Az újabb járványügyi tiltásoktól tartva a kistermelők a nyári hónapokban igyekeznek pótolni a tavaly elmaradt értékesítési lehetőségeket
Fotó: Érmelléki Gazdák Egyesülete
Teljes gőzzel működnek a Bihar megyei kistermelői kirakodóvásárok. Főszervezőjük, az Érmelléki Gazdák Egyesületének falugazdásza, Laskovics István szerint a termelők attól tartanak, hogy ősztől újabb járványügyi tiltások lépnek életbe, ezért a nyári hónapokban igyekeznek kihasználni a tavaly elmaradt értékesítési lehetőségeket
2021. július 23., 12:412021. július 23., 12:41
Újabb kiadásához érkezik a július 24–25-ei hétvégén Nagyváradon, a városközponthoz közeli Nagyvásártéren (ma December 1. park) az Érmellék ízei és termékei elnevezésű kirakodóvásár. A szombaton és vasárnap 10 és 20 óra között látogatható kistermelői vásárt az Érmelléki Gazdák Egyesülete és a Hegyközi Gazdák Egyesülete közösen szervezi mintegy ötven kiállítóval.
Gazdag lesz az ékszereket, házi dekorációs termékeket, népi ruhákat, korondi kerámiát, natúr szappanokat, kozmetikumokat és számos levendulaterméket kínáló kistermelői felhozatal is.
Laskovics István, az Érmelléki Gazdák Egyesületének falugazdásza szerint a koronavírus-járvány hosszas kimaradás után először idén február végén megszervezett nagyváradi vásárukat áprilisban újabb követte. A kistermelők részéről egyre nagyobb nyomás nehezedik a szervezőkre, hogy az ősztől feltételezhetően újra foganatosítandó korlátozások előtt minél több vásárlehetőséget teremtsenek. Nem véletlenül, hiszen a tavaly tavasszal berobbant pandémia a kézműves kistermelőket viselte meg legjobban, termékeiket nem igazán tudták internetes úton értékesíteni, hiszen a kézműves munkával készülő népi ruhák, ékszerek, levendulatermékek, stb. vásárlása találkozásfüggő az eladóval.
– fogalmazott a Krónikának Laskovics István mezőgazdasági mérnök.
A kézművesek nehéz sorsához képest a mezőgazdasági kistermelők jobb helyzetben vannak, a pandémia serkentette a helyi mezőgazdasági termékek fogyasztását. A falugazdász szerint ez meglátszik a vásárok forgalmán: míg a 2019-es kirakodóvásárokon a kézművestermékek fogytak jobban, mára kiegyenlítődött a forgalom a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek javára.
A kézműves munkával készülő termékek vásárlása találkozásfüggő az eladóval
Fotó: Érmelléki Gazdák Egyesülete
A partiumi gazdaszervezet 2015-ben tartotta első vásárát, és 2019-re évi kilenc kirakodóvásárt sikerült tető alá hoznia Nagyváradon. Az emberek hamar megszokták a kistermelői vásárokat.
A polgármesteri hivatalok által fenntartott zöldségpiacoktól eltérően
A sikeren felbuzdulva 2020 elején az érmelléki gazdaszervezet több termelővel, és sűrűbben megtartott vásárokban gondolkodott, terveit azonban felborította a járvány.
Tavaly mindössze három vásárra sikerült kínkeservesen megszerezni a közegészségügyi hivatal engedélyét, de más erdélyi megyékhez képest ez is szép teljesítmény, hiszen sok helyen egyetlen kirakodóvásárt sem engedélyeztek a gazdáknak, miközben országos viszonylatban egyetlen nagyáruházat sem zártak be az egészségügyi szabályok be nem tartása miatt. Idén a tavalyi kimaradást igyekeznek pótolni Bihar megyében, ugyanakkor a szervezőknek és árusoknak azzal is számolniuk kell, hogy a pandémia hatása miatt kisebb az érdeklődés, mint egy-két évvel ezelőtt. Ráadásul beköszöntött a nyári szabadságolások időszaka, amikor az emberek elhagyják a várost.
