Fotó: Gov.ro
Az adók bármilyen jellegű módosításának 2024. január elsejétől kell hatályba lépnie – jelentette ki kedd este Florin Jianu, a Romániai Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIMMR) elnöke.
2023. július 19., 09:292023. július 19., 09:29
Az érdekvédelmi szervezet vezetője a Concordia Munkáltatói Szövetség képviselőivel együtt Marcel Ciolacu kormányfővel tárgyalt a Victoria-palotában, és a találkozó után nyilatkozott a sajtónak.
Florin Jianu elmondta, hogy a vállalkozók stabilitást és kiszámíthatóságot szeretnének. Ezért a képviselőik
Ugyanakkor emlékeztették Marcel Ciolacut arra, hogy a kormánynak jó példát kellene mutatnia az állami költségvetés kiegyensúlyozásában és mindenekelőtt a kiadások lefaragásában. Azt is felvetették, hogy 2021–2027-es költségvetési ciklus uniós alapjaiból kapott támogatásokból az állam még nem költött el egy eurót sem, miközben újabb állami ügynökségek jönnek létre és folyamatosan nő a közalkalmazottak száma.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Şucu beszámolója szerint a találkozón Marcel Ciolacu elmagyarázta a vállalkozók képviselőinek, hogy milyen nehézségekkel küzd a költségvetés, és a segítségüket kérte az állami bevételek növeléséhez.
– idézte a vállalkozót az Agerpres hírügynökség.
Jianu és Şucu egyaránt hangsúlyozták: ígéretet kaptak a miniszterelnöktől arra, hogy a kormány időben tájékoztatja a vállalkozói szervezeteket a tervezett adóügyi intézkedésekről. Elmondták, hogy a találkozón több konkrét javaslat is elhangzott a költségvetési hiány csökkentésére, ám még egyik sem tekinthető véglegesnek.
– jelentette ki a találkozót követően Marcel Ciolacu. A kormány közleménye szerint a találkozón a miniszterelnök ismertette a kidolgozás alatt lévő gazdasági intézkedéscsomag tervezetének alapelveit. A csomag célja, hogy a román állam hozzáférjen az összes rendelkezésre álló európai alaphoz és szigorítson a közpénzek elköltésén.
„A kormány elkötelezett a rendelkezésre álló összes uniós forrás felhasználása mellett, ezért végre kell hajtania az országos helyreállítási tervben vállalt reformokat. A román gazdaságnak és a román állampolgároknak beruházásokra és jobb minőségű közszolgáltatásokra van szüksége” – idézte a közlemény Ciolacut.
A miniszterelnök korábban a kiskereskedelmi láncok, az építőipar és az élelmiszeripar képviselőivel tárgyalt a kormány tervezett gazdasági intézkedéseiről.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!