, köztük az, hogy az automaták nem működnek, vagy a zsákokat nem gyűjtik be időben.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
1 hozzászólás