– fogalmaz a falugazdász.
A legtöbb 50 termelővel megrendezésre kerülő vásárokon nem jut minden igénylő asztalhoz. A pályázati támogatással összehozott vásárok szervezőinek válogatniuk kell a jelentkezők között, hogy egy-egy termékcsoporttal legfeljebb 3–4 termelő jelentkezzen, hogy az árusoknak megérje a vásározás. A különböző eseményekhez is kapcsolódva – például Szent László Napok – a havonta immár két alkalommal is megrendezendő vásárokon valamennyi kistermelő sorra kerül, ami sok család számára biztosít megélhetést Nagyváradon és környékén.
Fotó: Érmelléki Gazdák Egyesülete
„A sikeres nagyváradi vásárok mintájára idéntől Bihar megye több településén is szervezünk helyi kirakodóvásárokat. A sort Bihar faluval kezdtük, ahol már két kisebb vásárunk volt, de sikeresnek bizonyult a margittai is, ahol a polgármesteri hivatallal közösen készülünk a következő vásárra” – sorolja Laskovics István, aki szerint a mezőgazdasági őstermelők és kézművesek vásáraira Erdély-szerte egyre nagyobb az érdeklődés.
Bihar, Kolozs és Szatmár megyében a mezőgazdasági egyesületeknek köszönhetően egyre több sikeres vásár jön össze, ugyanakkor a székelyföldi megyékben is szaporodnak a sikeres kezdeményezések.
Az Érmihályfalván dolgozó falugazdász a kistermelői vásárok legnagyobb hozadékát a hírverésben látja. Míg pár évvel ezelőtt a vásárlók visszafogottan viszonyultak a kezdeményezéshez, ma már fontos értékesítési alternatívává vált az üzletláncokkal szemben. „Minden vásárról gazdag fénykép- és videófelvételeket töltünk fel honlapjainkra, és együttműködünk a sajtóval. A vásárok után rengeteg vásárló keres meg, és telefonon vagy a honlap címére küldött elektronikus levélben érdeklődik egyik-másik termelő elérhetősége felől. Miután megtapasztalják a helyi termékek minőségét, kapcsolatba akarnak lépni a termelővel, hogy máskor is tőle vásároljanak. Sok kistermelőnek így épül ki a törzsvásárlói köre” – magyarázza a mezőgazdasági mérnök.
Fotó: Érmelléki Gazdák Egyesülete
Laskovics a pandémia negatív hatásának tulajdonítja, hogy az utóbbi másfél esztendőben megtorpant a élelmiszer-feldolgozó egyéni vállalkozások száma. Míg az előző években többen kaptak kedvet méztermelésre, tejfeldolgozásra, sajtkészítésre, szörpök, gyümölcsízek és savanyúságok előállítására, az utóbbi időszakban nincs új érdeklődő, aki kisvállalkozóként engedélyt váltana ki terményfeldolgozásra és forgalmazásra. A vásárok megszűntével sok termelőt elrettentett a bizonytalanná váló értékesítés. Igaz, hogy többen is érdeklődtek, tájékozódtak a megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal munkatársainál, de egyelőre kivárnak. Az érmelléki falugazdász nagy jövőt lát a kézművestermékekben. Úgy véli, a falugazdászok feladata tájékoztatni az embereket arról, hogy annak a termelőnek van jövője, aki nemcsak megtermeli a tejet, zöldséget, gyümölcsöt vagy húst, hanem fel is dolgozza, és hozzáadott értékkel értékesíti termékeit.
Fotó: Érmelléki Gazdák Egyesülete
A nagyüzemi élelmiszerekből kiábrándult tudatos vásárlók száma növekszik, ezért elsősorban a gazda hozzáállásán és kitartásán múlik, hogy ez az alternatív értékesítési lehetőség mennyire lesz eredményes és sikeres. Laskovics István érmelléki falugazdász szerint a jövő azoké a gazdáké, akik ki tudják alakítani törzsvásárlói körüket.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
szóljon hozzá!